sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Jak zainstalować Windows 10?

Jak zainstalować Windows 10?

Zainstalowanie systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 być może nie należy do najtrudniejszych, ale zdecydowanie dla niedoświadczonego użytkownika przydatna instrukcja będzie stanowić skuteczny przewodnik, który pozwoli na uniknięcie błędów i niepotrzebnego czasu dodatkowego. Wstępna konfiguracja naszego sprzętu, właściwe przygotowanie pliku instalacyjnego i odpowiednia instalacja z wykorzystaniem otrzymanego klucza produktu to tylko niektóre z punktów instalacji Microsoft Windows 10.

W poniższym artykule dowiesz się jak zainstalować Windows 10 z pendrive, jak zainstalować Windows 10 za darmo, jak zainstalować Windows 10 bez płyty, na nowym komputerze, z płyty, dodatkowo dowiesz się, jakie mogą wyniknąć problemy w czasie instalacji Windows 10 oraz jakie miejsce docelowe na dysku/który dysk wybrać do instalacji systemu Windows 10.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 w komputerze czy laptopie zakupionym bez systemu operacyjnego nie jest trudnym wyzwaniem. Jak zatem można zdobyć instalator Windows 10 i jak zainstalować go na pendrivie?

Do 2017 roku Windows 10 stanowił darmową aktualizację do błędnie wypuszczonego na rynek systemu operacyjnego Windows 7 lub 8.1, jako forma aktualizacji dla użytkowników, którzy zawiedli się na wcześniejszych wersjach. Windows 10 wprowadził tym samym wiele aktualizacji, szczególnie tych powiązanych z interfejsem użytkownika i pozwolił spojrzeć użytkownikom na nowy system operacyjny od zupełnie innej strony.

W obecnej chwili instalacja systemu Microsoft Windows 10 w wersji darmowej nie jest możliwa, ale system operacyjny Windows 10 można zakupić w wielu sklepach internetowych m.in. Teamnet Software:

  • Windows 10 Pro ESD (domowa, również do komercyjnego zastosowania) – w cenie od 189 zł za 1 stanowisko w wersji wieczystej,
  • Windows 10 Home OEM (do użytku wyłącznie domowego) – w cenie od 229 zł za 1 stanowisko w wersji wieczystej,
  • Windows 10 for Workstation (domowa, jednak bardziej z nakierowaniem na komercyjną do stosowania w firmie) – w cenie od 639 zł na 1 stanowisko w opcji wieczystej,
  • Windows 10 Enterprise LTSC 2019 (domowa, bardziej z nakierowaniem na komercyjną do stosowania w firmach) – w cenie od 649 zł na 1 stanowisko w opcji wieczystej.

Każdy z programów przesyłamy w opcji licencji cyfrowej ESD, czyli Electronic Software Distribution. Ten elektroniczny typ licencji pozwala na określenie pełnej legalności produktu.

Jedyną różnicą pomiędzy wersją standardową, a ESD jest forma wysyłki – zamiast pudełka z programem i licencją, które zazwyczaj kosztuje więcej, my wysyłamy na Twojego maila licencjonowany kod aktywacyjny wraz z linkiem do pobrania ze strony producenta.

Program Microsoft Windows w takiej formie możesz również pobrać na pendrive i zainstalować w dowolnej chwili na wybranym komputerze.

Jak zainstalować Windows 10 za darmo

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy obecnie instalacja systemu Windows 10 nie występuje w postaci darmowej. Taka usługa była możliwa jedynie dla użytkowników, którzy zakupili wersję systemu Windows 7 i Windows 8.1. Wersje te ze względu na swoją wysoką wadliwość nowo wprowadzonych funkcji Microsoft postanowił zamienić nowym systemem operacyjnym, który pierwszy raz został opublikowany w 2015 roku, darmowa aktualizacja natomiast była możliwa aż do końca lipca 2016 roku. Windows 10 miał za zadanie wyeliminować błędy związane z nieprawidłowo działającym interfejsem użytkownika z wersji Windows 8, chodziło głównie o dostosowanie systemu do urządzeń z dotykowym ekranem.

Jak zainstalować Windows 10 bez płyty

Instalacja Windows 10 bez płyty jest możliwa np. z użyciem pendriva na który ściągniemy zakupiony wcześniej system operacyjny. Jak to zrobić?

Po zakupie systemu w wybranym sklepie internetowym wystarczy pobrać program na pendrive o pojemności minimalnej 8 GB, pamiętaj, że pendrive podczas tworzenia tzw. butowalnej pamięci flash, zostanie wyczyszczony ze wszystkich wcześniejszych danych.

Po otworzeniu otrzymanego przez nas na maila linku uruchomi się program instalacyjny. W pierwszych krokach pojawi się ekran”Odpowiednie uwagi i postanowienia licencyjne”, które oczywiście musimy zaakceptować, następnie w kolejnym kroku instalator systemu Windows 10 zapyta “Co chcesz zrobić?”, czy uaktualnić komputer teraz (jeśli oczywiście jest to komputer ze starszą wersją systemu Windows 10), czy może utworzyć nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera. Oczywiście, jeśli zmiany przeprowadzamy na innym sprzęcie, wówczas wybieramy opcję stworzenia nośnika. Kolejny punkt to wybór języka, architektury i wersji. Wybieramy wg uznania język, następnie wersję Windows 10 i architektura, czyli już przeważnie u każdego wersja 64-bitowa (x64). W kolejnym kroku wybieramy nośnik do użycia: Dysk Flash USB (min. 8 GB) lub plik ISO, który następnie możemy nagrać na płytę DVD i z niej uruchomić instalację. Teraz wystarczy wybrać odpowiednie miejsce pobrania systemu i weryfikacja odbywa się już bez naszego udziału. Wystarczy poczekać na informację o gotowym pobraniu Microsoft Windows w wersji instalacyjnej na pendrive. Teraz wystarczy przejść do instalacji na wybranym komputerze.

Jak zainstalować Windows 10 na nowym komputerze

Teraz kiedy już mamy pendrive lub płytę instalacyjną wystarczy włożyć nośnik do komputera i jeśli na wybranym sprzęcie nie mamy zainstalowanego systemu to instalator powinien włączyć się samoczynnie, jeśli natomiast system Windows w innej wersji już jest na komputerze to wystarczy otworzyć okno wyboru urządzenia do startu np. z użyciem F12. Po wybraniu nośnika uruchomi się instalator systemu.

Jak szczegółowo wygląda instalacja?

  1. Pierwszy krok to nic skomplikowanego, wybór języka i kliknięcie przycisku “Zainstaluj teraz”.
  2. Teraz wpisujemy klucz produktu, czyli klucz, który wraz z linkiem instalacyjnym został wysłany na maila. Za pomocą tego klucza instalator sam ustala zakupioną wersję. W tym momencie możesz się również zdecydować na samo przetestowanie systemu Windows, wystarczy wybrać “nie mam klucza produktu”, kliknąć interesującą Cię wersję systemu i ewentualnie wpisać klucz produktu w trybie późniejszym, jeśli przetestowana wersja będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.
  3. W kolejnych krokach akceptujemy licencje i wybieramy opcje niestandardową.
  4. W tym kroku możemy stworzyć patrycję dysków, jest to szczególne przydatna opcja, jeśli mamy tylko jeden dysk i potrzebujemy go podzielić na przykładowo dysk PRACA czy dysk SZKOŁA. W tym miejscu dzielimy dysk na dodatkowe partycje od partycji głównej, czyli system tworzy partycje dodatkowe, a na dysku C pozostawia miejsce na zainstalowanie systemu operacyjnego.
  5. Teraz już tylko czekamy na zakończenie procesu instalacyjnego i po restarcie systemu realizujemy konfigurację systemu operacyjnego Windows 10. Konfiguracja to oczywiście wybór odpowiedniego regionu, strefy czasowej, odpowiedniego układu klawiatury i ewentualnie dobór drugiej klawiatury.
  6. Teraz pozostaje już połączenie z siecią. Krok ten możemy ominąć poprzez brak internetu, szczególnie jeśli nie chcemy tworzyć konta Microsoft, a brak połączenia z siecią zwalnia nas z tego kroku.
  7. Pozostało przydzielenie kont użytkownika, dobór haseł lub jeśli użytkownik jest jeden i hasło ma być nieaktywne to wystarczy zostawić puste pole i przejść dalej.
  8. Pozostają nam do podpisania jeszcze zgody do zaakceptowania po których pojawi się czarny ekran z informacjami, a w kolejnym kroku pulpit.
  9. Teraz już system operacyjny jest gotowy do konfiguracji, pozostają do zainstalowania sterowniki, oprogramowanie i swoboda korzystania z systemu Windows 10.

Jak zainstalować Windows 10 z płyty

Instalacja Windows 10 z płyty przebiega w podobny sposób jak instalacja z innego nośnika. Jeśli dopiero instalujesz pierwszy system na wybrany komputerze, wówczas wystarczy włożyć płytę do komputera i instalator powinien uruchomić się samoczynnie, jeśli natomiast instalujesz system Windows na już istniejącej starszej wersji systemu, wówczas należy wybrać interesujący nas nośnik instalacyjny i wybrać autoodtwarzanie. Teraz wystarczy powrócić do opisanych wcześniej kroków, czyli iść według kolejnych kroków instalatora: wyrazić niezbędne zgody, wpisać kod produktu, stworzyć partycje dysku i skonfigurować nowy system operacyjny.

Dlaczego nie mogę zainstalować Windows 10

Instalacja systemu Windows czy to z linku bezpośredniego, czy z usb, czy z dvd nie powinna stanowić większych problemów. Konfiguracja systemu jest dosyć prosta i intuicyjna, jeśli jednak nadal masz problem z instalacją, warto sprawdzić czy ściągnięty plik instalacyjny został na pewno pobrany do końca, czy podczas pobierania nie zaistniały żadne przerwy w dostępie do internetu. Jeśli natomiast problem tyczy się samego kroku wpisywania kodu produktu, wówczas należy skontaktować się z firmą od której zakupiliśmy produkt i złożyć stosowne reklamacje.

Gdzie zainstalować system Windows 10

System Windows możesz zainstalować na każdym komputerze o odpowiednich parametrach sprzętowych. Co to oznacza?

Pamięć RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej

Miejsce na dysku twardym: 16 GB dla 32-bitowego lub 32 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego

Karta graficzna: biblioteki DirectX 9 lub nowsze ze sterownikiem WDDM 1.0

Wyświetlacz: 800 x 600

Przy takich parametrach system Windows powinien działać sprawnie bez większych problemów, oczywiście przy zachowaniu ciągłości aktualizacji.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie zapytania związane z tematem – jak zainstalować Windows 10. Jak zapewne zauważyłeś instalacja ta nie jest skomplikowanym procesem do którego potrzebujesz specjalistycznego poradnika, aczkolwiek dobrze taki mieć do uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień np. na etapie wpisywania kodu produktu, tworzenia oddzielnych partycji dyskowych czy przymusu instalacji konta Microsoft.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy