sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Microsoft Office 2010 vs 2013 – porównanie

Microsoft Office 2019 co nowego

Pakiety Microsoft Office to jedne z najpopularniejszych programów biurowych stosowanych zarówno w firmach, jak i w domach uczniów, studentów czy freelancerów. Przyjrzyjmy się dwóm wersjom oprogramowania: Office 2020 oraz 2013. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między tymi pakietami?

Office 2013 vs 2010

Jedną z większych różnic pomiędzy pakietami Microsoft Office 2010 a Microsoft Office 2013 jest odświeżony interfejs nowszej wersji. Ze względu na to, że Office 2013 został wydany w podobnym czasie, co Windows 8, wygląd oprogramowania należało dopasować do najnowszego wtedy systemu. Windows 8 wprowadził możliwość obsługi na ekranach dotykowych, co wiązało się z wprowadzeniem rozwiązań ułatwiających pracę. Podobnie jest w Office 2013. Pakiet biurowy również może być bez problemu obsługiwany na ekranach dotykowych, co przydaje się nie tylko na komputerze, ale również na tablecie i smartfonie. Dodany został tryb dotyku, który można wybrać podczas korzystania z programów Office na sprzęcie dotykowym. Możliwość edytowania dokumentów na urządzeniach mobilnych to jedna z ciekawszych funkcji pakietu – przydatna szczególnie dla osób często podróżujących czy pracujących mobilnie, na przykład jako freelancerzy.

Ms Office 2013 wymagania

Zalecane wymagania systemowe dla oprogramowania MS Office 2013 to przede wszystkim procesor x86 lub 64-bitowy o częstotliwości 1 GHz. Może być to także procesor szybszy, z zestawem instrukcji SSE2. Niezbędne jest również minimum 1 GB pamięci RAM dla wersji 32-bitowej lub 2 GB pamięci RAM dla wersji 64-bitowej. Dodatkowo potrzeba 3 GB wolnego miejsca na dysku. Office 2013 działa na systemach operacyjnych Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2 z programem .NET 3.5 lub wersją nowszą.

MS Office 2010 licencja

Microsoft obecnie wciąż rozwija swój model subskrypcyjny. W tej formie można korzystać z pakietu Microsoft 365 (Office 365). Po opłacie użytkownik zyskuje dostęp do programów na rok, po czym musi odświeżyć subskrypcję i dokonać kolejnej wpłaty, aby móc korzystać przez rok kolejny. W przypadku Microsoft Office 2010 model licencjonowania wygląda inaczej. Pakiet dostępny jest w trzech wersjach, z czego jedna z nich to edycja wyłącznie do zastosowań domowych – jest to wersja Home&Student. Home&Business oraz Professional to wersje przeznaczone do użytku domowego, jak i komercyjnego, w firmach.

Jeśli chodzi o sposoby licencjonowania pakietu Office 2010, dostępne są dwa: PKC (Product Key Card, dawniej licencja OEM) oraz BOX. W opakowaniu produktu w wersji PKC znajduje się jedynie 25-znakowy klucz produktu. Sam program należy pobrać ze strony producenta, a klucz z opakowania służy do jego aktywacji. Po zainstalowaniu pakiet wiąże się na stałe z komputerem, na którym dokonano aktywacji. Można korzystać z programów bez ograniczeń czasowych.

Wersja BOX pakietu Office jest lepszym wyborem dla osób, które na przykład często zmieniają sprzęt do pracy. Produkt w tej wersji można bez problemu przenieść na inny komputer. Co więcej, główny użytkownik urządzenia, na którym zainstalowano pakiet, może zainstalować drugą kopię na przenośnym komputerze. Jednocześnie da się korzystać tylko z jednej kopii.

Office 2010 vs 2013 różnice

MS Office 2010 i 2013 są wbrew pozorom dość podobnymi do siebie pakietami biurowymi, jednak dzielą je pewne różnice. Office 2010 a 2013: co najbardziej je różni? Przede wszystkim wspomniany już interfejs dotykowy zaimplementowany do nowszej edycji. Office 2013 w większym stopniu niż 2010 wykorzystuje chmurę. Domyślną lokalizacją zapisu plików jest tu więc lokalizacja sieciowa, czyli OneDrive. W Microsoft Office 2013 usunięto niektóre opcje znane z Office 2010, dodano w zamian również nowe funkcje. Jedną z nich jest możliwość edytowania plików PDF, bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pracują na takich formatach. W nowszej wersji pakietu Office nie znajdziemy na przykład modułu Clip Art., co jest prawdopodobnie związane ze zmianą sposobu tworzenia dokumentów oraz innych wytycznych pod względem designu. Jeśli chodzi o Office 2010 vs 2013 – który lepiej wybrać, wszystko zależy od sposobu korzystania z programu i z samego urządzenia do pracy. Dla ekranów dotykowych lepszą opcją jest zdecydowanie Office 2013 – obsługa pakietu, tworzenie i edytowanie dokumentów Word 2013 czy Excel 2013 na smartfonach, tabletach czy innych dotykowych ekranach jest o wiele wygodniejsza z dedykowanym interfejsem oraz specjalnym trybem dotykowym.

MS Office 2010 vs 2013 podobieństwa

Jak prezentują się podobieństwa Office 2010 vs 2013? Każdy z tych pakietów składa się z tych samych programów, a ich obsługa jest bardzo prosta i bezproblemowa. Korzystając z wersji 2010 i zmieniając ją na Office 2013 przeciętny użytkownik nie dostrzeże ogromnych różnic, chyba że będzie mu zależało na korzystaniu z programów na urządzeniu z dotykowym ekranem. Również warunki licencyjne są w obu pakietach podobne.

Microsoft Office 2010 czy 2013 – na który się zdecydować

Który pakiet MS Office wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu pracy. W przypadku chęci działania na ekranach dotykowych, Microsoft Office 2013 jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Interfejs programów pakietu Office tej edycji jest dopasowany do łatwej obsługi palcem, dzięki czemu można nad jednym dokumentem działać na różnych urządzeniach.

Jak zaktualizować Office 2010

Aby zaktualizować pakiet Office 2010, należy otworzyć dowolną aplikację i utworzyć nowy dokument. Następnie trzeba przejść do pozycji Plik > Pomoc > Sprawdź aktualizacje. Kolejny krok to wybór opcji Zainstaluj aktualizacje lub Sprawdź aktualizacje. Jeśli żadna z tych opcji nie działa, należy wykonać działania opisane w oknie, które wyświetli się po wskazaniu kursorem polecenia Sprawdź aktualizacje.

Czym jest PKC Office 2013?

W tym wpisie wyjaśnimy czym jest PKC Office 2013. Ogólnie skrót PKC to nic innego jak Product Key Card, czyli karta klucza potrzebna do aktywacji systemu. Jeśli decydujesz się na zakup PKC Office 2013, to otrzymasz po prostu kartę klucza dla pakietu Office 2013. Pakiet Office 2013 nadal jest używany przez użytkowników środowiska MS Office, jednak coraz rzadziej, dlatego rekomendujemy zakup subskrypcji dla Office 365, która dostarcza najnowsze aktualizacje oraz jest w pełni bezpieczna dla korzystających.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19455 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy