sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Jak zabezpieczyć pocztę e-mail przed atakami

Jak zabezpieczyć pocztę e-mail przed atakami

Jedną z najpopularniejszych form komunikacji w Internecie są bez wątpienia poczty e-mail i to właśnie one są bardzo narażone na ataki ze strony hakerów, próbujących wyłudzić od nas ważne dane, tj. hasła, kontakty z kontrahentami czy też korespondencję. Dzięki poczcie mailowej logujemy się na różnych serwisach społecznościowych, również tych, gdzie powiązana jest karta kredytowa służąco do opłacenia abonamentu itp. Po przejęciu naszej poczty haker posiada pełną kontrolę nad działaniami, jakie wychodzą z naszego adresu mailowego.

Co to jest SPAM i jak sobie z nim radzić?

SPAM to niechciana korespondencja, która przychodzi na nasz adres mailowy. Może być w formie wiadomości tekstowej , graficznej jak i również poprzez wyskakujące okienka z ofertą zakupu danego przedmiotu, wycieczki itp. Użytkownikom słowo SPAM kojarzy się  z oszustwem, uporczywymi reklamami, wyłudzeniem ważnych wrażliwych informacji na nasz temat, dlatego też warto zaopatrzyć się w program antywirusowy wraz z funkcją Antyspam. Mechanizm ten odpowiada za automatyczne blokowanie reklam oraz podejrzanych adresów mailowych. Większość programów antywirusowych posiada tę opcję, lecz nie występuje ona w podstawowych wersjach programu antywirusowego.

Programy antywirusowe które posiadają funkcję Antyspam:


Jak ochronić się przed atakiem hakerów naszej poczty? Kilka ważnych porad:


Skorzystaj z  dwuskładnikowego uwierzytelniania podczas logowania

Podczas rejestracji nowej skrzynki mailowej warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca poczty oferuje bezpiecznie logowanie dwuskładnikowe 2FA. Taka forma zabezpieczenia polega na dodatkowej weryfikacji naszej tożsamości przez otrzymanie SMSa wraz z kodem autoryzującym lub za pomocą usługi Google Authenticator (dotyczy poczty na Gmail).

Nie loguj się w publicznych sieciach WI-FI

Przy pomocy sieci, która posiada publiczne adresy IP, a dostęp do niej jest niezaszyfrowany. Dotyczy to logowanie w…w galerii handlowej, na dworcu, w komunikacji miejskiej. To właśnie takie sieci są bardzo podatne na ataki ze strony hakerów, a cały ruch wykonywany przez użytkowników jest przekierowany do hakerów, którzy mogą wykorzystać nasze dane do niepożądanych celów

Włącz VPN na swoim komputerze lub telefonie

Funkcja VPN jest doskonałym rozwiązaniem, aby zaszyfrować naszą tożsamość. To dzięki niej przepływ informacji jest anonimowy, a korzystanie z Internetu jest znacznie przyjemniejsze. Pojawia się wtedy mniej reklam, a my i nasza poczta nie jest atakowana niechcianym SPAMem

Zainstaluj dobrego antywirusa

Zakup antywirusa  to niewątpliwie jedna z lepszych inwestycji w dzisiejszych czasach. Praktycznie każdy z nich posiada funkcje skanowania poczty przychodzącej w czasie rzeczywistym, jak i wykrywanie phishingu. Ta metoda oszustwa polega na zainfekowaniu komputera i wyłudzeniu wrażliwych danych tj. danych karty kredytowej, danych logowania .

Nie klikaj w podejrzanie wiadomości mailowe

Popularnym sposobem oszustów na wyłudzenie naszych danych oraz przejęcie poczty mailowej są fikcyjne faktury z pilną zapłatą oraz ostrzeżeniem wpisania na rejestru dłużników. Zazwyczaj osoby, które przeglądają pocztę z ciekawości wchodzą w wiadomość oraz otwierają załącznik PDF z rzekomo zaległą fakturą . Zaaplikowanie  dokumentu z fakturą wiąże się z zainstalowaniem wirusa na naszym komputerze, który sieje spustoszenie na naszej poczcie oraz urządzeniu

Aktualizuj swój system operacyjny

Bieżące aktualizacje systemu to podstawa ochrony naszych danych. Logując się za pomocą przeglądarki internetowej z przestarzałym systemem operacyjnym stajemy się łatwym celem ataku ze strony hakerów. Nawet najlepszy program antywirusowy bez wsparcia ochrony ze strony samego systemu nie ochroni nas w 100% przed atakiem. Jeżeli nie posiadasz aktualnego systemu bądź dalej korzystasz z systemu Windows 7, który utracił wsparcie Microsoft 14 stycznia br., jak najszybciej przejdź na wyższą wersję okienkowego rozwiązania. Obecnie Windows 10 jest najbardziej aktualnym systemem, który z połączeniem programu antywirusowego ochroni nasze dane oraz pocztę e-mail przed nieuprawnionym dostępem do naszych danych.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13050 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy