sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Jak odinstalować pakiet Office?

Jak odinstalować pakiet office?

Chcesz usunąć klasyczną wersję pakietu Office i skorzystać z opcji subskrypcyjnej interaktywnego pakietu Office 365? A może zakupiłeś nowy laptop, na którym jest już zainstalowana próbna wersja pakietu Office, a Ty używasz innego oprogramowania biurowego? Powodów do odinstalowania pakietu Office może być wiele, czasami po prostu chodzi wyłącznie o kwestie finansowe, a darmowe rozwiązania i dokumenty Google stanowią dla Ciebie wystarczającą, odpowiednią alternatywę. Jak zatem prosto i w jak najkrótszym czasie odinstalować pakiet Microsoft Office? W poniższym artykule dowiesz się jak odinstalować pakiet biurowy Office z Windowsa, jak usunąć na stałe Office 2016, 2013 lub pakiet interaktywny Office 365. Zastanawiasz się jak odinstalować Office z Maca lub co zrobić, kiedy nie możesz odinstalować pakietu Office? Na te pytania również spróbujemy odpowiedzieć poniżej.

Jak odinstalować Office

Często zdarza się też tak, że podczas używania danej aplikacji pojawia się dużo błędów, a wgranie aktualizacji nie jest możliwe. Jednym z najpowszechniejszych sposobów na naprawę tego typu problemów jest odinstalowanie programu i zainstalowanie go ponowne, jeśli oczywiście prosta dezinstalacja wystarcza, to nie ma problemu. Jednak pamiętajmy o tym, że tak zaawansowane aplikacje, jak pakiet Office w opcji klasycznej, instalowany na komputerze czy laptopie to również szereg dodatkowych wpisów w rejestrze, które pozostają nawet po usunięciu aplikacji, co może generować dalsze problemy, nawet po ponownej instalacji programu. Jakie zatem metody dezinstalacji możemy zastosować w przypadku pakietu Office, żeby jego usunięcie nie generowało dalszych problemów?

  1. Usuwanie pakietu Office z poziomu Panelu Sterowania – pierwsza standardowa i znana wszystkim metoda. Wystarczy wejść w Programy i funkcje w Panelu Sterowania lub przejść do Ustawień Windows 10 i wybrać sekcję Aplikacje. Po wejściu do wybranej sekcji wystarczy wybrać odpowiedni pakiet Microsoft Office, który chcemy usunąć z naszego komputera, zaznaczyć go i kliknąć przycisk Odinstaluj. Następnie z użyciem dezinstalatora system operacyjny powinien automatycznie usunąć wybrany program z komputera. Co, jednak jeśli nadal widzisz pozostałości pakietu Office, a ponowna instalacja nie usunęła zaobserwowanych wcześniej problemów? Sprawdźmy, jak jeszcze można odinstalować wybrany pakiet Office.
  2. Usuwanie pakietu z użyciem pliku instalacyjnego – to bardziej skomplikowana forma usuwania programów. Jak z niej skorzystać? Należy przejść do widoku dysku, następnie wyszukać folder, gdzie program Office został zainstalowany. Jeśli programy instalujesz standardowo na dysku C, wówczas pakiet Office powinien się znajdować w folderze Panel Sterowania – > Microsoft Office. Znajdź plik setup.exe i uruchom go. Po otworzeniu Kreatora powinno pojawić się okno z możliwością wyboru takich funkcji jak: dodawanie, usuwanie, naprawa lub możliwość aktywacji z użyciem klucza produktu. Wybieramy opcje Usuń i podążamy za kolejnymi krokami Kreatora. Ten model dezinstalacji jest możliwy do wykonania tylko na pakietach Office 2013, 2010 i 2007.
  3. Dezinstalacja z wykorzystaniem programu Microsoft Uninstall Support Tool – to narzędzie udostępnione przez samą firmę Microsoft do obsługi całkowitej dezinstalacji pakietów Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019, jak również wersji Office 365. Program można bezpośrednio pobrać ze strony Microsoft. W pierwszej kolejności należy zainstalować program Microsoft Support and Recovery Assistant, a następnie po uruchomieniu wybrać określoną wersję pakietu Office i kliknąć przycisk Dalej. Po kilku minutach asystent Microsoft poinformuje nas o potrzebie ponownego uruchomienia komputera. Po restarcie pojawi się okno z wynikami procesu dezinstalacji. Jeśli wszystko przebiegło sprawnie i program Microsoft Support and Recovery Assistant nie przyda Ci się ponownie, wystarczy, że przejdziesz do panelu Programy i funkcje, zaznaczysz program i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybierzesz opcje Odinstaluj.
  4. Wykorzystanie do dezinstalacji narzędzia OffScrb VBScript – to narzędzie utworzone przez firmę Microsoft, działa w języku VBScript. Aby wyodrębnić plik do usunięcia Office, czyli OfScrub.vbs, należy wyodrębnić plik MSI i z wykorzystaniem np. programu 7-zip. Jeśli należysz do grona użytkowników bardziej zorientowanych programistyczne to podczas dezinstalacji możesz śledzić etapy usuwania programu, być może znajdą się tam informacje dotyczące przyczyny błędów, jakie pojawiały się w programie Office.
  5. Dezinstalacja za pomocą programu CCleaner – to program, który warto wykorzystać po standardowej dezinstalacji z użyciem panelu sterowania. Program ten pomaga usunąć wszystkie zbędne informacje z rejestru, które pozostają w systemie operacyjnym po usunięciu programów, plików itd. To niezwykle przydatne narzędzie świetnie się sprawdza w codziennej pracy w systemie operacyjnym Windows 10.
  6. Wykorzystanie do usunięcia programu Remove Office – to dwa narzędzia, które powstały specjalnie do czyszczenia systemu z pakietu Microsoft Office. Sprawdza się szczególnie tam, gdzie standardowa procedura odinstalowania się nie udaje. Narzędzie to jest szczególnie przeznaczone do dezinstalacji pakietów Office 2007 i Office 2010. Program automatycznie uruchamia komputer ponownie po zakończeniu procesu dezinstalacji.
  7. Skorzystanie z narzędzia zewnętrznego – RevoUninstallerPro – to niezawodne narzędzie pozwala na analizę pozostałych po dezinstalacji plików. Dodatkowo umożliwia wykonanie kopi zapasowej do przywrócenia pośpiesznie wykonanej dezinstalacji. Oprogramowanie to jest płatne, jednak przed zakupem oferuje możliwość przetestowania pełni funkcjonalności z użyciem 30-dniowej wersji próbnej.

Jak odinstalować Office 365

Jeśli chcesz odinstalować ze swojego komputera subskrypcyjny panel do obsługi Office 365, wystarczy, że wejdziesz w Panel sterowania, zaznaczysz aplikacje Microsoft Office 365 i klikniesz prawym przyciskiem mysz Odinstaluj. Teraz powinien uruchomić się automatyczny, oficjalny deinstalator pakietu Microsoft Office. Proces ten może potrwać nawet do kilku minut, ale warto poczekać i nie przerywać go, żeby nie wygenerować dodatkowych błędów i nie pozostawić niepotrzebnych plików cząstkowych. Po zakończeniu procesu powinien pojawić się monit informujący o potrzebie ponownego uruchomienia komputera. Najlepiej zrestartować komputer w trybie natychmiastowym, żeby całkowicie usunąć oprogramowanie Microsoft Office od razu.

Jak odinstalować Office 2016

Każdorazowo odinstalowywanie pakietu Office warto rozpocząć od procedury standardowej, czyli przejścia do Panelu sterowania, następnie wyboru sekcji Aplikacje i po określeniu, który program chcemy usunąć, naciśnięciu przycisku Odinstaluj. Jeżeli podczas pracy kreatora nie pojawiają się błędy, to wystarczającym powinno być uruchomienie po dezinstalacji programu czyszczącego rejestry np. CCleaner. Program ten usuwa wszystkie zbędne dane z raportów, jak również chroni dodatkowo nasz komputer przez niebezpiecznymi plikami śledzącymi.

Jak odinstalować Office 2013

Tak samo, jak w przypadku Office 2016 warto zacząć od standardowej dezinstalacji, a jeśli ta nie zadziała, to należy przejść przez kolejne zaproponowane wcześniej opcje dezinstalacji lub usunąć program ręcznie wg opisanych w powyższym artykule wskazówek.

Przyjrzyjmy się jeszcze, jak działa wspomniany wcześniej CCleaner. Program ten można pobrać z oficjalnej strony producenta, następnie po zainstalowaniu uruchom go i wybierz po prawej sekcję Registry, wybierz które rejestry program ma oczyścić (zazwyczaj warto zaznaczyć wszystkie) i kliknij przycisk Scan for Issues. Po chwili pojawi się lista problemów, jakie widnieją w rejestrach, zazwyczaj są to pliki uszkodzone, pozostałości po plikach wcześniej usuniętych. Naciśnij teraz Review selected issues… i wybierz czy chcesz zrobić backup danych przed wprowadzeniem zmian/ usunięciem plików z rejestru. Bakup pomoże Ci powrócić do poprzedniej wersji systemu, jeśli dezinstalacja plików rejestrowych nie przebiegnie pomyślnie lub przez przypadek usuniesz pliki nadal potrzebne. W kolejnym kroku wybierz opcję Fix All Selected Issues lub Fix Issue, jeśli chcesz wybrać, które pliki należy usunąć/naprawić. Gotowe, uszkodzone pliki zostały usunięte. Program ten warto też zastosować, jeśli masz przepełniony dysk twardy, często to właśnie pozostałości w rejestrach zabierają dużo niepotrzebnej przestrzeni.

Jak odinstalować Office z Maca

Żeby usunąć program Microsoft Office na komputerze Mac musisz być zalogowany jako administrator. Teraz wystarczy przejść do obszaru Finder, następnie Programy. Przytrzymując klawisz Command (Cmd), zaznacz wszystkie aplikacje pakietu Office, które chcesz usunąć. Następnie kliknij wybrane programy prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Przenieś do Kosza.

W kolejnym kroku warto również usunąć pliki programu Office z biblioteki użytkownika. Jak to zrobić?

W programie finder naciśnij klawisze Cmd + shift + g i wprowadź polecenie ~/Library, kliknij pozycję Przejdź.

Otwórz następnie folder komponenty i kliknij każdy z folderów za pomocą przyciśniętego klawisza Cmd, następnie naciśnij na wybranych folderach prawy przycisk myszy i wybierz polecenie Przenieś do kosza. Foldery, które należy usunąć to:

com.microsoft.netlib.shipassertprocess

com.microsoft.errorreporting

com.microsoft.Excel

com.microsoft.Office365ServiceV2

com.microsoft.Powerpoint

com.microsoft.Outlook

com.microsoft.RMS-XPCService

com.microsoft.onenote.mac

com.microsoft.Word

Pamiętaj, że wraz z usunięciem danych Outlooka, zostaną również usunięte wszystkie materiały w folderach tych zawarte. Warto, więc utworzyć kopię zapasową, jeśli informacje te są dla Ciebie przydatne.

W kolejnym kroku należy wrócić do folderu Biblioteka i otworzyć folder Kontener grupy. Wybierz każdy z podanych folderów:

UBF8T346G9.ms

UBF8T346G9.Office

UBF8T346G9.OfficeOsfWebHost

i ponownie wybierz polecenie Przenieś do Kosza.

Jeśli któraś z aplikacji Microsoft Office została dodana do Docka, należy wybrać określone komponenty i wybrać Opcje, następnie Usuń z Docka. Teraz wystarczy uruchomić komputer, żeby dokończyć proces odinstalowywania pakietu Microsoft Office. Gotowe!

Nie mogę odinstalować Office

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomogła Ci w całkowitym usunięciu pakietu Microsoft Office to pora na odsintalowanie ręczne. Co to oznacza? Na oficjalnej stronie Microsoft widnieją dokładne instrukcje, które przeprowadzą Cię przez proces dezinstalacji programu Microsoft Office. Osobne przewodniki są opisane dla wersji pakietu Office 2007, 2010, 2013 i osobny jeden instruktaż dla wersji pakietu Office 2016 i nowszej. Proces instrukcji jest opisany na tyle dokładnie, że nie wymaga dodatkowego opisu, zarezerwuj jednak dużą ilość czasu i przy okazji cierpliwości. Instruktaż dezinstalacji z oficjalnej strony Microsoft Office przeprowadzi Cię przez całkowity proces ręcznego usuwania plików, folderów, usług, pozycji w menu Start, danych z rejestru i zaplanowanych zadań. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla osób, które chcą szybko odinstalować pakiet Microsoft Office ze swojego komputera, ale z pewnością jest to rozwiązanie, które pakiet ten usunie w 100% całkowicie.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie – jak odinstalować pakiet Office. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie Teamnet-Software.pl i do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy