sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Jak sformatować Windows 10? Jak sformatować laptopa?

Windows 10 znacznie poprawił stabilność swojego działania w ostatnim czasie, aktualnie jest to jedna z najbardziej stabilnych wersji systemu Windows 10. Błędy pojawiają się już dosyć rzadko, a błędy pojawiające się w czasie bieżącym można swobodnie rozwiązać z użyciem rozwiązania problemów systemu Windows 10. Pamiętaj, że re instalacja systemu, produktu Windows nie jest łatwą kwestią, jednak czasami jedyną możliwą opcją. Do sformatowania systemu Windows 10 Home czy Pro niezbędny jest nośnik, na którym widnieje plik instalacyjny, kopia zapasowa dotychczas zgromadzonych plików, format dysku twardego. Re instalacja systemu to nie tak zaawansowany proces, mimo wszystko często występuje zamieszanie względem kolejności kroków, jakie należy wykonać podczas re-instalacji systemu operacyjnego Windows 10 Home, Pro firmy Microsoft.

W poniższym artykule dowiesz się jak sformatować wybrany dysk na komputerze, jak sformatować Windows 10 Home, Pro bez użycia płyty, przez bios, z pendrive. Do aktywacji Windows 10 klucz produktu jest wymagany. Nie uda się dokończyć instalacji bez klucza produktu.

Jak sformatować dysk Windows 10

Chcesz wiedzieć jak sprawnie sformatować system Windows 10 Home, Pro firmy Microsoft? Poniżej przedstawiamy kilka metod, z którymi zawsze odniesiesz sukces, nawet jeśli formatujesz system operacyjny jako początkujący użytkownik komputerów.

Do niedawna formatowanie systemu Windows 10 Home, Pro oznaczało, że musimy sformatować cały dysk twardy, czyli usunąć z niego wszystkie dane, a nowy system operacyjny Windows 10 jest instalowany na zupełnie wyczyszczonym dysku twardym. W ten sposób nowy Windows 10 Home, Pro był instalowany bez śladu wcześniejszych plików i kont użytkowników. Wystarczył nośnik instalacyjny i klucz licencyjny, a potrzebne dane można było zgrać na płytę, pendrive lub dysk zewnętrzny, a po wgraniu systemu operacyjnego ponownie przesłać je na komputer. Do ponownej aktywacji systemu Windows 10 klucz był także niezbędny.

Obecnie użytkownicy Microsoft mają więcej możliwości wyboru opcji formatowania systemu czy samych dysków twardych. Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 Home, Pro działa w sposób bardziej automatyczny, więc istnieje mniejsza możliwość, że re instalacja systemu przebiegnie niepomyślnie, co istotne, w niektórych opcjach re instalacji nie potrzebujesz nawet nośników instalacyjnych, wystarczą uprawnienia administratora (i często klucz produktu).

Windows 10 jak sformatować dysk

Pierwsza metoda to format dysku z jednoczesnym poprawieniem występujących w systemie operacyjnym Windows 10 Home, Pro błędów. Ten sposób, jak każdy w wymienionych poniżej, jest jednym z prostszych metod formatowania dysku twardego, zarówno na systemie Windows 10 Home, Pro, jak i Windows 7 czy 8.1. Pamiętaj, żeby zachować szczególną ostrożność w momencie wybierania formatu dysków i rozmiarów alokacji.

Jak proces ten wygląda krok po kroku?

 1. Znajdź (z użyciem lupki na pasku zadań Windows, w folderze “Narzędzia administracyjne systemu Windows”) aplikację “Zarządzenie komputerem”.
 2. Po uruchomieniu funkcji “Zarządzanie komputerem”, znajdź po lewej stronie opcję “Magazyn”. Następnie wybierz “Zarządzanie dyskami”. W panelu ukaże Ci się opcja podglądu dysków, wraz z partycjami, które widnieją na Twoim komputerze PC czy laptopie.
 3. Sprawdź dokładnie, który dysk chcesz sformatować, następnie kliknij na wybrany dysk prawym przyciskiem myszy. Wybierz z przedstawionych opcji “Formatuj…”
 4. W tym kroku zapoznasz się z zasadami formatowania dysków i będziesz mógł zmienić nazwę wolumenu.
 5. Wybierz w zakładce “System plików” opcję NTFS, następnie w “Rozmiar jednostki alokacji” wybierz “Domyślny.
 6. System Windows 10 poprosi Cię teraz o wybór wariantu formatowania: szybkie formatowanie dysku i pełne formatowanie dysku. W tej sytuacji lepiej poświęcić na proces ten więcej czasu i wybrać formatowanie pełne, które usunie z dysku dosłownie wszystkie pliki i sprawdzi dysk w kwestii ewentualnych uszkodzeń oraz zaproponuje naprawy.
 7. Teraz wystarczy nacisnąć “OK”.

Sposób ten zalecany jest dla osób, które chcą wyczyścić z wszelkich danych, dany dysk twardy, nie jest jednak odpowiedzialny na usunięcie systemu Windows 10 Home, Pro z komputera czy laptopa. Nie trzeba więc mieć przy sobie klucza produktu.

Windows 10 jak sformatować komputer

Zazwyczaj dysk formatujemy, kiedy chcemy zmienić system operacyjny np. jeśli chcesz przejść z Windowsa 7 na 10, jednak tę opcję formatowania możesz zrealizować w czasie procesu instalacyjnego. Jak to zrobić? Jak sformatować dysk w takiej sytuacji? Masz Windows 7 i chcesz przejść na Windows 10 Home lub Pro? Wystarczy, że umieścisz w komputerze lub laptopie odpowiedni nośnik instalacyjny – płytę z plikiem instalacyjnym Windows 10 lub pendrive z instalką Windowsa. Następnie na ekranie komputera/laptopa pojawi się instrukcja z kolejnymi krokami, jakie należy podjąć, żeby cieszyć się nowym systemem operacyjnym (przy użyciu klucza produktu do aktywacji systemu).

Ta metoda formatowania należy do najprostszych re instalacji systemu Windows. Po włożeniu do komputera nośnika instalacyjnego wystarczy krok po kroku przejść proces instalacyjny dokładnie opisany przez Microsoft. Nowy system Windows należy oczywiście zainstalować na dysku, na którym widnieje również stary system operacyjny, wówczas Windows 10 Home, Pro zostanie po prostu nadpisany na Windows 7 czy 8.1.

Ta metoda sprawi, że staniesz się posiadaczem nowszego systemu operacyjnego, natomiast nie sprawi, że sformatujesz dysk i pozbędziesz się z niego niepotrzebnych danych bez re instalacji systemu operacyjnego.

Jak sformatować Windows 10 bez płyty

Chcesz całkowicie sformatować dysk, na którym widnieje system operacyjny i przeinstalować Windowsa?

 1. Wybierz lupkę z paska zadań i znajdź “Ustawienia”, następnie wybierz “Aktualizacja i zabezpieczenia”.
 2. Teraz wystarczy z podkategorii wybrać “Odzyskiwanie” i tutaj pojawi nam się kilka możliwych opcji do wyboru – to najważniejszy punkt. Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z instrukcją każdego z punktów: “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” – to opcja, którą warto zastosować, jeżeli system operacyjny Microsoft Windows nie działa poprawnie. Narzędzie to pozwoli na przywrócenie ustawień Windows do stanu początkowego. W zależności od opcji, którą wybierzesz, pliki osobiste zostaną zachowane lub usunięte.

Jakie możliwości “Odzyskiwania” masz do wyboru?

 • “Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10” – umożliwia przywrócenie wersji sprzed aktualizacji, oczywiście pod warunkiem, że aktualizacja nie została zrealizowaną więcej niż 10 dni temu.
 • “Uruchamianie zaawansowane” – pozwala na uruchomienie systemu z nośnika lub dysku (USB, DVD, dysku zewnętrznego) i zmianę ustawień układowych komputera, przywrócenie systemu Windows z obrazu systemu. Pamiętaj, że wybór tej opcji spowoduje ponowne uruchomienie komputera.
 • “Więcej opcji odzyskiwania” – “Sprawdź wydajność i kondycję urządzenia w programie Zabezpieczenia Windows”.
 • “Rozwiązywanie problemów bez resetowania ustawień do stanu początkowego” – to rozwiązanie pomoże Ci uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów, które być może uchroni Cię przed ponowną instalacją systemu Windows 10.
 • Jeśli chcesz całkowicie usunąć system Windows i również wyczyścić dysk twardy, wówczas wybierz “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”, następnie dokonaj wyboru pomiędzy dwoma opcjami “Zachowaj moje pliki” i “Usuń wszystko” – tutaj dokonaj wyboru indywidualnie. “Zachowaj moje pliki”.

Jak sformatować Windows 10 przez bios

Chcesz sformatować system Windows przez BIOS? Dysk C podlega całkowitemu formatowi w momencie przeinstalowywania systemu. Musisz w tym celu posiadać jednak płytę instalacyjną lub inny nośnik instalacyjny, taki jak np. pendrive. Dodatkowo pamiętaj o 25-cyfrowym kluczu aktywacyjnym produktu Windows w wybranej formie licencyjnej. Klucz produktu jest niezbędny do aktywacji systemu Windows 10 Home, Pro.

W zależności od komputera, jaki posiadasz, w celu sformatowania dysku z BIOSa trzeba w czasie uruchomiania ekranu startowego nacisnąć jeden z klawiszy: F1, F2, F 10, ESC lub DEL. Następnie w BIOSie znajdź odpowiednie ustawienia, dotyczące instalacji systemu Windows z wybranego nośnika. Po wybraniu odpowiedniego dysku instalacyjnego rozpocznie się proces instalacji Windowsa i formatowania dysku.

Jak sformatować Windows 10 z pendrive

Chcesz sformatować pendrive na Windows 10? A może zainstalować system Windows 10 z pendrive i sformatować stary system operacyjny – Windows 7 czy 8.1?

Sprawdźmy, co należy zrobić, żeby osiągnąć każdy z tych celów. Jeśli chcesz sformatować pendrive na Windows 10, nic prostszego. Wystarczy, że podłączysz do komputera pendrive, następnie przeniesiesz z niego dane na inny dysk, uruchomisz “Ten komputer”, gdzie zobaczysz wszystkie urządzenia i partycje dysków. Teraz wystarczy, że zaznaczysz podpięty pendrve i naciśniesz prawy klawisz myszy, dalej “Formatuj…”. W panelu, który się pojawi, zobaczysz takie dane, jak “Pojemność”, “System plików”, “Rozmiar jednostki alokacji”, Etykieta wolumenu” i “Opcje formatowania”. Do wyboru są zazwyczaj 2 opcje formatowania: szybkie formatowanie i pełne formatowanie. Formatowanie pełne jest zawsze dokładniejsze, więc jeśli dysponujesz większą ilością czasu, lepiej zdecydować się na tę opcję.

Chcesz zainstalować nowy system operacyjny i sformatować stary? Wystarczy, że utworzysz na pendrive nośnik instalacyjny systemu operacyjnego, zapiszesz klucz aktywacyjny zakupionego produktu i uruchomisz z nośnika plik instalacyjny Windows, a następnie wybierzesz dysk, na którym chcesz zainstalować nowy Windows 10. Stary system automatycznie zostanie sformatowany, a nowy Windows nadpisany. Potrzebujesz klucz produktu do aktywacji systemu.

Jak sformatować komputer Windows 10 bez płyty

Chcesz sformatować Windows 10, mając klucz produktu? Jeśli minął określony czas używania Windows, aktualizacje nie pomagają, a my potrzebujemy sprawny system, wówczas warto sprawdzić opcję instalacji od zera. Jak zatem wyzerować system Windows? Jak się okazuje, wystarczy zaledwie kilka kliknięć, żeby pozostawić czysty system, usunąć niepotrzebne pliki, programy i rejestry, a następnie zostawić “czysty” system Windows 10. Przed realizacją tego procesu warto zgrać wszystkie potrzebne pliki na dysk zewnętrzny lub inną niż systemową partycję dysku. Wystarczy nacisnąć klawisz “Windows i wpisać “resetuj”. Pojawi się nam opcja “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. W panelu tym oprócz resetowania do stanu początkowego, mamy do wyboru kilka innych opcji – powrót do poprzedniej wersji systemu Windows 10, uruchamianie zaawansowane – z dysku USB lub płyty DVD, powrót do poprzedniej wersji systemu Windows 10 – jeżeli aktualizacja nie była wykonana później niż 10 dni temu. Po wybraniu opcji “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”, pojawi się dodatkowe okno, gdzie musisz podjąć decyzję czy zachować pliki osobiste, a usunąć aplikacje, rejestry i ustawienia czy może usunąć wszystkie pliki osobiste, aplikacje i ustawienia.

To już wszystko, bez płyty, potrzeby formatowania i zbędnych procedur, które niegdyś kosztowały nas dużo czasu i nerwów, jednak wymagany jest klucz produktu, aby znów aktywować system.

Jak sformatować laptopa?

Zastanawiasz się, jak sformatować laptopa w najprostszy sposób? Jeśli chcesz sprzedać swój sprzęt lub oddać innej osobie, musisz usunąć z niego wszystkie swoje pliki, dane i ustawienia. Najlepiej przekazać kolejnemu właścicielowi urządzenie gotowe do pracy, tak, by mógł on samodzielnie ustawić je pod swoje potrzeby. Zatem jak sformatować laptopa? Najprościej wybrać opcję „resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”, a następnie wybrać „usuń wszystko”, aby usunąć wszystkie pozostałe pliki niesystemowe.

Jak sformatować Windows 10 na laptopie

Windows 10 w przeciwieństwie do swoich poprzedników jest systemem, który bez potrzeby zaawansowanego formatowania umożliwia formatowanie dysku do stanu początkowego, do ustawień fabrycznych za pomocą omawianego w poprzednim akapicie “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Takie rozwiązanie umożliwia powrót komputera do stanu początkowego, do czystego systemu Windows bez niepotrzebnych lub szkodliwych plików.

Microsoft przy tworzeniu systemu operacyjnego Windows 10 pomyślał również o możliwości powrotu do poprzedniego systemu operacyjnego, jeśli więc nie odpowiada Ci najnowsza wersja Microsoft wystarczy, że tak naciśniesz klawisz “Windows”, wpiszesz “Resetuj…” i wybierzesz “Resetuj ustawienia do stanu początkowego”. Teraz możesz wrócić do poprzedniej wersji systemu, czyli Windows 7 czy 8.1, w zależności od systemu na którym nadpisałeś Windows 10. Jest jednak jeden haczyk, powrót do starej wersji systemu Microsoft Windows jest możliwy tylko przez 30 dni. Później jedyne co możesz zrobić to przywrócić Windows 10 do ustawień fabrycznych i w ten sposób sformatować go do ustawień początkowych. Pamiętaj, żeby zarówno w przypadku powrotu do ustawień fabrycznych, jak i do poprzedniej wersji systemu zapisać z dysku systemowego wszystkie potrzebne pliki na inną partycję lub dysk czy nośnik zewnętrzny.

Jak sformatować komputer Windows 7 bez płyty?

Czasem nie jest możliwe przeprowadzenie formatu komputera z wykorzystaniem płyty instalacyjnej. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy komputer nie jest wyposażony w odtwarzacz płyt DVD. Uniemożliwia to włożenie płyty instalacyjnej systemu Windows. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak sformatować Windows 7 bez płyty? Czy jest to możliwe? Na szczęście – tak. Wystarczy urządzenie USB, które posłuży do stworzenia dysku. Czyli zwykły pendrive, który każdy ma w swoim domu.

Jak sformatować Windows 7 bez płyty? Należy utworzyć pendrive instalacyjny z Windows 7 – instrukcja znajduje się na stronie Microsoft. Następnie, aby przeprowadzić formatowanie dysku C Windows 7 bez płyty, trzeba włączyć komputer, włożyć dysk USB i wyłączyć komputer. Następnie wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Po drodze konieczne będzie między innymi wybranie nazwy komputera oraz ustawienia systemowe. Po zakończeniu pracy komputer będzie jednak sformatowany i gotowy do działania, a system będzie zainstalowany na nowo. Wymagany klucz produktu, aby aktywować system.

Jak całkowicie sformatować dysk?

W Windows 10 istnieje kilka sposobów na sformatowanie dysku. Zastosowanie odpowiedniej metody pozwala nie tylko usunąć dane, ale również pozbyć się błędów, które mogą powodować problemy z działaniem systemu czy programów. Jak całkowicie sformatować dysk? Można wykonać to z poziomu aplikacji Zarządzanie komputerem poprzez opcję Zarządzanie dyskami i formatuj. Aby usunąć również system operacyjny, należy dokonać formatu podczas procesu instalacji z płytą lub pendrive instalacyjnym. By ponownie dokonać aktywacji systemu, należy mieć klucz produktu.

Formatowanie dysku w BIOSIE krok po kroku

Pierwszy krok to uruchomienie BIOSU – podczas uruchamiania komputera należy nacisnąć F1, F2, F8 lub Del. W menu, które się pojawi, trzeba wejść w „Zaawansowane funkcje BIOS” i ustawić urządzenie rozruchowe jako napęd USB albo CD/DVD. Kolejny krok to włożenie nośnika, ponowne uruchomienie komputera i rozpoczęcie procesu formatowania dysku. Inny sposób to po konfiguracji urządzenia rozruchowego wpisanie w wierszu poleceń CMD frazę format c: / fs: ntfs”. Teraz BIOS poprowadzi cały proces sam.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na wszystkie nurtujące Cię pytania w temacie – jak sformatować Windows 10 czy ponownie aktywować system. Zapraszamy do komentowania i do zakupów w naszym sklepie Teamnet Software.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 10908 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy