sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jakie są dobre antywirusy?

Jakie są dobre antywirusy?

Dobry antywirus (program antywirusowy) to podstawa bezpiecznego przechowywania danych na naszych urządzeniach elektronicznych. W szczególności mówimy tutaj o komputerach i laptopach, które w znacznym stopniu są narażone na ataki cyberprzestępców i skażenie przez niebezpieczne wirusy.

Jak uchronić się przed tego typu zagrożeniami? Jednym z podstawowych rozwiązań jest zakup płatnego programu antywirusowego. Dlaczego płatny program antywirusowy zamiast darmowego? Oprogramowania darmowe zabezpieczają nasz komputer, tylko w określonym podstawowym stopniu co przy dzisiejszym poziomie cyberataków, jest zdecydowanie niewystarczające.

W poniższym artykule wytłumaczymy, jakie dobre oprogramowanie antywirusowe wyróżniamy na komputer i laptopa, jakie antywirusy najlepiej zainstalować na Windows 10, jakie na Windows 8.1, a jakie na Maca. Dodatkowo dowiesz się jakie antywirusy są dobre do zainstalowania na telefon zarówno z systemem iPhone, jak i Android oraz które antywirusy z 2020 roku według nas są warte uwagi, zarówno pod względem zabezpieczeń, jak i ceny.

Dobre płatne antywirusy

Zacznijmy od tego, czym jest antywirus – to program komputerowy (program antywirusowy), którego zadaniem jest zarówno ochrona, jak i zwalczanie szkodliwego oprogramowania, które chce zainfekować nasze urządzenie.

Dobry program antywirusowy powinien zawierać kilka niezbędnych modułów, które zebrane razem tworzą skuteczną barierę ochronną dla naszego komputera, laptopa czy telefonu. Główna i niezbędna funkcjonalność to skaner sprawdzający pliki i system operacyjny w poszukiwaniu ewentualnie już obecnych wirusów. Następnie monitor zachowań, którego zadaniem jest wysłanie do nas ostrzeżenia o zainfekowanych plikach. Podstawą dobrego antywirusa jest również odpowiednio mocny firewall, czyli zapora ogniowa, która sprawdza pliki, z którymi się stykamy na co dzień i broni nas przed tymi zainfekowanymi. Innymi równie ważnymi elementami, które dostępne są zazwyczaj, jedynie w wersji płatnej są: ochrona sprzętu przed kradzieżą, połączenie VPN, osłona kamery i wiele innych. Dobrze wyposażony antywirus zawiera również programy do autoweryfikacji, które sprawnie potrafią sprawdzić, czy czasami wirus nie zmodyfikował naszego komputera/telefonu.

Dobry antywirus to taki, który zawiera wszystkie z powyższych modułów, dodatkowo ma na bieżąco aktualizowaną bazę wirusów.

Dobre antywirusy na komputer / dobre antywirusy na laptopa

Oferta dostępnych na rynku antywirusów jest stale poszerzana, w tej sferze ciężko dobrać antywirus naprawdę najlepszy na rynku. Oczywiście w sieci bez problemu znajdziesz darmowe antywirusy, ale jeśli chcesz w pełni zadbać o swój komputer PC czy laptop wówczas przy obecnym nasileniu ataków hakerskich możemy Cię zapewnić, że nawet najlepszy darmowy antywirus nie stanowi dla takich ataków najmniejszej przeszkody. Dodatkowo oczywiście należy pamiętać o bieżących aktualizacjach, które w czasie rzeczywistym zapewnią ochronę przed nawet najnowszymi wirusami.

Dobre antywirusy windows 10

Komputery, na których został zamontowany system operacyjny Windows 10, są wyposażone w pakiet darmowego oprogramowania antywirusowego tzw. Windows Defender. Jak pokazują jednak statystyki, takie zabezpieczenie nie jest zbyt skuteczne. Warto zatem dodatkowo zabezpieczyć swój komputer PC czy laptop dodatkowym programem antywirusowym (oprogramowaniem antywirusowym), najlepiej w opcji płatnej.

Oprócz antywirusa dobrym rozwiązaniem jest również instalacja oprogramowania, które wyczyści nasz system z resztek plików po zaistniałej infekcji. Aplikacje te jednak nie chronią przed atakami wirusów czy cyberprzestępców, są jedynie programem do czyszczenia rejestrów, a bardziej zaawansowane usuwają również z naszego komputera pliki śledzące.

Jaki dobry antywirus polecamy dla Windows 10?

Wśród antywirusów specjalnie dedykowanych pod Windows 10, dobrym rozwiązaniem jest np. AVG PC Tune up i ABG Antivirus. AVG to przede wszystkim idealny stosunek jakości do ceny. Antywirus zakupisz w naszym sklepie Teamnet Software: https://teamnet-software.pl/kategoria/antywirusy/avg/

Dobre antywirusy windows 8.1

Pomimo darmowego okresu rocznej aktualizacji systemu z Windows 8 i 8.1 na wersje 10, wielu użytkowników nadal korzysta z tej starszej wersji systemowej. Według testów przeprowadzonych przez ośrodek AV-test na 20 przetestowanych antywirusów ponad połowa z nich wykazała skuteczną ochronę komputera PC i laptopa z systemem Windows 8. Wśród nich znalazły się: nasz polecany również dla Winows 10 – AVG Internet Security, Kaspersky Internet, Bitdefinder Internet Security, Norton Security. Jednak lepszą punktację w kontekście ochrony, wydajności i użyteczności systemu Windows 8 i 8.1 zyskały jedynie cztery antywirusy, a wśród nich są: Kaspersky Internet Security, Bitdefender Internet Security, Eset Internet Security oraz AVG Internet Security.

W naszym sklepie Teamnet Software znajdziesz wszystkie powyżej wymienione antywirusy: https://teamnet-software.pl/kategoria/antywirusy/

Dobre programy antywirus na maca

Komputery z systemem Mac są zdecydowanie mniej podatne na ataki wirusów, niż urządzenia na Windows, jednak nie są na ataki odporne, jak głosi jeden z większych mitów wielbicieli Maca. “Po co mi antywirus na Maca?” – to częste pytanie, z którym się spotykamy i wbrew pozorom zadają je również osoby z branży technologicznej. Niestety również użytkownik systemu Mac może stać się ofiarą cyberataków, ransomware, kradzieży danych z backupu, czy kradzieży haseł. Dobry antywirus na Mac powinien szczególnie chronić MacOS na wszystkich polach: zatrzymywać pliki zainfekowane pod kwarantanną, blokować malware, blokować ransomware przed zaszyfrowaniem plików oraz stanowić ochronę przed zainfekowaniem dla exloitów.

W 2020 roku w laboratorium AV-Test przeprowadzono badania na najlepsze antywirusy dla systemów Mac. Aplikacje zostały sprawdzone pod względem:

 • wydajności – szybkość pracy, czas instalowania aktualizacji,
 • ochrony w czasie rzeczywistym – wykrywanie wirusów tych znanych i tych najnowszych, naprawianie szkód wyrządzonych przez wirus, usunięcie pozostałości po ataku,
 • braku błędów/ zakłóceń – sprawdzono czy antywirus nie spowolnił podstawowych funkcjonalności, takich jak np. otwieranie stron, ściąganie plików, instalacja i uruchamianie programów itd.

W danym teście uczestniczyło 11 programów antywirusowych, z których osiem uzyskało maksimum punktacji. Te programy to: Avast Security 14.2, AVG Antivirus 19.4, Bitdefender Antivirus for Mac 8.1, ClamXAV, Kaspersky Internet Security 20.0, Norton Security 8.5, TrendMicroAntivirus 10.0.

Dobre antywirusy na telefon / dobre antywirusy na smartfony

W obecnych czasach telefonu używamy częściej niż komputera PC czy laptopa. Telefon to urządzenie, które zapewnia nam rozrywkę, potrafi również służyć jako urządzenie do pracy, na którym mamy zarówno wrażliwe dane prywatne, jak i zdjęcia, filmy, które chcemy pozostawić raczej tylko dla siebie i najbliższych. Dodatkowo obecnie często na telefonie korzystamy również z dostępu do banku, a to już krok od utraty środków z konta, kiedy korzystasz z zainfekowanego telefonu.

Jak zabezpieczyć swój telefon? Poniżej przedstawiamy najlepsze programy antywirusowe na Android i na Mac.

Dobre antywirusy na androida

Jest bardzo dużo antywirusów, które reklamowane są jako najlepsze na Android, ale jak pokazują testy z 250 sprawdzonych programów, ponad połowa nie wykryła nawet 30% wirusów, które zaatakowały telefon. Dzięki dobraniu odpowiedniego programu zabezpieczającego będziesz mógł swobodnie korzystać z telefonu w dowolnym miejscu.

Funkcje, które powinien mieć każdy program zabezpieczający urządzenia mobilne to ochrona przed wirusami, przed programami wykradającymi dane, VPN, opcja ochrony przed kradzieżą i menadżer haseł.

Według przeprowadzonych przez nas testów najlepsze programy antywirusowe na Android to:

 • Norton (Norton 360) – wzorowa ochrona w (każdorazowo mówimy o czasie rzeczywistym i zabezpieczeniu przed złośliwym oprogramowaniem w tym blokadą zainfekowanych stron internetowych) i wzmocnione opcje prywatności danych osobowych,
 • BitDefender – wzorowa ochrona, zabezpieczenie przed kradzieżą, wzmocnione opcje prywatności,
 • Kaspersky – wzorowa ochrona, jednak twórcy oprogramowania powinni popracować nad wzmocnieniem kwestii prywatności danych,
 • McAfee – wzorowa ochrona, polityka prywatności wymaga poprawy,
 • Avast – wzorowa ochrona, jednak program mocno spadł na popularności ze względu na wyciek danych prywatnych użytkowników.

Dobre antywirusy na iPhone

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obalamy mit o braku potrzeby instalowania programu antywirusowego na Mac’a. W obecnych czasach jest wiele szkodliwych aplikacji, które są stworzone specjalnie pod system macOS. Dodatkowo taki program antywirusowy odpowiada za o wiele więcej funkcji niż tylko sama ochrona przed wirusami. Antywirus na Mac’a pozwala również za zabezpieczenie prywatności danych zamieszczonych na Twoim systemie.

Jakie są najlepsze programy antywirusowe na Mac’a? Według naszych testów:

 • Norton (Norton 360) – najlepszy antywirus, najlepsza ochrona wśród programów antywirusowych, VPN, zapora sieciowa i menadżer haseł,
 • Intego – wzorowa ochrona, antywirus, zapora sieciowa, kontrola rodzicielska, VPN
 • BitDefender – ochrona na poziomie dobrym, antywirus, VPN, prywatność sieciowa na poziomie 72%,
 • Kaspersky – ochrona na poziomie dobrym, antywirus, VPN, prywatność sieciowa na poziomie 70%,
 • Airo – ochrona na poziomie dobrym, prywatność sieciowa na poziomie 56%, brak VPN.

Dobre antywirusy 2020

Wybór odpowiedniego programu antywirusowego nie jest łatwym zadaniem, dlatego specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy ten artykuł, jak również ranking najlepszych antywirusów 2020 roku.

TOP 3 antywirusów (programów antywirusowych) 2020 roku wg Teamnet Software to:

 • Kaspersky Internet Security 20.0 – najlepszy antywirus tego roku – leader wśród programów antywirusowych. W 100% wykrywa zagrożenie na zainstalowanym urządzeniu, ochrona płatności internetowych, blokada złośliwego oprogramowania, szyfrowanie bankowe, VPN, blokada kamery sieciowej,
 • Norton Security 22.19 – wzorowe wykrywanie zagrożeń (zarówno nowych, jak i starych wirusów), blokada złośliwego oprogramowania, niemalże niezauważalne działanie w tle, menadżer haseł, VPN,
 • AVG Internet Security 19.8 – wzorowa ochrona przed internetowymi atakami, sejf danych, File Shredder, ochrona kamery internetowej, możliwość wywołania fałszywych alarmów.

Dobre tanie antywirusy

Oczywiste jest, że każdy z nas od antywirusa oczekuje czego innego, ma inne potrzeby. Dla każdego jest jednak ważne, żeby jego dane prywatne były chronione w jak najwyższym stopniu, zarówno zdjęcia, filmy, jak i inne dokumenty, szczególnie jeśli przez komputer PC, laptop czy telefon logujesz się do banku, czy realizujesz zadania firmowe.

Ważną kwestią jest w takiej sytuacji dobranie odpowiedniej licencji na program antywirusowy (oprogramowanie antywirusowe). Dobrze jest zastanowić się, na jakim urządzeniu będziesz z tego programu korzystać: czy w domu, czy w pracy, czy może głównie podczas podróży służbowych, czy to prywatnych. Zadaj sobie pytanie, czy urządzenie ma chronić wyłącznie jedno urządzenie, czy może ma być używane głównie w firmie, gdzie jest kilka komputerów PC, laptopów i dodatkowo część pracy po godzinach jest wykonywana na komputerze. Warto również wziąć pod uwagę takie formy zabezpieczenia jak ustawienia kontroli rodzicielskiej, szczególnie jeśli z urządzenia korzystasz wspólnie z dzieckiem.

Dobre programy antywirus online

Zestawienie powyżej przedstawionych przez nas antywirusów jest naszą subiektywną oceną wywnioskowaną na podstawie naszych testów i opinii użytkowników na portalach ogólnych i branżowych.

ESET Smart Security – dobre programy

Jeśli potrzebujesz takiego programu jak ESET Smart Security, dobre programy nie będą najlepszym źródłem zakupu. Dlaczego? Nie jest to bowiem oficjalny i legalny dystrybutor takich programów, dlatego nie zalecamy zakupu. Program ten możesz kupić u nas w niewygórowanej cenie, za to w pełni legalnie. W przypadku ESET Smart Security, dobre programy nie będą też dobrym pomysłem dlatego, że nie masz pewności co do pochodzenia danego programu – nawet jeśli może wyglądać wiarygodnie z zewnątrz.

Kaspersky Internet Security – dobre programy

Jeśli potrzebujesz solidnej ochrony przed zagrożeniami w komputerze oraz w sieci, odpowiednim przykładem może być Kaspersky Internet Security. Dobre programy, takie jak ten, mogą okazać się zbawienne dla naszych danych. Podczas korzystania z Internetu ujawniamy różne dane, które mogą zostać wykorzystane przez osoby niepożądane, dlatego Kaspersky Internet Security, dobre programy, które zdobyły dużą popularność, należą do tych, w które warto zainwestować, by osiągnąć odpowiedni poziom ochrony. Zaleca się go szczególnie osobom, które dokonują płatności internetowych.

Norton 360 – dobre programy u sprawdzonego dystrybutora

Zainteresował Cię program antywirusowy Norton 360? Dobre programy, jakimi dysponujemy w naszych zasobach są w pełni legalne, pochodzące bezpośrednio od dostawców usług, dlatego nie ma mowy o kradzieżach kont czy kluczy aktywacyjnych, również programu Norton 360. Dobre programy to przede wszystkim takie, które działają, spełniają swoją rolę i są legalne. Są to zdecydowanie podstawowe cechy, jakie muszą spełniać. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną gamą programów antywirusowych na różne urządzenia.

Czy w Windows 8 jest antywirus?

Czy w Windows 8 jest antywirus? To dość skomplikowane. A może nie? Windows 8 ma wbudowane oprogramowanie zabezpieczające, jednak powszechnie uważa się, że nie jest ono wystarczające. Dlatego dla lepszego bezpieczeństwa w Internecie potrzebujesz programu antywirusowego innej firmy, który ochroni Cię przed wirusami, oprogramowaniem wyłudzającym i innym złośliwym oprogramowaniem. Pytanie o to czy w Windows 8 jest antywirus zaczęło się ponownie pojawiać po wprowadzeniu Windows Defender dla Windows 10.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19589 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy