sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Co powinien mieć dobry program antywirusowy

Jesteś właśnie w trakcie wyboru oprogramowania antywirusowego? Zapewne zastanawiasz się więc jak wybrać najlepszy program antywirusowy do ochrony i jakie funkcje taki antywirus powinien spełniać.

W dzisiejszych czasach przeglądanie internetu bez odpowiedniego zabezpieczenia to jak proszenie się o naruszenie naszej prywatności i wrażliwych danych poufnych, które trzymamy na komputerze, smartfonie czy laptopie. Wystarczy wejść na nieodpowiednio zabezpieczoną stronę internetową, kliknąć w podejrzany link lub zostać zaatakowany przez programy śledzące, które mogą przejąć dostęp do naszego konta bankowego. Sposobów ataku jest wiele, dlatego wybór odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego stanowi tak ważną kwestię.

Jaki program antywirusowy najlepiej nas ochroni przed współczesnymi zagrożeniami? Jak taki program antywirusowy powinien działać i w jakie nowoczesne rozwiązania powinien być wyposażony? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. Przyjrzymy się również jakie funkcjonalności powinien spełniać dobry program antywirusowy w wersji darmowej, w wersji płatnej, na laptopa, na komputer, na telefon np. z systemem Android.

Dobry program antywirusowy

Każdy program antywirusowy powinien pełnić podstawową funkcję do której został stworzony, a mianowicie ochrona, zwalczanie i usuwanie wirusów, zanim jeszcze zdążą wyrządzić krzywdę na naszym komputerze.

W dzisiejszych czasach dostęp do darmowych programów antywirusowych ma każdy z nas, czasami nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że jesteśmy w posiadaniu antywirusa – mówię oczywiście o antywirusach wbudowanych w systemy operacyjne np. Windows Defender. Nie trzeba się zatem martwić czy w czasie pierwszego uruchomienia systemu jesteśmy chronieni.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo jakie funkcje powinien spełniać dobry program antywirusowy, aby zapewnić nam niezawodną ochronę.

Dobry antywirus darmowy

Co powinien posiadać antywirus (zarówno darmowy, jak i płatny) obowiązkowo?

Przede wszystkim skaner, który służy do bieżącej ochrony komputera, sprawdzania stanu plików z którymi stykamy się na co dzień przeglądając internet, ściągając dane, podłączając do komputera dyski zewnętrzne. Dobry skaner wykonuje skan twardych dysków, poszczególnych folderów czy plików. Skaner przeszukuje ściągane pliki i z użyciem uczenia maszynowego oddziela te uznawane za podejrzane czy uszkodzone. Skaner następnie informuje użytkownika o potencjalnie zaistniałym zagrożeniu i prosi o podjęcie decyzji o poddaniu zainfekowanych plików kwarantannie bądź ich usunięciu. Funkcje skanowania możesz uruchomić w sposób ręczny lub ustawić automatyczne skanowanie w tle np. raz dziennie o określonej godzinie. Pamiętaj o tym, żeby zawsze skanować nowo podłączane do komputera urządzenia, takie jak pendrive i wszystkie inne zewnętrzne nośniki danych, one na równi z internetem, mogą być źródłem wielu zagrożeń.

Niezawodną ochronę w czasie rzeczywistym. Monitorowanie urządzenia w czasie aktualnym to najważniejsza z funkcji antywirusa, bez niej program antywirusowy nie spełnia swoich założeń działania. Dlatego więc na ten parametr warto zwrócić najbardziej uwagę w czasie poszukiwań niezawodnego antywirusa. Jakie parametry powinien spełniać program antywirusowy? 100% ochrona w czasie rzeczywistym to teraz podstawa, pamiętaj również o sprawdzeniu ilości błędnie zdefiniowanych plików tzw. fałszywych alarmów.

Często programy antywirusowe identyfikują jako wirus pliki, które są niezainfekowane, warto więc sprawdzić jak ocenione są określone wirusy w aktualnych oficjalnych testach organizowanych przez profesjonalne laboratoria, takie jak AV – TEST, AV-Comparatives. Oba laboratoria wykonują profesjonalne testy realizowane co miesiąc na grupie wybranych antywirusów. W czasie testów sprawdzany jest m.in. czas ochrony rzeczywistej, reakcja na atak typu “zero day”, czyli atak spowodowany przez najnowsze malware. W wynikach badaniach znajdziesz również czas spowolnienia komputera w trakcie działania antywirusa i ilość błędnie zdefiniowanych plików tzw. “fałszywych alarmów”.

Pamiętaj, że dobry antywirus powinien na bieżąco sprawdzać ściągane przez Ciebie pliki, weryfikować przeglądane strony internetowe, uruchamiane aplikacje, a w razie zagrożenia powinien zablokować dany plik, zanim wyrządzi on szkody na komputerze.

Najlepsze antywirusy są w stanie rozpoznać nawet najgroźniejsze wirusy i konie trojańskie, ale również inne malware, takie jak oprogramowanie śledzące – spyware, nachalne reklamy – adware, szkodliwe oprogramowanie ransomware, programy nagrywające działania klawiatury – keyloggery. Jednym z największych obecnie zagrożeń są ransomware, czyli szkodliwe oprogramowanie, które uniemożliwia nam korzystanie z komputera. Zazwyczaj w takiej sytuacji dostajemy informacje o kwocie okupu po zapłaceniu której zostanie nam odblokowany komputer. Pamiętaj również, że dobry antywirus to nie wszystko, warto również unikać niebezpiecznych linków, załączników, które mogłyby spowodować otwarcie furtki dla ataku ransomware.

Jak najlepszy Firewall, czyli usługa zapory ogniowej, której głównym zadaniem jest filtrowanie ruchu w czasie podłączenia do sieci. Firewall sprawdza w czasie rzeczywistym zarówno przychodzące, jak i wychodzące pliki i na bieżąco neutralizuje możliwe, powstałe zagrożenie. Firewall podejmuje samodzielne decyzje, działając w tle, z wykorzystaniem wbudowanej, na bieżąco aktualizowanej bazy wirusów. Umożliwia swobodne korzystanie z internetu i blokuje pliki, aplikacje i strony, które uznaje za pozornie niebezpieczne np. linki, maile ransomware, keyloggery, spyware, trojany i inne malware. Oczywiście, jeśli jesteś pewien, że dana strona, mail, link nie budzi zagrożenia, wówczas możesz ją/go dodać do zaufanych i swobodnie korzystać dalej.

Ochrona skrzynki mailowej. Skrzynka mailowa to jedno z miejsc, gdzie spotykamy najwięcej zagrożeń, maile z promocjami, zainfekowane wiadomości, po których ściągnięciu instalują się niechciane aplikacje, oferty reklamowe – spam, promocje, wiadomości z próbą wyłudzenia danych i podpiętym fałszywym linkiem lub załącznikiem, fikcyjne spadki, załączone do maila programy szpiegujące i wiele innych. Najbardziej atakowane są skrzynki firmowe, gdyż zazwyczaj firmowy mail jest zamieszczony w internecie na wielu otwartych stronach. Wyobraź sobie, że do takiej skrzynki trafia dziennie nawet ok tysiąca wiadomości, w tym 50% stanowią niebezpieczne wiadomości, a 50% zamówienia. Warto, więc zadbać o to by dobry program antywirusowy zawierał wbudowany i sprawdzony filtr antyspamowy, którego zadaniem jest blokowanie niechcianych wiadomości i przesuwanie ich do specjalnego, oddzielnego folderu. Jeśli korzystasz ze skrzynki firmowej, często dodatkowo w filtr antyspamowy wyposażają Cię firmy hostingowe, które udostępniają przestrzeń do założenia skrzynki pocztowej wraz z przestrzenią serwera, zakupioną domeną czy kreatorem stron.

Aktualna, najnowsza baza wirusów. Jeśli poszukujesz skutecznego i niezawodnego programu antywirusowego, wówczas koniecznie zwróć uwagę, do jakiej bazy zagrożeń ma dostęp program antywirusowy i jak często określona baza jest aktualizowana. Nowe malware pojawiają się nawet kilkadziesiąt razy dziennie, jeśli program antywirusowy nie korzysta z bieżąco aktualizowanej bazy zagrożeń, wówczas staje się bezużyteczny i nie zapewnia żadnej ochrony, a na nasz komputer czy smartfon spływają wirusy i niesprawdzone aplikacje śledzące.

Najlepsze programy antywirusowe z użyciem uczenia maszynowego aktualizują bazę najnowszych malware na bieżąco i zapewniają Ci dostęp do zabezpieczeń, nawet w przypadku wspomnianych wcześniej “zero day” malware. Warto skorzystać ze wspomnianych wcześniej badań laboratoriów AV-Test i AV-Comparatives, tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o poziomie zabezpieczeń najnowszych aktualizacji programów antywirusowych. Oba laboratoria przeprowadzają badania na ponad 20 programach antywirusowych, najbardziej znanych marek. Wyniki publikowane są co 2 miesiące.

Dobry program antywirusowy płatny

Płatny program antywirusowy oczywiście wykazuje przewagę nad darmowymi rozwiązaniami, jeśli więc oczekujesz profesjonalnej ochrony, to zdecydowanie zalecamy rozwiązania komercyjne. Jednak to, że za program antywirusowy należy zapłacić, nie koniecznie oznacza, że jest on wart swojej ceny.

Płatny program antywirusowy powinien zapewniać użytkownikowi ochronę na jak najwyższym poziomie. Podstawa to firewall, możliwość czyszczenia dysków z niepotrzebnych dodatków i błędów w raporcie, a z funkcji bardziej zaawansowanych: filtr anty SPAM-owy, zabezpieczenie w czasie logowania do banku, funkcja skanowania linków, maili, stron internetowych, wbudowany program VPN.

Dobry antywirus na komputer

Zarówno na komputer, jak i na laptop AV-TEST poleca dwa antywirusy, które w realizowanych testach w 2021 roku otrzymały aż 18 punktów:

  • Kaspersky Internet Security z wynikiem 18 punktów – to jeden z najbardziej znanych antywirusów na rynku. Jest wyposażony w moduł zaawansowanej technologi adaptacyjnej, dopasowuje ustawienia pod aktywność użytkownika, umożliwia wykrywanie fałszywych i niezaszyfrowanych witryn, jak również niesprawdzonych urządzeń. Kaspersky jest również wyposażony w sprawdzony system menadżera haseł. Kaspersky Internet Security otrzymał dodatkowo maksymalną ilość punktów w takich kategoriach jak: ochrona przed nieznanymi malware, techniczne wsparcie, rodzaj VPN, oczyszczanie rejestrów z wszelkich malware oraz poziom oferowanych dodatków.

Dobry antywirus na laptopa

  • NortonLifeLock – program znajduje się na drugim miejscu w rankingu AV -TEST w kategorii najlepszych płatnych antywirusów 2021 roku. Norton oprócz działania w czasie rzeczywistym umożliwia również śledzenie wycieku Twoich danych do czarnej strefy internetu, czyli dark webu. Program osiągnął najlepsze wyniki w kategoriach: reakcja na złośliwe oprogramowanie, poziom usług VPN, zaawansowanie menadżera haseł, bezpieczeństwo danych w chmurze i wsparcie w optymalizacji działania systemu. Program NortonLifeLock umożliwia również generowanie okresowych raportów podsumowujących wykonywane akcje.

Dobry antywirus na telefon

W top 5 najlepszych antywirusów na telefon wg testów AV – TEST znajdują się takie programy, jak:

  • Norton Mobile Security – wzorcowa ochrona i najlepsze funkcje ochrony danych prywatnych,
  • BitDefender Mobile Security – wzorowa ochrona, zabezpieczenie przed kradzieżą i ochrona prywatnych danych,
  • Kaspersky Mobile Security- wzorowa ochrona, ochrona prywatności do lekkiej poprawy,
  • McAfee Mobile Security – ochrona na poziomie średnim, słaba ochrona prywatności,
  • Avast Mobile Security (internet security – Avast AVG) – wzorowa ochrona, bardzo słaba polityka ochrony prywatności.

Jak widzimy powyżej Norton Mobile Security plasuje się na pierwszym miejscu.

Dobry program antywirusowy android

Więcej informacji w temacie najlepszych programów antywirusowych na komputer, na telefon, zarówno z systemem Android, iOS, znajdziesz na naszym blogu Teamnet Software.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie “Co powinien mieć dobry program antywirusowy?”. Zapraszamy do komentowania i do zakupów w naszym sklepie internetowym. Jako wieloletni i sprawdzony sprzedawca gwarantujemy niezawodną jakość oferowanych produktów.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19591 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy