sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Co to jest i jak działa karta prepaid? Karta prepaid jak działa?

Co to jest i jak działa karta prepaid?

Banki oferują swoim klientom nie tylko klasyczne karty kredytowe i debetowe, ale także karty przedpłacone. Co to jest karta prepaid, jak działa i dlaczego warto z niej korzystać? Poznaj tajniki jej działania i zastanów się, czy nie będzie opłacalna w Twoim przypadku.

Karta prepaid – co to jest?

Czym jest karta prepaid, inaczej określana jako karta przedpłacona? To karta płatnicza, która do finalizowania transakcji wymaga wcześniejszego zasilenia. Jeszcze kilka lat temu karty prepaid funkcjonowały głównie w sieciach telefonii komórkowej. Ich działanie polega na tym, że przed rozpoczęciem wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń i korzystania z internetu konieczne jest zasilanie konta środkami w określonej wysokości. Dzięki temu nie wydamy więcej środków od tych zgromadzonych na karcie. Podobne zasady działania dotyczą kart prepaid wydawanych przez banki – umożliwiają one dostęp do środków zgromadzonych na karcie, ale bez dostępu do głównego konta. Dzięki temu wydasz tylko tyle pieniędzy, ile wcześniej wpłaciłeś na kartę. Wyglądem karta przypomina tradycyjne karty debetowe i kredytowe. Karta prepaid umożliwia płatności za produkty i usługi, które zazwyczaj płacimy gotówką lub kartą przypisaną do konta, takie jak:

 • rachunki i stałe opłaty,
 • zakupy w sklepach stacjonarnych,
 • finalizowanie transakcji za zakupy w sklepach internetowych,
 • korzystanie z usług cashback.

Karta prepaid jak działa?

Wśród wielu rodzajów kart do płatności popularnością cieszy się karta prepaid. Jak działa tego typu rozwiązanie? Pod wieloma względami proces płatności przypomina płatności klasyczną kartą debetową. Nierzadko na pierwszy rzut oka karty takie wyglądają podobnie. Działają również w zbliżony sposób, ponieważ da się dokonać płatności bezgotówkowych w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Na takie operacje pozwala karta prepaid. Jak działa? Bardzo prosto – przed dokonaniem płatności należy kartę zasilić środkami. Nie da się wykonać taką kartą przelewu.

Zalety karty prepaid

Karta prepaid ma wiele zalet i sprawdzi się w różnych sytuacjach. Często decydują się na nią rodzice, w ten sposób kreując nowoczesne kieszonkowe. W banku wybierają kartę prepaid, którą następnie przekazują dziecku powyżej 13. roku życia. W ten sposób dziecko otrzymuje określoną kwotę do wydania, bez możliwości jej przekroczenia. Gdy wyda wszystkie dostępne środki, karta stanie się bezużyteczna aż do następnego zasilenia. W ten sposób dziecko uczy się zarządzać pieniędzmi, ale pod kontrolą rodzica. Z kart korzystają jednak nie tylko dzieci, ale i dorośli, zwłaszcza ci, którzy dużo podróżują. Dlaczego? Ponieważ karty prepaid oferowane przez niektóre banki, chociaż prowadzone są w złotówkach, umożliwiają także dostęp do portfeli walut zagranicznych (euro, dolar, korona szwedzka czy norweska) i płatności w tych walutach przy jednocześnie niższych kosztach przewalutowania. Inne zalety kart prepaid to:

 • brak konieczności personalizacji – korzysta z niej jej aktualny posiadacz,
 • gwarancja anonimowości,
 • możliwość dokonywania bezpiecznych transakcji stacjonarnie oraz w internecie,
 • mniejsze straty – w przypadku zgubienia karty prepaid tracimy tylko środki na nią wpłacone, złodziej nie będzie mieć dostępu do wszystkich pieniędzy zgromadzonych na koncie,
 • łatwy sposób na oszczędzanie – jeśli wydajemy zbyt dużo pieniędzy, limit na karcie prepaid może pomóc nam kontrolować wydatki,
 • możliwość zasilenia w dowolnym momencie – pieniądze znajdują się na karcie niemal natychmiast, umożliwiając dokonywanie transakcji.

Karty prepaid jako karty podarunkowe

Karta prepaid to świetne rozwiązanie nie tylko dla klientów indywidualnych i ich dzieci, ale także dla pracodawców, dla których staje się ona rodzajem bonu podarunkowego dla pracowników. Zgromadzone środki umożliwiają płatność za zakupy w popularnych sklepach. Coraz częściej karta prepaid wykorzystywana jest też jako prezent. Na czym to polega i jak działa taka karta prepaid? Jako darczyńca kupujesz kartę za wybraną kwotę, którą jest ona zasilona. Osoba obdarowana może wykorzystać zgromadzone środki w określonym celu, na przykład płatności za korzystanie z serwisów online czy zakup gier na popularnych platformach. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się:

 • karta Google Play, na zakup aplikacji w sklepie Play na telefonach z systemem Android,
 • karta podarunkowa Netflix, umożliwiająca płatności za abonament na platformie,
 • paysafecard, po doładowaniu określoną kwotą umożliwiająca bezpieczne płatności za zakupy online,
 • karta PlayStation, umożliwiająca zakup gier w pełnej wersji lub dodatków do gier,
 • karta Spotify, dzięki której można korzystać z platformy muzycznej Spotify bez reklam,
 • karta Xbox, która pozwala przedłużyć konto Xbox Gold.

Kup kartę online i ciesz się dostępem do usług!

W ofercie Teamnet Software znajdują się podarunkowe karty prepaid, które możesz doładować wybraną kwotą i następnie opłacać zakupy online. W ramach prezentu dla bliskiej osoby warto z kolei kupić karty prepaid gwarantujące dostęp do platformy Netflix, Xbox, PlayStation czy innych. W maksymalnie 30 minut otrzymasz skan karty na maila i będziesz mógł podarować ją bliskiej osobie. To znakomita opcja wówczas, gdy nie wiesz, jakie gry lubi Twój kolega, ale wiesz, że jest zapalonym graczem. Zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na wszystkie pytania i podpowiemy, jaką podarunkową kartę prepaid wybrać.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy