sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Microsoft Visio Standard vs Professional – czym różnią się wybrane wersje?

Microsoft Visio to program znany użytkownikom pakietu Office, zazwyczaj jest używany w środowiskach korporacyjnych. Ułatwia prace nad wszelkiego typu diagramami, od blokowych po diagramy przepływowe, pozwala również na tworzenie diagramów autorskich. Jeśli, więc szukasz programu, który skutecznie usprawni Twoją pracę nad diagramami, to zapewne program Visio jest Ci dobrze znany lub powinien być. W jakich planach pakietów występuje Microsoft Visio?

Microsoft Visio jest zazwyczaj używany przez firmy korporacyjne do tworzenia rozbudowanych raportów. Gotowy zestaw setek szablonów i możliwość importu diagramów własnych sprawia, że Microsoft Visio jest jednym z najczęściej używanych programów na rynku. Warto wspomnieć, że Visio w wersji 2019 umożliwia również pracę w trybie czasu rzeczywistego kilku osób jednocześnie, z możliwością zaczytywania informacji z arkuszy kalkulacyjnych Excel, bazy danych Access.

W poniższym artykule dowiesz się, w jakich pakietach występuje Microsoft Visio, czym się różni Microsoft Visio Standard od Microsoft Visio Professional, co na przestrzeni lat zmieniło się w Microsoft Visio Professional i Standard oraz jakie funkcje Microsoft Visio Professional są dostępne na komputerach z systemem operacyjnym Windows.

Microsoft Visio Standard vs Pro

Microsoft Visio jest dostępny do zakupu w dwóch wersjach:

  • jednorazowego zakupu: Visio Standard 2019 i Visio Professional 2019
  • i w planie subskrypcyjnym: Visio plan 1 i Visio plan 2.

Czym się różnią wybrane pakiety? Przyjrzyjmy się najpierw bliżej wersjom jednorazowego zakupu:

  • Microsoft Visio w wersji Standard 2019 w cenie od 1899zł w opcji jednorazowego zakupu. Licencja obejmuje użytkowanie na 1 komputerze. Dla kogo jest to rozwiązanie? Stacjonarna, klasyczna wersja programu do tworzenia diagramów dla osób, które chcą stworzyć diagramy szybko z wykorzystaniem gotowych rozwiązań, takich jak szablony i kształty. W pakiecie tym zostały uwzględnione takie podstawowe funkcje, jak: środowisko użytkownika i funkcje tzn. możliwość korzystania z opcji dotyku do obsługi urządzeń dotykowych, możliwość pisania i rysowania piórem lub palcem na urządzeniu obsługującym dotyk, możliwość zapisywania diagramów w formatach PNG, JPEG z opcją dostosowania rozdzielczości, rozmiaru, przezroczystości, tła, możliwość dodawania hiperlinków, które przekierowują do zewnętrznych źródeł, odwzorowanie szczegółów z użyciem powiększania i kadrowania, zintegrowana funkcja Powiedz mi, obsługa wysokiej rozdzielczości DPI i ciemnego motywu, możliwość importowania plików DWG, możliwość stosowania dodatkowo wbudowanych efektów, takich jak poświata, cień i skos; Ułatwienia dostępu, zabezpieczenia i zgodność, tzn. obsługa takich funkcji jak Narrator, obsługa dużego kontrastu, sprawdzanie ułatwień dostępu, zabezpieczenie diagramów technologii IRM firmy Microsoft, zgodność z rozporządzeniem RODO, możliwość otworzenia plików w programie Visio 2000 i nowszych, możliwość tymczasowego instalowania programu na systemach operacyjnych starszych, czyli Windows 7 i Windows 8; Inteligentne funkcje tworzenia diagramów, tzn. zaawansowane funkcje wyszukiwania, intuicyjne środowisko pracy, dopasowanie do kontekstu szablonów diagramów dzięki wskazówkom i poradom, możliwość korzystania z automatycznego wyrównywania i rozmieszczania, jak również inteligentnych prowadnic, dodawanie i usuwanie wysuwanych kształtów z użyciem funkcji naprawy połączeń i zmieniania kształtów, możliwość korzystania z arkusza kształtów do przedstawiania wizualnych relacji między diagramami i ich elementami, możliwość tworzenia kolekcji kształtów i szybkiego ich używania w dokumencie za pośrednictwem wzornika dokumentów; Szablony i kształty – możliwość korzystania z podstawowych schematów blokowych, schematów blokowych współzależności funkcjonalnych, diagramów blokowych, schematów organizacyjnych, map myśli, map kierunkowych, diagramów osi czasu, wykresów Gantta, wykresów PERT, podstawowych szablonów sieciowych; Współpraca i udostępnianie – możliwość zapisywania diagramów w OneDrive dla Firm i w programie SharePoint, możliwość dodawania komentarzy do kształtów i diagramów; Łączenie diagramów z danymi – wyświetlania diagramów połączonych w czasie rzeczywistym z danymi, tworzenie modelów baz danych na podstawie baz istniejących, generowanie organizacyjnych schematów bazując na takich źródłach jak Excel, Exchange, Azure Active Directory.
  • Microsoft Visio w wersji Professional 2019 w cenie od 3499 zł w opcji jednorazowego zakupu. Licencja obejmuje użytkowanie na 1 komputerze. Pakiet ten zawiera wszystkie funkcje programu Visio Standard, jak również dodatkowe szablony, dodatkowe funkcje współpracy, możliwość łączenia danych i obsługa standardów, które umożliwiają tworzenie oraz weryfikację diagramów w zgodzie ze standardami branży korporacyjnych. Jakie funkcje jeszcze wchodzą w skład tego pakietu? Możliwość weryfikowania diagramów pod kątem zgodności ze zdefiniowanymi regułami, możliwość wizualizowania systemów i programowania z użyciem repozytorium zawartości IT, które zawiera m.in. diagramy ERD (Entity Relationship Diagrams), diagramy UML, możliwość przedstawienia biznesowych procesów w graficznej formie, możliwość tworzenia szczegółowych prototypów i makiet z użyciem wykresów szkieletowych witryn internetowych, możliwość wzbogacenia projektów typu architektonicznego z użyciem rozszerzonej biblioteki i rozkładu pomieszczeń, tworzenie precyzyjnych diagramów biznesowych z wykorzystaniem szablonów diagramów przestawnych, diagramów ITIL, map strumieni i Six Sigma, możliwość modelowania działania danych systemów z użyciem SDL i modelu IDEF0, możliwość tworzenia szczegółowych diagramów inżynieryjnych z użyciem diagramów połączeń rurowych i oprzyrządowania DPRO oraz podstawowych diagramów elektrycznych, możliwość korzystania z szablonów planu zakładu i planów instalacji grzewczo-wentylacyjnej, możliwość prostszego projektowania systemów z wykorzystaniem protokołu LDAP, stojaków i szczegółowych diagramów sieci, możliwość projektowania przepływów z użyciem programów SharePoint, importowania przepływów z SharePoint Designer, możliwość sprawdzenia, w którym miejscu kanwy pracują dany autorzy, możliwość współedytowania wielu plików jednocześnie, możliwość łączenia kształtów diagramu z danymi z różnych źródeł np. Excel, program SharePoint czy SQL Server, możliwość automatycznego odświeżania danych i wizualizowania danych z wykorzystaniem bogatego zestawu ikon, grafik i kolorów danych, obsługa różnych standardów procesów m.in. BPMN 2.0, IEE i UML 2.5, walidacja diagramów z użycie rozszerzalnych i wbudowanych reguł biznesowych.

Pełną listę funkcjonalności jaką oferują wybrane pakiety Visio Standard i Visio Professional znajdziesz na stronie producenta https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/visio/microsoft-visio-plans-and-pricing-compare-visio-options?activetab=tabs:primaryr2

oraz na https://support.microsoft.com/pl-pl/office/por%C3%B3wnanie-wersji-i-funkcji-programu-visio-c659cbc1-34c7-42d8-92e6-80c87fb572a7

Microsoft Visio Standard vs Professional 2019

Visio występuje również w ofercie planów subskrypcyjnych, w dwóch opcjach:

  • Visio Plan 1 – w cenie 4,20 euro za użytkownika/miesiąc + VAT. Plan 1 to opcja obejmująca tylko aplikacje internetowe, działające z dowolnego miejsca. Umożliwia pracę w dowolnym miejscu i czasie z wykorzystaniem internetowej wersji Visio (nie uwzględnia wersji klasycznej). Obejmuje 2GB magazynu w OneDrive dla firm. W Visio Plan 1 dostępne są w większości funkcje opisane w jednorazowym planie Standard: takie funkcje jak współpraca i udostępnianie, część funkcji z inteligentnych funkcji tworzenia diagramów, część funkcji ze środowiska użytkownika i funkcji, funkcje szablony, wzorniki i kształty, część funkcji ułatwienia dostępu, zabezpieczenia i zgodności, część funkcji obsługi standardów.
  • Visio Plan 2 – w cenie 12,60 euro za użytkownika/miesiąc + VAT. Plan 2 to opcja obejmująca nie tylko aplikacje internetowe. W jej skład wchodzą wszystkie funkcje Visio Plan 1, jak również dodatkowa integracja z platformą Microsoft 365. Visio Plan 2 to wersja umożliwiająca wspólną pracę nad diagramami w wersji internetowej i w wersji klasycznej. Visio w planie 2 również obejmuje 2 GB magazynu w chmurze OneDrive dla Firm. W tym planie każdy z użytkowników może zainstalować klasyczną aplikację Visio na maksymalnie 5 komputerach, jak również ma dostęp do zawsze aktualnej wersji programu Visio do instalacji na komputerze z systemem Windows. Plan 2 to również możliwość eksportowania diagramów do PowerPont, automatyczny eksport diagramów wraz z kształtami i metadanymi do Word, możliwość eksportowania przepływów pracy Visio do Power Automate.

Pełną listę funkcjonalności jaką oferują wybrane pakiety Visio Plan 1 i Plan 2 znajdziesz na stronie producenta https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/visio/microsoft-visio-plans-and-pricing-compare-visio-options?activetab=tabs:primaryr1

oraz na https://support.microsoft.com/pl-pl/office/por%C3%B3wnanie-wersji-i-funkcji-programu-visio-c659cbc1-34c7-42d8-92e6-80c87fb572a7

Microsoft Visio Standard 2019 license

Zakupiona jednorazowo licencje Office Visio jest bezterminowa, bez względu na to, czy wybierzesz wersję Standard, czy Professional. Microsoft w ramach zakupu licencji jednorazowej oferuje minimum pięcioletnie wsparcie dla obsługi produktu.

Microsoft Office występuje w opcjach różnych pakietów, różniących się pomiędzy sobą funkcjonalnościami, szczegółami interfejsu i technicznymi wymogami. Na przestrzeni lat powstały wybrane wersje programu Visio:

  • program Visio 2013,
  • Microsoft Visio 2016,
  • Microsoft Visio 2019 – dostępny wyłącznie dla systemów operacyjnych Windows 10.

Microsoft Visio Standard vs Professional 2016

Jeśli chcesz, żeby Twój program Visio był w pełni zintegrowany ze wszystkimi programami Office 2019, z kolaboracją i sieciowymi usługami wybierz najnowszą wersję Visio 2019. Jeśli natomiast potrzebujesz skorzystać jedynie z podstawowych funkcji programu bądź chcesz używać programu na starszych systemach operacyjnych Windows, wówczas możesz wybrać licencje Visio z poprzednich lat. Oprogramowanie Visio w wersji klasycznej występuje w dwóch wersjach:

– Standard – najlepszy wybór dla użytkowników domowych pakietu Office, małych organizacji,

– Professional – najlepszy do użytku profesjonalnego, w dużych korporacjach, dla dużych przedsiębiorstw.

Microsoft Visio Professional

Po zakupie programu otrzymasz klucz zakupu z wersją instalacyjną, instrukcją obsługi.

Jeśli zależy Ci na współpracy w czasie rzeczywistym i pracy zespołowej na jednym diagramie, wówczas najlepiej zainwestować w program subskrypcyjny w Planie 2.

Microsoft Visio Professional 2019 for Windows PC

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w temacie Microsoft Visio Standard vs Professional – czym różnią się wybrane wersje. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie Teamnet Software.

Autor: Marcin Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19454 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy