sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Czy instalować Antywirusa na Windows 10?

Czy instalować antywirusa na Windows 10?

Użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Windows zaczęli się zastanawiać, czy instalować antywirusa na Windows 10, gdy na rynek wszedł bardzo skuteczny, bezpłatny antywirus Windows Defender. W tym artykule odpowiemy na pytanie czy na Windows 10 jest potrzebny płatny antywirus i czy można polegać na darmowej wersji Windows Defender.

Antywirus – co to jest?

Zanim odpowiemy na pytanie czy antywirus Windows 10 wystarczy do ochrony komputera i czy warto go instalować, to pokrótce nakreślimy najważniejsze funkcje antywirusów. Antywirusy to specjalne programy, których zadaniem jest ochrona sprzętu i zapewnienie osobie, korzystającej z sieci, bezpieczeństwa. Antywirusy chronią przed:

  • atakami hakerów,
  • złośliwym oprogramowaniem,
  • wirusami, robakami, trojanami,
  • kradzieżą danych,
  • oprogramowaniem szpiegowskim.

Czy antywirus Windows 10 wystarczy?

Program antywirusowy Windows Defender został niedawno zaktualizowany, a wszelkie dziury w systemie zostały załatane. Według testów, przeprowadzonych przez AV-TEST, jest on najskuteczniejszym programem antywirusowym, na podium z programami: Kaspersky Internet Security, Norton Security, F-Secure SAFE. Pod uwagę brano 3 kryteria: skuteczność, ochronę wydajności oraz użyteczność. 
Jeżeli więc zastanawiasz się czy w Windows 10 potrzebny jest antywirus, to od razu odpowiemy – tak. Nie musi to być jednak płatna wersja. Możesz postawić na Windows Defender, który ochroni Twój sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem. Oczywiście kluczowe jest surfowanie po sieci z głową – nawet najlepszy program antywirusowy nie uchroni nikogo w 100%, ale znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo ataku hakerów i np. kradzieży danych. Jeżeli chcesz przeczytać więcej na ten temat, zapraszamy do artykułu “Jaki antywirus na Windows 10”.

Windows Defender

Początkowo Windows Defender służył wyłącznie do ochrony komputera przed oprogramowaniem szpiegowskim. Obecnie jednak stanowi integralną część systemów Windows 7, 8 i 10 i chroni on komputer przed wszelkimi zagrożeniami, tak jak standardowy antywirus. Windows Defender umożliwia ochronę w czasie rzeczywistym (ochrona: przed niepożądanym i szpiegowskim oprogramowaniem, ustawień systemu, pobieranych plików, ustawień dodatków do przeglądarek Chrome oraz Explorer). Windows Defender chroni także aplikacje i programy, a także całą przeglądarkę Internet Explorer.

Antywirus a komputery w firmie

Windows Defender, mimo że zdobył 1 miejsce w rankingu AV-TEST, to nie ma zbyt wielu zaawansowanych funkcji, które chroniłyby firmowy sprzęt przed kradzieżą danych. Program antywirusowy na Windows 10 jest wystarczająco dobry dla użytkowników domowych, jednak jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa, które przechowują dane wrażliwe, to powinno się rozważyć opcję płatnego programu antywirusowego, który jest przeznaczony do ochrony sprzętu biznesowego. Zwykle tego typu programy są dodatkowo wyposażone w najlepsze zabezpieczenia oraz najwyższe standardy szyfrowania treści. Oprócz tego chronią komputer przed oprogramowaniem szpiegowskim, a także atakami hakerów, trojanów czy innego złośliwego i szkodliwego oprogramowania. Chronią także sprzęt przed zagrożeniami, które mogą pojawić się przy korzystaniu z sieci.

Czy w Windows 10 potrzebny jest antywirus?

Odpowiadając na pytanie czy do Windows 10 potrzebny jest antywirus (wersja płatna) odpowiadamy – to zależy. Jeżeli masz na myśli ochronę komputera prywatnego, to jak najbardziej Windows Defender poradzi sobie z tym zadaniem. Pamiętaj jednak, że im skuteczniejszy darmowy program, tym większa szansa, że producent będzie w przyszłości chciał go zmonetyzować. Więc czy instalować antywirusa na Windows 10? Nie, jeżeli jest to komputer domowy i nie czujesz potrzeby płacenia za dodatkowy program.
Czy antywirus Windows 10 wystarczy, jeżeli chodzi o ochronę komputerów biznesowych? Uważamy że nie. Sprzęt firmowy zawiera wrażliwe dane, a konsekwencje ich kradzieży mogą mieć opłakane skutki zarówno dla pracownika, jak i całej firmy. Warto więc zainwestować w płatną wersję któregoś z programów, przeznaczonych stricte do biznesu (zwłaszcza że niektóre z nich oferują także specjalne zabezpieczenia przed kradzieżą urządzenia).

Windows 8 – czy potrzebny antywirus?

Niektórzy nadal posiłkują się tym co oferuje Windows 8. Czy potrzebny jest antywirus, gdy korzystamy ze starszych wersji systemu? Odpowiedź brzmi: Tak. Tak naprawdę antywirus można zakupić zawsze, nawet przy najnowszych wersjach. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, jaką pracę wykonujemy oraz na czym nam najbardziej zależy podczas spędzania czasu przy komputerze. Jeśli więc ktoś pyta o Windows 8, czy potrzebny antywirus i czy warto go instalować, odpowiedź jest jednoznaczna. Zawsze warto się chronić.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy