sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Co to jest Windows Defender?

Co to jest Windows Defender?

Windows Defender to jeden z komponentów najnowszego, znanego nam już od jakiegoś czasu systemu operacyjnego Windows 10. Program ten ma chronić nasze dane bez potrzeby instalacji dodatkowego programu antywirusowego. Działa automatycznie, w czasie rzeczywistym, zapewniając tym samym ochronę przed wirusami, programami typu spyware i wszelkiego typu malware. Jak włączyć i wyłączyć Windows 10 Defender? Jak usunąć Windows 10 Defender? Czy Windows 10 Defender wystarczy do ochrony Twoich prywatnych danych? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Windows Defender

Microsoft Windows Defender został po raz pierwszy wydany w 2004 roku. Początkowo Windows Defender służył głównie jako darmowy dodatek Windows do systemu operacyjnego Windows XP. Dawniej w Windows Vista, Windows 7 i 8 występował jako integralna część systemu o nazwie Microsoft Windows AntiSpywar, stworzony na bazie programu GIANT AntiSpyware Giant Company Software.

Jakie funkcjonalności zapewnia Windows Defender?

 • Ochrona aplikacji i programów,
 • ochrona antywirusowa w czasie rzeczywistym – ciągłe skanowanie przy użyciu monitorowania zachowań plików,
 • wykrywanie i blokowanie niebezpiecznych aplikacji – złośliwego oprogramowania,
 • 0chrona w chmurze – natychmiastowe wykrywanie i blokowanie nowo pojawiających się zagrożeń,
 • dedykowana ochrona i automatyczna aktualizacja plików, również aktualizacji związanych z samym komponentem Microsoft Defender Antivirus,
 • ochrona ustawień systemu,
 • ochrona autostart przed malware,
 • ochrona dodatków przeglądarki typu Chrome, Internet Explorer,
 • ochrona sterowników i wbudowanych usług,
 • ochrona ściąganych plików.

Co charakteryzuje Windows 10 Defender?

 1. Podobnie do innych programów antywirusowych Windows Defender informuje o znalezionych plikach malware. Nie pyta o to, co z plikami zrobić, po prostu je czyści i automatycznie przesyła na kwarantanne – program Windows po wykryciu zagrożenia informuje, że są podejmowane działania w celu usunięcia zagrożeń, nie musisz podejmować decyzji o konkretnych działaniach. Raporty z działań możesz natomiast zobaczyć w centrum akcji systemu Windows 10.
 2. Automatycznie dostarczane aktualizacje za pośrednictwem usługi Windows Update, które są instalowane tak samo, jak inne aktualizacje. Aktualizacje Windows Update nie wymagają ponownego uruchomienia komputera, wszystko odbywa się w sposób automatyczny w tle.
 3. Historia skanowania Windows Defender – dostępna na bieżąco historia wprowadzonych zmian z użyciem programu. Jeśli chcesz uruchomić tę opcję, wystarczy nacisnąć przycisk Start, następnie wpisać “Windows Defender” i wybrać usługę “Windows Defender Security Center”, dalej kliknij “Historia skanowania” – pokazuje wszystkie aktualnie występujące zagrożenia. Jeśli chcesz przejrzeć pełną listę zagrożeń, naciśnij “Zobacz pełną historię”, a jeśli chcesz zobaczyć więcej informacji, dotyczących danego zagrożenia, wówczas wystarczy kliknąć “zobacz szczegóły”.
 4. Dostępne różne tryby skanowania – w sekcji “Zaawansowane skanowanie” znajdziesz: szybkie skanowanie – sprawdza foldery systemowe, gdzie często zgłaszane są zagrożenia; pełne skanowanie – skanuje pamięć i wspólne lokalizacje, sprawdza każdy plik i uruchomiony program, skanowanie to zajmuje najwięcej czasu; skanowanie niestandardowe – umożliwia wybranie określonego folderu do przeskanowania. Opcje tę możesz zrealizować, klikając prawym przyciskiem myszy na wybrany folder i wybierając “Skanuj za pomocą Windows Defender”; skanowanie offline Windows Defender – niektóre oprogramowanie jest ciężkie do usunięcia w trakcie podpięcia do sieci. Wybierając skanowanie w trybie offline, system Windows uruchomi się ponownie i uruchomi skanowanie, zanim jeszcze system Windows załaduje funkcje na komputer.

Jak najlepiej skonfigurować Microsoft Defender?

Po uruchomieniu aplikacji Windows Defender, pojawi nam się ekran Zabezpieczenia Windows. Jeśli zainstalowałeś dodatkowo inny program antywirusowy, to w miejscu tym zobaczysz podsumowanie bieżącej aktywności tego programu. Czy warto w takiej sytuacji włączyć również Windows Defender? Tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. Obecnie większość znanych na rynku programów antywirusowych jest wyposażona w funkcje ochrony w czasie rzeczywistym w oparciu o uaktualnioną bazę antywirusów. Dlatego też po zainstalowaniu programu antywirusowego Windows Defender jest wyłączany automatycznie w celu zmniejszenia obciążenia systemu operacyjnego niepotrzebnymi, podwójnymi skanami.

Skanowanie szybkie, pełne, niestandardowe i z wykorzystaniem Microsoft Defender Offline już znamy, jednak jak ustawić czas i częstotliwość skanowania w Microsoft Defender?

Należy uruchomić inny program o nazwie Harmonogram zadań, żeby go znaleźć, należy wejść w Start, następnie Narzędzia administracyjne systemu Windows i w lewej części okna wybrać Biblioteka Harmonogramu Zadań, następnie Microsoft, kolejno Windows i Windows Defender. Teraz klikamy dwukrotnie opcję Windows Defender Scheduled Scan i przenosimy się do karty “Wyzwalacze”. Po wybraniu przycisku “Nowy”, możemy ustalić częstotliwość skanowania i porę uruchamiania skanowania programu Windows Defender. Dojście do tej funkcji nie jest zbyt intuicyjne i może generować dużo problemów dla użytkowników mało zaawansowanych. To jednak nie wszystko. Teraz należy wrócić w programie Defender do zakładki “Ochrona przed wirusami i zagrożeniami” i wybrać opcję “Aktualizacje ochrony przed wirusami i zagrożeniami”, ale to nadal nie wszystko – żeby określić częstotliwość pobierania aktualizacji, należy uruchomić kolejny program – Windows Power Shell i wpisać polecenie Get-MpPreference. Na ekranie pojawi się kilka aktualnych opcji dotyczących częstotliwości przeprowadzania aktualizacji np. SignatureScheduleTime, czyli czas pobierania aktualizacji, SignatureUpdateInterval, czyli co ile godzin aktualizacja ma być pobierania i wiele innych. Więcej informacji dotyczących Power Shell znajdziesz na stronie Micosoft https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/defender/set-mppreference?view=windowsserver2019-ps&viewFallbackFrom=win10-ps

Jeżeli funkcje w sekcji – Ochrona przed wirusami i zagrożeniami to za mało, to ponownie uruchamiamy PowerShella i wpisujemy polecenie Get-MpPreference. Parametr MAPSReporting odpowiada za ochronę dostarczanych z chmury danych, jeśli funkcja ta jest wyłączona, czyli Defender nic nie wysyła na serwery, wówczas pojawi nam się cyfra 0, jeśli opcja ta jest włączona pojawi się cyfra 2, co dosłownie oznacza, że prócz danych o potencjalnych bieżących zagrożeniach Microsoft otrzymuje również takie informacje jak dane osobowe. Ręcznie parametr ten możemy zmienić na 1, co sprawi, że Microsoft Windows Defender będzie wysyłał na serwer Microsoft jedynie dane podstawowe.

Warto również się przyjrzeć parametrowi CloudBlockLevel, który odpowiada za czułość ochrony w chmurze. Tutaj do wyboru jest aż 6 poziomów, od 0 – domyślny, po 6 – zero tolerancji. Poziom najwyższych zabezpieczeń, czyli 6 jest jednak niezalecany ze względu na wysoką wrażliwość i blokowanie niemalże wszystkich nieznanych plików. Dodatkowo w celu ograniczenia ilości nietrafionych alertów warto zmienić również wartość takiego parametru jak CloudExtendedTimeout, który pozwoli na wydłużenie czasu skanowania przesyłanych do chmury próbek. Standardowo czas ustawiany jest na 10 sekund, docelowo można go ustawić nawet na jedną minutę.

Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup? Tak, dobrze słyszysz, w taką funkcjonalność jest również wyposażony Windows Defender. Opcja ta opiera się na bieżącym monitorowaniu dostępu do określonych folderów, którymi domyślnie są foldery systemowe i foldery typu dokumenty, obrazy. Można jednak do tej listy dodać dodatkowe pozycje np. foldery z materiałami prywatnymi, firmowymi, jak również aplikacje, które wyjątkowo mogą w oznaczonych folderach wprowadzać zmiany.

Dodatkową usługą, jaką oferuje Microsoft Defender, jest Odzyskiwanie danych po ataku oprogramowania wymuszającego okup, na czym ta funkcja polega? Możesz mieć możliwość odzyskania plików z określonych folderów w przypadku ewentualnego ataku. Oprócz tego możesz skonfigurować odpowiednio opcje odzyskiwania plików w usłudze OneDrive, jako zabezpieczenie w przypadku ataku wymuszającego okup.

Zakładka “Zapora i ochrona sieci” pozwala na zarządzanie ustawieniami zapory sieciowej, która zajmuje się blokowaniem potencjalnie szkodliwych programów i połączeń. Zapora ta korzysta z ustalonych reguł dla ruchu przychodzącego i wychodzącego:

 • sieć z domeną – host uwierzytelniany w kontrolerze domeny,
 • sieć prywatna – wyznacza sieci domowe i firmowe,
 • sieć publiczna – otwarte hostspoty z których korzystamy w miejscach publicznych np. kinie, kawiarni, za granicą.

Warto w zakładce tej zajrzeć w Ustawienia Zaawansowane, po których otwarciu zostaniemy przekierowani do zupełnie innego programu, który pozwoli nam na ustawienie bardziej szczegółowych zapór.

Windows Defender Windows 10

Jakie wady i zalety generuje Windows 10 Defender?

Do największych zalet możemy zaliczyć:

 • bardzo dobra ochrona przed wszelkiego rodzaju malware,
 • świetnie zintegrowany z Windowsem 10 interfejs,
 • brak potrzeby instalacji dodatkowego antywirusa – jeśli używasz Windows Defender w domowym zaciszu i nie masz potrzeby korzystania z bardziej zaawansowanej funkcjonalności wówczas Windows Defender powinien być wystarczająco zabezpieczającą opcją,
 • jest całkowicie darmowy i zintegrowany z systemem Windows, jako produkt Microsoft nie generuje dodatkowych problemów w funkcjonowaniu z systemem Windows.

Do największych wad możemy zaliczyć:

 • fałszywe alerty o potencjalnych zagrożeniach,
 • mocne obciążenie systemu Windows – pomimo, że aplikacja jest częścią systemu Windows to w testach na obciążenie systemu generuje największe straty mocy obliczeniowej,
 • ograniczona funkcjonalność, brak dodatkowych funkcjonalności,
 • funkcje zależne od konta Microsoft np. kontrola rodzicielska.

Windows Defender jak włączyć Windows 10

Co należy zrobić, żeby włączyć Windows Microsft Defender?

 1. Wybierz przycisk Start, następnie koło zębate, czyli Ustawienia, dalej Aktualizacje i Zabezpieczenia Windows, Zapora i Ochrona sieci.
 2. Wybierz określony profil sieci.
 3. W sekcji Microsoft Defender Zapora przełącz ustawienia do opcji Włączone. Jeśli urządzenie jest połączone z siecią, ustawienia sieci mogą uniemożliwić przeprowadzenie tych kroków.

Jak wyłączyć Windows Defender Windows 10

Co należy zrobić, żeby wyłączyć Windows Microsft Defender?

 1. Wybierz przycisk Start, następnie przejdź do sekcji Ustawienia, w kolejnym kroku Aktualizacje i zabezpieczenia Windows, a następnie Zapora i ochrona sieci
 2. Wybierz określony profil sieci.
 3. W sekcji Microsoft Defender Zapora przełącz ustawienia do opcji Wyłączone. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz dodatkowego zabezpieczenia, to wyłączenie Zapory Windows Defender może spowodować, że urządzenie będzie bardziej podatne na zagrożenia płynące z sieci, nieautoryzowany dostęp. Jeśli chcesz wyłączyć zaporę, ponieważ blokuje ważną aplikację, wówczas lepiej wyłączyć zaporę danej aplikacji, niż całą zaporę Windows Defender.

Jak usunąć Windows Defender

Windows Defender czy zewnętrzny program antywirusowy? Windows Defender to zdecydowanie rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mają specjalistycznych zapotrzebowań i preferencji w kontekście programów antywirusowych, świetnie się sprawdzi dla użytkowników domowych, studentów, dla osób, które nie korzystają z funkcjonalności, która wymaga większego zabezpieczenia. Jeśli jednak korzystasz z internetowej bankowości na swoim komputerze czy laptopie, potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, takich jak ochrona przed kradzieżą lub po prostu program antywirusowy z mniejszym obciążeniem systemu to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tutaj płatny pełny program antywirusowy.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci zapoznać się z tematem – co to jest Windows Defender. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym i do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy