sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Dlaczego Windows 10 długo się uruchamia?

Twój komputer uruchamia się w zawrotnie wolnym tempie? To zdecydowanie jedna z najbardziej przeszkadzających kwestii, gdyż zazwyczaj za długim uruchamianiem się idzie również wolne działanie aplikacji, programów, jak również przeglądarki internetowej. Długi czas potrzebny na rozruch komputera to zdecydowanie niechciana sytuacja i oznacza, że z Twoim komputerem dzieje się coś złego.

W poniższym tekście spróbujemy krok po kroku przeanalizować możliwe przyczyny tego problemu oraz przeanalizować jak samodzielnie poradzić sobie z tą awarią. Oczywiście poniższa instrukcja jest głównie dedykowana osobom, które nie mają funduszy na zakup nowego dysku SSD, dodatkowej pamięci RAM lub wymiany laptopa.

Windows 10 wolno chodzi

Windows 10 jest uznawany za najmniej inwazyjny z dotychczas powstałych systemów operacyjnych Microsoft, jak również za najszybciej uruchamiający się system, nawet na komputerach, które są uważane za technologiczne zabytki. Oczywiście na starszym sprzęcie system będzie i tak zdecydowanie wolniej chodził niż na komputerze odpowiadającym dzisiejszym czasom, jednak odpowiednia optymalizacja na pewno wpłynie na polepszenie sytuacji.

Żeby zdiagnozować problem, najpierw dowiedzmy się trochę o tym, jak przebiega rozruch systemu operacyjnego. Jak zatem wygląda ta procedura? W momencie, kiedy włączasz komputer, najpierw uruchamiany jest tzw. układ BIOS, który rozpoczyna proces rozruchu systemu Windows. W tym czasie z dysku twardego zaczytywane są dane, a następnie przenoszone do operacyjnej pamięci. W przypadku nowych komputerów rozruch systemu trwa nawet mniej niż 10 sekund, w przypadku komputerów starszych, niestety nawet do kilku minut. Jednak z czasem używania nawet najnowszy sprzęt, nie optymalizowany na bieżąco uruchamia się coraz wolniej.

Co może być przyczyną zbyt wolnego rozruchu komputera? Zazwyczaj to działania użytkownika powodują, że nasz komputer znacząco zwalnia podczas rozruchu i w trakcie użytkowania. Jakie są najczęstsze przyczyny, wolnego uruchamia się komputera?

  • Przeciążenie komputera – zbyt duża ilość obciążającego pamięć oprogramowania, takiego jak np. Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, After Effects, powoduje, że system staje się bardziej obciążony, a komputer spowalnia. Dlaczego tak się dzieje? Często programy te startują wraz z systemem i uruchamiają określone procesy w tle, np. Adobe uruchamia przy starcie panel Adobe Creative Cloud. Większość z procesów możesz sprawdzić w prawym dolnym rogu na pasku zadań.
  • Zainstalowane nowe sterowniki – zazwyczaj sterowniki ułatwiają prace określonych podzespołów, np. umożliwiają prawidłowe odtwarzanie filmów, plików mp3, jak również kontrolują pracę podzespołów komputera np. karty graficznej. Jednak zdarzają się partie błędnych sterowników lub źle zainstalowanych, które znacząco obciążają prace systemu operacyjnego.
  • Programy złośliwe – inaczej wirusy, programy szpiegujące, trojany i wszelkie oprogramowanie typu malware, które możemy wprowadzić do komputera za pomocą nieprzeskanowanych, podłączanych dysków zewnętrznych, ściąganych plików z internetu itd. Tego typu oprogramowanie może znacząco wpłynąć na spowolnienie działania komputera. Warto zabezpieczyć swój komputer najskuteczniejszym z dostępnych na rynku programów antywirusowych. Jeśli nie wiesz jaki program antywirusowy wybrać przejdź do naszego bloga i sprawdź ranking programów antywirusowych.
  • Brak bieżących aktualizacji – obecnie zazwyczaj programy aktualizują się na bieżąco w momencie rozruchu komputera, jednak nie zawsze aktualizacje realizowane są w czasie rzeczywistym, co może wpłynąć również na szybkość działania komputera.
  • Paczki aktualizacji Windows zawierające błędy – od czasu do czasu Microsoft Windows wypuszcza paczkę, która zawiera tzw. bugi, często również prowadzące do spowolnienia systemu operacyjnego. W takiej sytuacji zazwyczaj zalecane jest przywrócenie systemu do poprzedniej aktualizacji Windows.

Jakie zatem kroki poczynić by przyśpieszyć działanie Twojego komputera?

Windows 10 PRO wolno chodzi

Na początku sprawdź, jaki jest rzeczywisty czas rozruchu Twojego urządzenia. Jak to zrobić?

W menu start w opcji wyszukiwania wpisz “Podgląd Zdarzeń” lub “event”. Następnie zaznacz Dziennik aplikacji i usług i wybierz kolejno Microsoft, następnie Windows. W kolejnym kroku wybierz Diagnostics-Performance i zaznacz Działania, wydarzenie o identyfikatorze 100, za którym kryje się poszukiwany przez nas czas rozruchu. Zdarzenie 101 natomiast to zbiór informacji o aplikacjach, które spowalniają działanie Twojego komputera np. jeśli ładowanie programu Adobe Photoshop tym razem zajęło o 2 sekundy więcej czasu niż poprzednio, wówczas najwyraźniej warto sprawdzić, czy aktualizacje były realizowane na bieżąco. Co więcej, jeśli program ten uruchamia się w czasie rozruchu komputera, warto wyłączyć w menedżerze zadań uruchamianie tego programu wraz z systemem.

Jeśli już znasz czas uruchamiania Twojego sprzętu i jest on większy niż idealne 10 sekund, czas przejść do szczegółowych kroków, które pomogą nam przyśpieszyć rozruch i nie tracić już więcej czasu.

  1. Sprawdź, czy domyślne wyszukiwanie nie zostało wyłączone – “Szybkie uruchomianie” to wbudowana funkcja Windows 10, która poprawia z automatu czas rozruchu komputera. Jak to sprawdzić? Prawym przyciskiem myszy kliknij ikonę baterii na laptopie i zaznacz Opcje zasilania i kolejno Wybierz działanie przycisku zasilania. W tym miejscu znajdziesz czy komputer ma włączoną funkcję szybkiego uruchamiania. Jeśli chcesz zawsze widzieć czy funkcja jest aktywna wówczas najlepiej ustawić, żeby przycisk zasilania wprowadzał stan komputera w uśpienie, a nie wyłączał komputer, dzięki czemu możesz na bieżąco zobaczyć czy szybkie uruchamianie jest włączone.
  2. Wyłącz z autostartu niezbędne programy – jedna z najbardziej obciążających funkcji, która sprawia, że wszystkie programy zaznaczone w autostarcie uruchamiają się wraz z rozruchem systemu operacyjnego. Jeżeli zatem w autostarcie jest zaznaczonych wiele programów, może się zdarzyć, że przez to Twój komputer uruchamia się znacząco dłużej. Najlepiej przejrzeć i wyłączyć wszystkie zbędne programy zapisane w autostart. Jak to zrobić? Kliknij Windows + R, następnie msconfig. W kolejnym kroku wybierz zakładkę Uruchamianie, co pozwoli Ci przejść do menadżera zadań, gdzie znajdziesz listę programów zapisanych w autostarcie, po usunięciu niepotrzebnych aplikacji z pewnością odczujesz różnicę podczas kolejnego rozruchu systemu operacyjnego. Innym, prostszym sposobem jest przejście do Menedżera zadań, można go uruchomić za pomocą klawiszy CTRL + SHIFT + ESC. Następnie należy przejść do zakładki Uruchamianie, w tym miejscu zobaczysz listę programów, które uruchamiają się wraz z rozruchem systemu. Oczywiście usunięcie programu z listy Uruchamianie nie spowoduje odinstalowania programu, a jedynie sprawi, że program nie będzie miał wpływu na obciążenie rozruchu komputera.
  3. Sprawdź, czy Twój system operacyjny nie został zainfekowany – złośliwe oprogramowanie często wykorzystuje znaczne ilości dostępnej pamięci sprzętowej, co powoduje obniżenie wydajności komputera. W celu sprawdzenia, czy system nie został zakażony, warto przeskanować komputer z użyciem odpowiedniego płatnego programu antywirusowego. Darmowe antywirusy wykazują niewystarczającą skuteczność w odniesieniu do złożoności malware, jakie atakują obecnie nasze komputery. Jeśli nie jesteś w posiadaniu odpowiedniego antywirusa, możesz skorzystać z wbudowanego programu Windows Defender, który stanowi część systemu operacyjnego Windows 10. Jak uruchomić Windows Defender? Wystarczy otworzyć Ustawienia, następnie Aktualizacje i zabezpieczenia, a w kolejnym kroku Zabezpieczenia Windows. Najlepiej program pozostawić w trybie skanowania pełnego do momentu wyświetlenia raportu z podsumowaniem, w którym zawarte będą informacje o kolejnych krokach, jakie należy poczynić w celu zneutralizowania ewentualnie występujących problemów.
  4. Wymień dysk HDD na dysk SSD. To rozwiązanie spowoduje, że komputer Twój zacznie działać znacząco szybciej i sprawniej. To doskonały sposób, który pomoże zwiększyć wydajność nawet starszego sprzętu bez potrzeby kupowania nowego komputera. Nowy dysk SSD o pojemności 250 GB, możesz już kupić od 150 zł.

Windows 10 po aktualizacji wolno się uruchamia

Powyższe metody zawiodły? W tej sytuacji watro sprawdzić aktualizacje systemu operacyjnego Windows. Jak to sprawdzić? Przejdź do Ustawień, następnie Aktualizacje i zabezpieczenia, kolejno Windows Update.

Jeśli system pokazuje niezainstalowaną aktualizację, wówczas należy ja zainstalować i ponownie uruchomić komputer, co pomoże nam od razu sprawdzić, czy problem udało się rozwiązać.

Jeśli aktualizacja dotyczy sterowników, wówczas najlepiej odwiedzić stronę producenta danego oprogramowania i sprawdzić dostępność określonych aktualizacji.

Pomocny w tej sytuacji może być również numer seryjny danego sprzętu, który pozwoli odnaleźć odpowiedni model danego sprzętu i odnaleźć dopasowane do niego sterowniki.

Windows 10 wolno działa po aktualizacji 2021

Jeżeli system wolno działa po aktualizacji, warto sprawdzić, czy aktualizacja na pewno przebiegła pomyślnie. Po pierwsze sprawdź, czy Twoje połączenie internetowe jest stabilne, następnie, jeśli aktualizacja nadal nie działa, wówczas wejdź w Ustawienia, w kolejnym kroku Windows Update, następnie Sprawdź aktualizacje. Jeśli system nie pokazuje aktualizacji do pobrania, wówczas najlepiej przejść do bardziej zaawansowanych kroków.

Windows 10 wolno działa po aktualizacji 2020

Jeśli powyższe punkty ani realizacja aktualizacji nie poskutkowały, wówczas dobrym sposobem na poprawienie szybkości działania systemu jest jego restart do ustawień fabrycznych. To bardzo łatwy proces do realizacji. Wystarczy przejść do ustawień, następnie wybierz aktualizacje i zabezpieczenia, w kolejnym kroku odzyskiwanie i na koniec resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. W następnym etapie zaznacz opcje, dzięki którym zachowasz wybrane pliki i programy osobiste, jak również ustawienia. Jeśli jednak nie potrzebujesz zachowania danych osobistych, wówczas lepszym rozwiązaniem jest instalacja systemu Windows na nowo. Należy jednak pamiętać, że nawet przy wybraniu opcji resetowania systemu warto zapisać wybrane pliki na osobnym dysku zewnętrznym, który sprawi, że na pewno nie utracimy niezbędnych dla nas danych.

Windows 10 nie można ukończyć instalacji aktualizacji

Jeśli Windows 10 nie znajduje aktywnych aktualizacji do ściągnięcia, wówczas kliknij Start, następnie prawym przyciskiem myszy na Panel Sterowania, teraz System i zabezpieczenia i w kolejnym kroku Znajdź i rozwiąż problemy, następnie Rozwiąż problemy z usługą Windows Update.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w temacie aktualizacji systemu Windows 10. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie Teamnet Software.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy