sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Microsoft Office 2019 – co to jest?

Microsoft Office 2019 - co to jest?

Microsoft Office 2019 to po prostu następca Microsoft Office 2016. Został opublikowany we wrześniu 2018 roku. Zmiany, jakie powstały w tej wersji pakietu miały na celu dostosowanie Office’a do wymagań systemowych, jakie postawił przed nim Windows 10 oraz MacOS (dla miłośników Apple). W poniższym artykule skupimy się na nowych funkcjonalnościach, jakie prezentuje zakres pakietu Office 2019. Dodatkowo porównamy Microsoft Office 2019 do jego odpowiednika — Office 365. Jeśli zastanawiasz się, który pakiet usług będzie dla ciebie korzystniejszy — Microsoft Office 2019 czy może Office 365, to artykuł ten jest z pewnością dla Ciebie.

Pakiet Microsoft Office, początki

Zacznijmy od Microsoft Office. To pakiet biurowych aplikacji, który powstał dzięki firmie Microsoft. Istnieje już od 1989 roku. Programy Office mogą działać na dwóch systemach operacyjnych: Microsoft Windows 10, jak również Apple OS X. Żeby Office 2019 mógł funkcjonować na innych systemach, takich jak np. Linux, potrzebny jest dodatkowy program typu Wine.

Konkurencją pakietu Office jest m.in. OpenOffice, LibreOffice, Corel Word Perfect Office, Dokumenty Google, jak również Apple iWork i kilka innych programów.

Jakie programy wchodzą w skład pakietu office?

Programy podstawowe:

 • Microsoft Word — edytor tekstowy
 • Microsoft Excel — arkusz do kalkulacji
 • Microsoft OneNote — umożliwia sporządzanie notatek
 • Microsoft PowerPoint — umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji.

Dodatkowo w pakiecie Office możemy znaleźć takie programy jak:

 • Microsoft Outlook – służy jako PIM – prywatny menadżer informacji
 • Microsoft Publisher – ułatwia tworzenie prasowych publikacji
 • Microsoft Access – baza front-end, posiada wbudowany silnik plikowych baz danych – Microsoft Jet
 • Microsoft SharePoint Server – zestaw serwerów, który służy zarządzaniu informacjami
 • Microsoft Entourage – przeznaczony dla systemu Mac OS, działa jak odpowiednik Outlook’a
 • Microsoft Project – pomaga w zarządzaniu harmonogramem projektów
 • Microsoft Visio – służy edytowaniu schematów
 • Microsoft Project Server – umożliwia sprawniejsze zarządzanie projektami w organizacji
 • Microsoft Skype for Business – internetowy komunikator.

Możemy wyróżnić jeszcze dwa dodatkowe pakiety Microsoft Office:

 • Microsoft Office Live – obecnie część pakietu SkyDrive. Ma za zadanie założenie, konfigurację strony internetowej czy domeny wraz ze skrzynkami e-mail. W pakiecie jest dostępne również narzędzie, które pomaga w organizacji pracy.
 • Microsoft Office Mobile -pakiet office dostosowany pod urządzenia mobilne. W pakiecie mamy odpowiedniki aplikacji podstawowych w niepełnym składzie: Word, Excel PowerPoint. Jeśli potrzebujesz dodatkowych aplikacji jak Outlook, wówczas możesz je znaleźć jako oddzielne aplikacje na GooglePlay – Android i App Store.

Office 2019, jak działa

Przede wszystkim skupmy się na nowych funkcjonalnościach, czyli co takiego ma w swoim składzie pakiet Office 2019, a czego nie miał 2016. Jedne z najciekawszych zmian wprowadzano w podstawowych aplikacjach: Word, Excel, PowerPoint i Outlook. Niektóre z nich mogli już wcześniej testować użytkownicy Office 365.

 • Word – edytor tekstu zyskał nowy, czarny motyw, który obecnie możemy obserwować jako trend w wielu innych aplikacjach i systemach operacyjnych. Dodatkowo funkcja tzw. uczenia się – możemy dostosować pod swoje wymagania szerokość kolumn, powiększyć odstęp pomiędzy słowami, jak również zmienić kolor strony. W najnowszym 2019 postawiono przede wszystkim na usprawnienie funkcjonalności dla osób, które mają problemy z takimi zmysłami jak słuch czy wzrok, np. dodano usprawnienia dźwiękowe – podpowiedzi dźwiękowe podczas pracy. Znacząco również udoskonalono opcję pisania piórem, dodano narratora i stabilizację.
 • Excel – skupiono się głównie na analizie danych, usprawniono działania PowerApps, Power Bi, a także dodatków Excela takich jak PowerQuery, PowerPivot(usprawnione zarządzanie danymi) i tabele przestawne. Excel rozbudowano również o nowe formuły, udoskonalone i nowe wykresy np. mapa 2D. Jeśli interesują cię bardziej zaawansowane narzędzia do analizy, to z pewnością dla ciebie jest funkcja umożliwiająca publikację arkuszy za pomocą usługi Power Bi.
 • PowerPoint – tworzenie prezentacji stało się o wiele łatwiejsze, aplikacja do multimedialnych prezentacji zyskała możliwość płynnego przejścia – opcje dodania ruchu za pomocą płynnej zmiany: przenoszenie obiektów, animacje, czyli mówiąc w bardziej uproszczony sposób – użytkownik zyskał możliwość animowania dodanych do prezentacji obiektów. Dodatkowo dodano funkcję tzw. powiększenia, czyli możliwość przejścia pomiędzy slajdami w dowolnej kolejności. Nie musisz już przerywać prezentacji, żeby przejść do slajdów czy wyświetlić je po raz kolejny. Ponadto usprawniono działanie rysika na urządzeniach dotykowych oraz umożliwiono dodatkowe wsparcie dla plików graficznych, dodano możliwość edycji modeli 3D, SVG.
 • Outlook – klient wspierający pocztę elektroniczną również zyskał nowe funkcje. Usprawniono proces sprawdzana danych osobowych – nowa karta kontaktów. Wprowadzono możliwość dodania nowego kontaktu z poziomu okna edycji wiadomości. Podzielono skrzynkę na maile priorytetowe (istotne dla ciebie wiadomości) i inne (powiadomienia, mniej znaczące wiadomości). W pakiecie Office 365 Outlook zyskał dodatkowo wsparcie w modelu pracy zespołowej.

Jakie dodatkowe nowości wprowadził Office 2019?

Microsoft zrezygnował z notes OneNote, a bardziej skupił się na OneNote jako domyślnym składniku systemu Windows 10. Jeśli chodzi o nowości w aplikacji mobilnej Office 2019, to tutaj nie odczuwamy znaczących zmian. Pamiętajcie, że Office 2019 w wersji mobilnej jest bardzo okrojonym pakietem, który nie pozwala na zaawansowane działania. Jeżeli potrzebujesz działać na szerszym polu i oczekujesz nowości, to z pewnością lepszym odpowiednikiem będzie Office 365.

Wymagania sprzętowe – Office 2019

Przede wszystkim należy wspomnieć, że Office 2019 nie działa z Office 2016. Jeśli zainstalujesz najnowszą wersję Office, wówczas automatycznie zostanie odinstalowana wersja poprzednia.

Office 2019 działa jedynie pod Windows 10, więc jeśli nadal działasz na systemie operacyjnym Windows 7 czy 8, to niestety najpierw będziesz potrzebował aktualizacji do wersji Windows 10. Jeśli nie chcesz aktualizować systemu operacyjnego, wówczas polecamy Office 365.

Jeśli chodzi o działania pakietu Office na macOS, z pewnością zmiany są dosyć mocno widoczne, to kwestia architektury działania obu systemów. Niektóre funkcje, które są dostępne na macOS, nie będą dostępne na Windows i odwrotnie.

Pakiet Office 2019 możesz ściągnąć zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej. Office 2019 jest instalowany lokalnie na dysku, więc nie musisz mięć ciągłego dostępu do sieci, żeby kontynuować działanie w programie. Ponadto dobrze wspomnieć, że zmiany, jakie miały miejsce w pakiecie Office 2019, nie mają wpływu na możliwość otworzenia plików w wersjach wcześniejszych, takich jak np. Office 2016 czy nawet Office 2010. Swoje pliki otworzysz również w wersji webowej subskrybowanego pakietu Office 365.

Jeśli chodzi o wsparcie systemowe pakiet Office 2019, otrzymał 5 lat wsparcia podstawowego i tylko 2 lata wsparcia rozszerzonego. Dla porównania Office 2016 ma 5 lat wsparcia zarówno w trybie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Office 2019 Home vs. Professional

Microsoft Office 2019 możemy zakupić w dwóch głównych wersjach. Pierwszą wersją jest pakiet dla użytkowników domowych i uczniów – Home, a drugą wersją jest pakiet Professional, przeznaczony głównie dla firm i osób, które chciałyby skorzystać z bardziej rozszerzonej funkcjonalności.

Pakiet Office 2019 dla użytkowników domowych i uczniów, tzw. Home, może być również używany w małych firmach, jeśli oczywiście poziom funkcjonalności będzie dla firmy wystarczający. W pakiecie tym otrzymujemy programy takie jak: Word, Excel, PowerPoint, OneNote. Pakiet Home otrzymujemy w postaci stałej i pełnej wersji oprogramowania z kluczem do aktywacji pakietu, dodatkowo producent dostarcza nam szczegółowe instrukcje wraz ze zrzutami z ekranu.

Pakiet ten obecnie dostępny jest w cenie od 419 zł brutto (1 stanowisko).

Pakiet Microsoft Office 2019 Professional w najnowszej wersji Plus udostępnia użytkownikowi takie programy jak: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher, Access, OneNote. Kupując program, oczywiście tak jak w przypadku Microsoft Office Home, otrzymujesz stałą i pełną wersję oprogramowania, a dodatkowo klucz do aktywacji wraz z plikiem do ściągnięcia pełnych wersji i instrukcje użytkowania pakietu wraz ze zrzutami ekranu.

Pakiet ten obecnie dostępny jest w cenie 649 zł brutto (1 stanowisko).

Office 2019 vs. 365

Jaka jest różnica pomiędzy Microsoft Office 2019, a Office 365?

Office 365 to pakiet biurowy w opcji subskrypcji, co gwarantuje ci stały dostęp do najnowszych aktualizacji systemu. Przez wielu użytkowników uważany jest za o wiele korzystniejszą i bogatszą formę pakietu. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ sam Microsoft zachęca nas do przejścia na bardziej mobilny pakiet Office 365. Podobnie do Office 2019 wyróżniamy różne wersje pakietów, od wersji klasycznej (podstawowe aplikacje – w odróżnieniu od Office 2019 dodatkowo zyskujesz opcję przestrzeni dyskowej i możliwość pracy w chmurze, czyli możesz pracować nad projektem online w czasie rzeczywistym), po wersję dla dużej firmy, która umożliwia pracę zespołową nad wieloma projektami w czasie rzeczywistym. Subskrypcja pozwala przede wszystkim na dostęp do najnowszej funkcjonalności, poprawek i zabezpieczeń, a także udostępnia możliwość skorzystania z bieżącej pomocy technicznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Subskrypcję możesz opłacać rocznie lub miesięcznie.

Jak sam widzisz, w przeciwieństwie do pakietu Office 2019, Microsoft 365 dostarcza o wiele większy zakres dostępnych funkcjonalności:

Jakie są ceny pakietu Office 365?

Sprawdź bezpośrednio na stronie producenta.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na nurtujące cię pytania na temat Office 2019 i Office 365.

Czy już wiesz, którą wersję wybierzesz dla siebie?

Zapraszamy do komentowania artykułu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13045 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy