sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Co to jest program antywirusowy? Zabezpieczenia i profilaktyka antywirusowa komputera.

Co to jest program antywirusowy?

W dzisiejszych czasach kiedy wszystko przeniosło się na świat cyfrowych łączy, wystarczy chwila nieuważności, żeby stracić cenne prywatne dane lub dopuścić do zainfekowania komputera. Wirusy są bardzo podstępne i mało zauważalne, atakują nas zazwyczaj poprzez sieć WiFi, ściągane pliki, odwiedzane strony. Wirusy mogą zainfekować nasz komputer lub teraz tak często używany telefon komórkowy – smartfon albo inne urządzenie mobilne, są wszędzie i nie jesteś w stanie się przed nimi uchronić bez posiadania najskuteczniejszego obrońcy naszej prywatności – programu antywirusowego. Bez odpowiedniego programu antywirusowego, nasz komputer i smartfon są otwartą bramą dla cyberprzestępców. Internet w dzisiejszych czasach to miejsce pełne zagrożeń, z tego właśnie powodu każda świadoma osoba, korzystająca z komputera powinna posiadać najlepszy program antywirusowy dopasowany do indywidualnych potrzeb Twoich i Twojego komputera, systemu operacyjnemu. Program antywirusowy nie tylko skanuje dany system operacyjny, ale również usuwa szkodliwe oprogramowanie, wykrywa je w fazie wstępnej i zapobiega zagrożeniu.

W poniższym artykule dowiesz się, co to jest antywirus, co oznacza profilaktyka antywirusowa, czym jest i do czego służy program antywirusowy, co to jest kwarantanna antywirusowa, co to jest program antywirusowy i na czym polega kwarantanna w antywirusie.

Co to jest antywirus

Zacznijmy od tego, czym są wirusy. To nic innego jak szkodliwe programy, które bez naszej świadomości i zgody zostają zainstalowane na komputerze. Prawidłowo tego typu programy zamiast wirusami nazywa się malware (od angielskiego malicoius software, w tłumaczeniu – złośliwe oprogramowanie), a wirusy są jedynie jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania. Co jeszcze zalicza się do malware? Wszelkie, różnego rodzaju oprogramowanie złośliwe/szkodliwe, oprogramowanie szpiegujące np. :

 • Wirusy,
 • Robaki,
 • Trojany,
 • Exploity – kody, które pozwalają na włamanie do komputera,
 • Randsomware – programy szantażujące, które blokują dostęp do plików, w zamian żądając okupu,
 • Spyware – programy, które szpiegują aktywność w sieci,
 • Adware – program, który wyświetla nadmierną ilość reklam,
 • Keyloggery – umożliwiają przejęcie wpisywanych haseł,
 • Roothity – jeden z najgroźniejszych malware, który powoduje, że cyberprzestępcy moją przejąć całkowicie kontrole nad urządzeniem.

Jak działa oprogramowanie szpiegujące? Malware wykorzystuje wszelkie powstałe luki w systemie zabezpieczającym danego urządzenia. Wkrada się do nas przez zainfekowane strony internetowe, ściągane programy, filmy, gry czy pozornie bezpieczne załączniki do maili. Niestety malware często również występuje pod postacią pozornie bezpiecznych aplikacji w Google Play, warto wybierać zawsze sprawdzone aplikacje -oznaczone symbolem Google Play Protect.

Co to jest profilaktyka antywirusowa

Profilaktyka antywirusowa to nic innego jak działania, mające na celu zabezpieczenie komputera lub urządzenia mobilnego przez atakami malware wszelakiego rodzaju. Jednym z najskuteczniejszych możliwości zabezpieczeń naszego sprzętu jest dobór właściwego programu antywirusowego, włączenie zapory sieciowej, aktualizacja bazy wirusów, aktualizacja systemu operacyjnego, regularna aktualizacja programu antywirusowego, regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu malwere, jak również nieotwieranie załączników z maili nieznanego pochodzenia. Profilaktyka antywirusowa to również odpowiednie zabezpieczenie płatności internetowych, poprzez szyfrowanie transmisji. Profilaktyka to także odpowiednie zabezpieczenie łącza internetowego, WiFi przed włamaniami ze strony cyberprzestępców. To również zabezpieczenie urządzeń mobilnych przed logowaniem do otwartych sieci WiFi, łączenie z internetem z użyciem VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. VPN jest obecnie często dołączana do wyposażenia programów antywirusowych, jako skuteczna profilaktyka podczas przeglądania internetu. Czym dokładnie jest VPN? Sieć prywatna, która umożliwia szyfrowanie ruchu w sieci – pomiędzy Twoim urządzeniem a internetem, zapewnienia anonimowość przeglądanych informacji, zmniejsza ryzyko ataków cyberprzestępców. Należy jednak pamiętać, że VPN nie jest jedyną profilaktyką antywirusową i nie jest rozwiązaniem, które wystarczy nam do ochrony danych w internecie. Stanowi jednak skuteczną metodę dodatkowego zabezpieczenia, które chroni Twoje urządzenie przed ewentualnymi malwerami.

Profilaktyka antywirusowa komputera

Profilaktyka antywirusowa komputera to ogół działań podejmowanych w trosce o ochronę urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Podstawą są tu oczywiście programy antywirusowe, ale pomocny będzie też zdrowy rozsądek. Jedną z metod, jakie zna profilaktyka antywirusowa komputera, jest umiejętne korzystanie z zasobów sieci oraz samego urządzenia. Działanie takie nosi nazwę ochrony prewencyjnej i obejmuje odrzucanie plików niewiadomego pochodzenia, nieklikanie w nieznane linki czy niepobieranie załączników z poczty elektronicznej pochodzącej od nieznanych osób.

Zabezpieczenia i profilaktyka antywirusowa

Poza wspomnianymi wyżej metodami należy pamiętać, że w pojęciu zabezpieczenia i profilaktyka antywirusowa mieści się również dbanie o aktualizacje. Chodzi tu o aktualizacje wszystkiego – począwszy od samego systemu operacyjnego. Hakerzy często znajdują „dziury” w oprogramowaniu, które wykorzystują do ataków. Aktualizacje zawierają rozwiązania naprawiające wykryte błędy i niwelują luki, przez które może dochodzić do ataków. Dlatego zabezpieczenia i profilaktyka antywirusowa są tak ważne.

Co to jest program antywirusowy i do czego służy

Program antywirusowy to dzisiaj podstawa, bez której nie należy łączyć swojego urządzenia z internetem. Płatny program antywirusowy to niezbędna konieczność, jeśli chcesz, aby Twoje dane bezpiecznie pozostały na Twoim urządzeniu i nie zostały przejęte przez osoby zewnętrzne. Płatny antywirus, w przeciwieństwie do darmowego zabezpiecza nasze urządzenie w o wiele większym stopniu niż program darmowy, który działa tylko w ograniczonej, podstawowej formie, co przy obecnym zaawansowaniu cyberataków jest zdecydowanie niewystarczające.

Czym jednak dokładnie jest program antywirusowy?

To program komputerowy, którego główną funkcją jest ochrona naszego urządzenia/urządzeń przed działaniem malware wszelkiego rodzaju (wirusy, trojany, programy szpiegujące itd.). Dobry antywirus to zbiór niezbędnych modułów, które umożliwiają:

 • skanowanie i sprawdzanie plików i systemu operacyjnego w poszukiwaniu zainfekowanych plików,
 • monitowanie zachowań, wysyłanie ostrzeżeń o zainfekowanych plikach,
 • sprawdzanie plików, obronę przed zainfekowaniem z użyciem mocnego firewalla – zapory ogniowej,
 • ochronę sprzętu przed kradzieżą,
 • szyfrowanie połączeń internetowych z użyciem VPN,
 • osłonę kamery internetowej,
 • sprawdzenie, czy nasz wirus nie wprowadził zmian na naszym urządzeniu.

Najlepszy antywirus to oczywiście taki, który zawiera wszystkie z powyżej przedstawionych modułów, a dodatkowo ma na bieżąco aktualizowaną bazę zabezpieczeń.

Co to kwarantanna antywirus

Powszechnie wśród użytkowników używa się nazwy oprogramowanie antywirusowe, przy czym prawidłową nazwą dla tego typu programów jest antymalware, czyli program chroniący przed wieloma rodzajami złośliwych oprogramowań, nie tylko samych wirusów. Jedną z funkcji antywirusa jest kwarantanna zarażonych plików. Kwarantanna antywirusowa (antymalwerowa) polega na pierwotnym zidentyfikowaniu zakażenia, następnie powiadomieniu użytkownika o zainfekowanym pliku/obszarze i dalszym krokom, do których należy usunięcie lub poddanie wspomnianej kwarantannie wybranego obszaru. Czym dokładnie jest kwarantanna w programach antywirusowych? To czasowe odosobnienie plików, które mogą być potencjalnie zagrażające, zainfekowane programem szkodliwym lub innym rodzajem malwere. Dzięki umieszczeniu plików w kwarantannie system operacyjny danego komputera lub telefonu pozostaje bezpieczny, a szkodliwy plik zostaje zablokowany w taki sposób, że pozostałe elementy systemu operacyjnego nie są zagrożone zakażeniem.

Wobec pliku w kwarantannie zazwyczaj program antywirusowy pozwala na zastosowanie jednych z poniższych działań:

 • usunięcie pliku – jeśli plik nie jest zainfekowany lub nie był znaczący,
 • przywrócenie pliku – czasami usunięty plik, okazuje się jednak potrzebny np. sterowniki, fragment rejestru lub jeśli dany plik okazał się niezainfekowany,
 • poddanie analizie – podejrzany plik zostaje poddany specjalistycznej i dokładnej analizie u producenta antywirusa, jeśli plik został poddany nowej odmianie malware, wówczas w lepszych programach antywirusowych taki malware zostaje dodany do aktualnej bazy zagrożeń.

Co to jest oprogramowanie antywirusowe

Czym jest pogram antywirusowy już wiemy, a na co jeszcze oprócz wspomnianych wcześniej modułów powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego programu antywirusowego?

 • Ochrona w czasie aktualnym – podstawową funkcją programu antywirusowego jest ochrona w czasie rzeczywistym, czyli bieżące kontrolowanie działań i sprawdzanie czy któryś z odwiedzanych przez nas obszarów, pobieranych plików i aplikacji może wywołać ewentualne zagrożenie, a jeśli tak to wówczas taki antywirus powinien w trybie natychmiastowym takie zagrożenie zablokować.
 • Firewall – zapora ogniowa, która neutralizuje zagrożenia w ruchu przychodzącym i wychodzącym. Firewall może stanowić oddzielne oprogramowanie lub być częścią danego programu antywirusowego. Dodatkową funkcją firewalla jest to, że użytkownik zazwyczaj może sam określić, które programy są zaufane i wykluczyć je spoza działania zapory ogniowej.
 • Skaner systemu – program antywirusowy w podstawowej funkcji oprócz ochrony plików w czasie rzeczywistym musi posiadać skaner do sprawdzenia całego dysku twardego, folderów i plików wewnętrznych, a następnie do dezaktywowania plików potencjalnie zagrażających systemowi operacyjnemu. Skanowane należy uruchamiać regularnie lub stosować skanowanie automatyczne, które włącza się w odpowiednio ustawionym czasie samoczynnie.
 • Ochrona skrzynki mailowej – skrzynka mailowa, szczególnie firmowa to ważne informacje, które dobrze jest odpowiednio chronić. Większość programów antywirusowych ma w swoim pakiecie moduł ochrony poczty e-mail, jednak przydatnym narzędziem dodatkowo jest filtr antyspamowy, który takie wiadomości przechwytuje i przenosi do odpowiedniego zabezpieczonego folderu – spam.

Co to jest kwarantanna w antywirusie

Czym jest kwarantanna w antywirusie już wiemy. Programy antywirusowe, antymalwerowe to jednak nie tylko kwarantanna. To również skanowanie antywirusowe, bieżąco analizowane pliki systemowe, sprawdzane dane w temacie złośliwego oprogramowania, wirusów, jak również monitoring czasu rzeczywistego, ochrona skrzynki pocztowej, firewall, VPN i wiele innych przydatnych funkcji takich jak ochrona przed kradzieżą czy ochrona kamery internetowej.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie wątpliwości związane z tematem – co to jest program antywirusowy, jakie moduły powinien zawierać odpowiedni program antywirusowy, jakie funkcje są przydatne, niezbędne w programach antywirusowych. Zapraszamy do komentowania.

Kwarantanna – antywirus. Jak sobie z tym poradzić?

W dobie pandemii powinno się wiedzieć z czym jeszcze kojarzy się kwarantanna – antywirus. Jest to miejsce, całkiem podobne do prawdziwej kwarantanny – przechowują się tam pliki potencjalnie niebezpieczne dla systemu, dzięki temu komputer jest bezpieczny Kwarantanna antywirus to taka część programu, która jest niemalże konieczna do poprawnego korzystania z oprogramowania. Jeśli przenosisz pliki do kwarantanny, to tak jakbyś się ich pozbywał i neutralizował zagrożenie, jakie powodują. Wybierz odpowiedni dla siebie program antywirusowy i korzystaj bezpiecznie.

Keylogger – nie wykrywany przez antywirusy

Na wstępie warto napisać czym w ogóle jest Keylogger, nie wykrywany przez antywirusy złośliwy program. Jest on często używany przez hakerów, którzy rejestruje ruchy danego użytkownika – więc jest to program śledzący. Nie wszystkie antywirusy radzą sobie z nim. Konieczny jest do tego odpowiedni program chroniący, który możesz kupić w naszym sklepie. Poza tym Keylogger nie wykrywany przez wirusy może być nie tylko źródłem informacji dla hakera ale i bezpośrednim zagrożeniem dla Ciebie oraz Twoich danych, dlatego warto zabezpieczyć swoje dane.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy