sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

5 najlepszych antywirusów na Linux 2021

5 najlepszych antywirusów na linux 2021

Linux podobnie, jak Apple staje się coraz bardziej atrakcyjnym łupem dla świata cyber przestępców. Im większe zainteresowanie systemem operacyjnym, tym świat złośliwego oprogramowania pod dany system operacyjny rozwija się z większym zaangażowaniem. Dodatkowo często reklamowane programy antywirusowe dla Linuksa okazują się tak naprawdę oprogramowaniem złośliwym typu malware. Stworzenie listy najlepszych programów antywirusowych dla Linuxa nie należy do najprostszych, pisząc ten artykuł, skorzystaliśmy zatem ze sprawdzonych testów m.in. Scott’a Jacksona – jednego z autorów bloga Safety Detectives. W testach tych brane były pod uwagę zarówno wersje bezpłatne programów antywirusowych do użytku domowego, jak i również programy antywirusowe dla małych i dużych firm, które na co dzień korzystają w swojej pracy z systemu operacyjnego Linux. Przyjrzyjmy się zatem piątce najlepszych programów antywirusowych, które ochronią Twój system Linux w 2021 roku.

Antywirus Linux

W jaki sposób wybrane antywirusy zostały przetestowane?

 • Pod względem bezpieczeństwa – zazwyczaj osoby używające systemu operacyjnego Linux są osobami bardziej zaawansowanymi technologicznie. Jednak cyber ataki na system Linux mają za zadanie przechytrzyć nawet najbardziej zaawansowanych klientów. Kwestia bezpieczeństwa jest zatem priorytetowa.
 • Pod względem wydajności – program antywirusowy przede wszystkim nie może obciążać systemu operacyjnego. W poniższych testach zatem przedstawiliśmy głównie programy, które są wydajne, przy jednoczesnym braku obciążenia systemu.
 • Pod względem użyteczności – programy Linux zazwyczaj działają za pośrednictwem wiersza poleceń, dlatego program antywirusowy pod ten system operacyjny powinien działać w podobny sposób do innych programów pod Linuxa.
 • Jakość i cena – zakup programu antywirusowego, którego cena jest równoważna z jakością i ilością oferowanych funkcji.

Antywirus na Linux

1. ESET NOD32 Antivirus for Linux – program antywirusowy przeznaczony specjalnie dla użytkowników prywatnych/ domowych. Program jest bardzo łatwy w użytkowaniu i konfiguracji, zatem idealnie spełni się również dla użytkowników, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze technologicznie.

Czym wyróżnia się ESET NOD32 wśród innych antywirusów? Program korzysta z opcji ThreatSense.Net, czyli protokołu wcześniejszego ostrzegania. Jak to działa? Program wysyła informacje o najnowszych napotkanych zagrożeniach do odgórnej bazy, dzięki czemu, jeśli podobny złośliwy program zaatakuje Twojego Linuxa, ESET NOD32 od razu poinformuje Cię o zagrożeniu.

ESET NOD32 jest programem dość ubogim w dodatkowe funkcjonalności, w porównaniu z dostępną na rynku konkurencją. Jednak dzięki temu skupia się w największym stopniu na skanowaniu zaplanowanym, skanowaniu na żądanie i 100% ochronie w czasie rzeczywistym i rzeczywiście chroni system operacyjny Linux wzorcowo.

Podsumowując – ESET NOD32 to przede wszystkim program do skutecznej ochrony w czasie rzeczywistym. Jeśli, więc poszukujesz oprogramowania, które ochroni Cię przed wszelkiego typu malware, wówczas świetnie trafiłeś. Program dodatkowo posiada łatwy i intuicyjny interfejs, który szczególnie idealnie sprawdzi się dla użytkowników, którzy nie posiadają zbyt dużej wiedzy technologicznej.

2. Bitdefender GravityZone Business Security – antywirus, który szczególnie sprawdza się dla firm. Jest nazywany również produktem anty-malware z przeznaczeniem dla firm. Dlaczego? Bitdefender oferuje ochronę, aż do 100 stacji roboczych, nie tylko na systemie operacyjnym Linux, ale również dla Windowsa i Mac-a. Dodatkowo program umożliwia ocenę ryzyka zaatakowania sieci firmowej i pozwala wygenerować raport bezpieczeństwa i wskazać miejsca, gdzie należy naprawić luki bezpieczeństwa.

Bitdefender to również nowoczesny Inspektor Procesów, który pozwala na wykrywanie złośliwego oprogramowania, które atakuje nasz system bezplikowo. Ten rodzaj zagrożenia to nowoczesny sposób ataku cyber przestępców z którym zwykły skan plików sobie nie radzi. Bezplikowy malware wdraża się w system operacyjny Linux bez uszkadzania konkretnych plików, przez co do wykrycia go niezbędne jest wykorzystanie najnowszych technologii uczenia maszynowego.

Bitdefender GravityZone Business Security, jak sama nazwa wskazuje to licencja szczególnie zalecana użytkownikom firm, pakiet do 100 stanowisk, niezawodna ochrona w czasie rzeczywistym i wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrycia najnowszych malware. Jeśli 100 licencji to za mało, możesz zakupić bardziej zaawansowaną licencję – Bitdefender Enterprise Security.

Podsumowując Bitdefender GravityZone Business Security to anty-malware, który jako jeden z nielicznych dostępnych na rynku, wykorzystuje tak zaawansowane technologie do ochrony Twojego przedsiębiorstwa. Dodatkowo Bitdefender ułatwia administratorom IT zarządzenie ochroną stacji roboczych w pełnym zakresie.

3. Kaspersky Endpoint Security for Linux – program mieszany dla środowisk IT, dla przedsiębiorców.

Kaspersky w swoich opcjach licencyjnych, oferuje takie pakiety, jak:

 • Kaspersky Total Security for Business
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select
 • Kaspersky Hybrid Cloud Security – Enterprise
 • Kaspersky Hybrid Cloud Security – Standard

Kaspersky to doskonała ochrona szczególnie w środowisku hybrydowym, czyli mieszanym. Co to oznacza? Kaspersky w zaawansowanych licencjach biznesowych oferuje ochronę komputerów w systemach operacyjnych Windows, Linux, macOS. Kaspersy usprawnia prace administratorów IT, umożliwia ustawienie zadań dla wszystkich licencji zbiorowo w systemie online – ustawianie zdalnego, scentralizowanego skanowania, zarządzania bezpieczeństwem.

Kaspersky to również niezawodna ochrona przed malware, ransomware i wszelkimi złośliwymi programami. Kaspersky w opcji dla biznesu umożliwia ciągłą ochronę i skanowanie systemów Windows, Linux, macOS w czasie rzeczywistym.

Program Kaspersky można zainstalować w systemie zdalnym na wybranej stacji roboczej bez konieczności fizycznej obecności, bez konieczności restartowania systemu. Kaspersky daje szerokie możliwości zarządzania siecią IT bez potrzeby ingerencji pracowników wewnętrznych.

Podsumowując, Kaspersky Endpoint Security for Linux to program antywirusowy szczególnie zalecany do zakupu dla dużych przedsiębiorstw, które korzystają z wielu systemów operacyjnych.

4. Sophos Antivirus for Linux — program najlepszy dla serwerowni, zarówno w opcji prywatnej – domowej, jak i dla biznesu. Sophos jest dostępny w darmowej opcji dla 1 stacji roboczej/ dla 1 licencji. Po uaktualnieniu otrzymujesz scentralizowany system zarządzania z dodatkowymi funkcjami. Sophos to program, który nie tylko pozwala na wykrycie złośliwego oprogramowania, ale również umożliwia wykrycie zainfekowanych systemów operacyjnych. Sophos umożliwia ochronę systemów hybrydowych, zarówno na systemie operacyjnym Windows, macOS, jak i Linux. Dodatkowo idealnie sprawdza się jako pakiet ochronny dla biznesu. Sophos przed wgraniem nowego oprogramowania otwiera nowe pliki na oddzielnej maszynie, gdzie wybrany kod jest analizowany i sprawdzany.

Sophos jest także oprogramowaniem bardzo łatwym zarówno w obsłudze, jak i instalacji, co przy tak zaawansowanym poziomie funkcjonalności jest niezwykłą rzadkością. Sohos to także sprawne, regularne aktualizacje, które są instalowane w tle bez obciążania systemu operacyjnego.

Program umożliwia również ustawienie zaawansowanych opcji skanowania systemu, z możliwością wykluczenia określonych plików, ustawienia czasu skanowania i godziny jego rozpoczęcia.

Podsumowując, Sophos Antivirus dla systemu Linux, to jeden z bezpieczniejszych wyborów dla serwerowni, głównie ze względu na wstępną izolację instalowanych plików. Sophos wykrywa na wstępnym etapie wszelkie programy malware i nie dopuszcza do ich instalacji i przepuszczenia przez serwer, chroniąc w ten sposób wszystkie urządzenia w danej sieci roboczej, bez względu na używany system operacyjny.

5. F-Secure Linux Security – program niezawodny dla biznesu. F- Secure to kolejna propozycja dla biznesu, która chroni przedsiębiorstwo w tak szerokim zakresie.

Program jest dostępny w dwóch wersjach:

 • full edition, czyli edycja pełna, która oferuje intuicyjny interfejs graficzny, kontrolę scentralizowana nad wszystkimi stacjami roboczymi i pełną ochronę w czasie rzeczywistym, program w tej edycji umożliwia pełną ochronę przed wirusami w tle z opcją możliwości ściągnięcia pełnego raportu z działań systemowych. Full edition to również opcja sprawdzania integralności danych stacji roboczych, wykrywanie wszelkich ewentualnych włamań i ataków. Jeśli tylko w pełnej edycji pojawi się zagrożenie, wówczas system automatycznie informuje administratora o zdarzeniu.
 • edycja z wiersza poleceń, która działa bez interfejsu graficznego, bezpośrednio z wiersza poleceń i nie umożliwia ochrony w czasie rzeczywistym, umożliwia jedynie skanowanie systemu w trybie ręcznym.

Podsumowując, F-Secure Linux Security to niezawodny program do ochrony Twojego biznesu w czasie rzeczywistym, który umożliwia najlepszą ochronę serwerów w opcji Full Edition.

Antywirus Linux Ubuntu

Szukasz antywirusa dla systemu Linux w opcji Ubuntu? Dla użytkowników prywatnych najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie ESET NOD32 for Linux. ESET idealnie współgra z Ubuntu, nie obciąża działania systemu, zapewnia regularne aktualizacje i pewną ochronę w czasie rzeczywistym.

Jeśli natomiast poszukujesz programu antywirusowego dla Ubuntu dla biznesu, to zalecamy opisywany wcześniej Bitdefender Gravityzone Business Security. Idealnie umożliwia scentralizowane zarządzanie i utrzymanie w bezpiecznym stanie grupy stacji roboczych.

Antywirus Linux darmowy

Program antywirusowy w opcji darmowej może się sprawdzić dla użytkowników prywatnych, jednak nie umożliwia w żadnym stopniu takiej ochrony jak program płatny, dlatego w przypadku dużych przedsiębiorstw bezkompromisowo zalecany jest zakup płatnego oprogramowania. Cena programów antywirusowych w dzisiejszych czasach nie jest zbyt duża, a odpowiednia ochrona może ustrzec Cię przed naprawdę poważnymi szkodami w zbiorczym działaniu stacji roboczych w biznesie, jak również przed atakami hakerskimi i możliwym wyciekiem informacji fimowych .

Linux antywirus – czy jest potrzebny?

Antywirus jest niezbędny w dzisiejszych czasach dla każdego systemu operacyjnego, nie tylko dla Windowsa. Wraz ze wzrostem popularności systemu operacyjnego Linux, wzrosła również ilość stworzonych malware dla niego. Już w tym momencie na rynku istnieją setki złośliwych oprogramowań, malware, ransomware dla Linuxa, dlatego warto zainwestować w odpowiedni dla siebie program antywirusowy i za nieduże pieniądze ochronić się przed czasami wielomilionowymi stratami, szczególnie w przypadku cyber ataków na przedsiębiorstwa.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniego programu antywirusowego dla Linuxa. Zapraszamy do komentowania i do zakupów w naszym sklepie internetowym.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy