sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Microsoft Windows 10 – cena. Ile kosztuje?

Microsoft Windows 10 - cena. Ile kosztuje?

Microsoft Windows 10 to wersja systemu operacyjnego Windows, wydana w 2015 roku.

Windows 10 powstał, żeby zlikwidować niedoskonałości interfejsu użytkownika, które miały miejsce w Windows 8, kiedy to nieudolnie wprowadzono udoskonalenia systemu operacyjnego do urządzeń typu komputery osobiste i laptopy. Z tego względu użytkownicy poprzednich wersji (Windows 7 i 8.1) mieli możliwość darmowej aktualizacji swojego systemu, aż do lipca 2016 roku.

Windows 10 może być użytkowany na laptopach, komputerach stacjonarnych, smartfonach, tabletach i innych produktach Windows, a także na konsoli Xbox One.

Windows 10 jako najlepszy system operacyjny na świecie został zainstalowany na komputerach ponad 56% użytkowników, co dało mu miano pierwszego miejsca wśród systemów operacyjnych na świecie.

W poniższym artykule zajmiemy się omówieniem systemu Windows 10 w wersji standardowej – standardowy typ licencji i przedstawimy funkcjonalności, różnice i ceny dla Microsoft Windows 10 home i Microsoft Windows 10 Pro, czyli 10 Professional.

Ile kosztuje legalny system operacyjny Windows 10?

Wyróżniamy kilka wersji tego systemu operacyjnego. W wersji standardowej Microsoft Windows pojawił się w dwóch opcjach (typ licencji): Home i Professional. Dodatkowo opublikowano również wersje systemu operacyjnego przeznaczone do instalacji w dużych organizacjach: Windows 10 Enterprise, Education, Pro Education, Remote Server, Professional Workstation.

Cena Windows 10 jest uzależniona główne od typu licencji, jaki chcemy zakupić. Wersja standardowa to po prostu Windows 10 Home, czyli wersja domowa i Windows 10 Pro – Windows 10 Professional do wykorzystania komercyjnego. Podobnie jest z innymi programami. Należy pamiętać, że zwykle wersje przeznaczone do użytku biznesowego są o wiele droższe od wersji Home – stworzonych do używania w domowym zaciszu. Windows 10 Home jednak w tej kwestii poszedł na pewne ustępstwa, tzn. może zostać użyty do pracy w firmie, jeśli dana wersja systemu oczywiście jest wystarczająca.

Przy wyborze oprogramowania w wersji standardowej, warto również wspomnieć o istnieniu dodatkowego typu licencji – Windows 10S. Wersja ta została stworzona do użytku edukacyjnego: uczniowie, nauczyciele, studenci. System w tej wersji jest jednak mocno ograniczony – nie pozwala na zmianę przeglądarki ani instalowanie aplikacji spoza Microsoft Store. Brak w nim również możliwości dostępu do wielu narzędzi administracyjnych, jak również do Edytora Rejestru. Jeśli mamy do wyboru system operacyjny w tańszej opcji Windows S i mocniejszej Home to warto zdecydować się jednak na Home. Wersja produktu S przydaje się, kiedy potrzebujemy wgrać system operacyjny na słabszej mocy komputer, który nie udźwignie Windows Home. System operacyjny Windows S będzie też dobrą alternatywą, jeśli chcemy zakupić komputer dla dzieci, czy z laptopa mają korzystać osoby, które nie potrzebują systemu operacyjnego w bardziej zaawansowanej formie. Windows S natomiast z pewnością nie posłuży graczom czy osobom, które potrzebują bardziej rozbudowanych funkcjonalności. Zwykle laptop z Windows S kusi atrakcyjną ceną, jednak później może się okazać, że przepłaciłeś o wiele więcej, jeśli będziesz musiał dokupić standardową wersję systemu.

Microsoft Windows 10 Home cena

Sprawdźmy najpierw, co się zmieniło w porównaniu do poprzednich wersji.

Powróciło ponownie Menu Start, a kafelkowy pasek ze skrótami jest łatwiejszy w obsłudze i wygodniejszy w zarządzaniu. Pasek ten można dodatkowo dopasować pod względem szerokości i wysokości, jego lewa strona to zazwyczaj używane najczęściej aplikacje, a po prawej stronie Windows zamieścił kafelki z przypisanymi skrótami, które można dowolnie przypinać. Część z kafelków jest animowana i dynamiczna, pozwala np. na sprawdzenie pogody i aktualnych wiadomości z kraju. Rozbudowano również systemową wyszukiwarkę z paska, która budziła dość dużo wątpliwości pod względem swojej funkcjonalności w poprzednich wersjach. W Windows 10 wyszukiwarka ta działa o wiele sprawniej i płynniej.

Dodatkowe segregowanie okien, które można dopasować do połowy ekranu, to nic nowego, jednak w systemie Windows 10 funkcja ta działa o wiele szybciej, dzięki czemu można poczuć lepszy komfort i płynniejsze funkcjonowanie systemu przy wielu otwartych aplikacjach. Poza tymi funkcjonalnościami Windows 10 udoskonalony jest w panel powiadomień, umieszczony w prawym dolnym rogu. Można stąd bezpośrednio przejść do takich funkcjonalności jak: bezprzewodowe połączenia, ustawienia, lokalizacja czy tryb nocnego wyświetlania.

Jakie nowe funkcjonalności wprowadził Windows 10 Home?

  • Microsoft Edge: przeglądarka internetowa, która zastępuje Explorera
  • możliwość rozpoznawania twarzy i odcisków palca, oczywiście z użyciem odpowiednich narzędzi
  • Cortana: osobista asystentka sterowana głosem, która pomaga w obsłudze systemu
  • Windows Holographic: HoloLens – platforma używana do obsługi holograficznych okularów
  • Continuum: tryb tabletu, który służy urządzeniom z panelem dotykowym

Jaka jest obecnie cena Microsoft Windows 10 Home?

Cena Microsoft Windows 10 zależy od wersji produktu i typu licencji, jaką chcesz zakupić. Inne warunki uzyskasz przy zakupie systemu operacyjnego z nowym komputerem, jeszcze inne za Windows w wersji pudełkowej – DVD. Dodatkowo system Windows nadal można zakupić w dwóch możliwych opcjach: 32 i 64-bitowej, w zależności od tego, jaki procesor posiadasz. Obie wersje są dostępne zarówno w pakiecie Home, jak i Professional.

Zakup Microsoft Windows 10 Home – typ licencji OEM i BOX

OEM to najtańsza opcja licencji. Niegdyś była przypisywana do płyty głównej, przez co nie można było jej wykorzystać na innych urządzeniach. Obecnie klucz ten jest przypisywany do konta Microsoft i w przypadku zainteresowania możemy zainstalować Windows ponownie na nowym urządzeniu. W wersji OEM Windows 10 Home można zakupić w cenie od 349 zł brutto (wersja dla 1 stanowiska).

Typ licencji BOX to Microsoft Windows z szerszymi uprawnieniami niż wersja OEM.

W wersji BOX Windows 10 Home można zakupić w cenie brutto od 524 zł.

Microsoft Windows 10 Pro cena

Jeśli chcesz używać laptopa czy komputera PC w firmie, wówczas lepiej zakupić wersję Microsoft Windows 10 Pro-Professional. Wersja ta używana głównie w firmach posiada aplikacje, zabezpieczającą firmowe dyski zewnętrzne i wewnętrzne, co znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa prywatnych danych firmowych. Mowa tutaj m.in. o BitLocker, dzięki tej aplikacji możesz także zaplanować uruchomienie aktualizacji systemowych w czasie kiedy jesteś poza firmą. Dodatkowo Windows 10 Pro umożliwia śledzenie kilku zadań jednocześnie, stworzenie kilku wirtualnych pulpitów co z pewnością wpłynie znacząco na oszczędność czasu Twojej pracy.

Windows 10 Pro sprzedawany jest standardowo jako płyta DVD z pudełkiem, a także w wersji ESD, czyli Electronic Software Distribution, taka wersja to nic innego jak otrzymany e-mailem kod aktywacyjny z linkiem do oprogramowania. Windows 10 ESD działa tak samo, jak oprogramowanie zakupione z pudełkiem. Dodatkowo Windows 10 Pro ESD może działać na więcej niż jednym komputerze, w zależności od rodzaju licencji, jaki zakupimy. Windows ten nie jest przypisywany do określonego laptopa, więc zawsze w przypadku zmiany urządzenia możemy wgrać go na nowo na innym komputerze. Windows 10 Pro ESD wyróżnia się również niższą ceną niż standardowy Pro zakupiony w pudełku.

Jakie są zatem ceny za Microsoft Windows 10 Professional?

Windows 10 Pro we wspomnianej wersji ESD (1 stanowisko) zakupimy już w cenie od 378 zł brutto.

Dla porównania w trybie licencji OEM wersja Professional kosztuje od 599 zł, a w wersji BOX od 915 zł brutto. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanej opcji – Microsoft Windows 10 Pro for Workstation, wówczas cena zaczyna się od 1538 zł brutto.

Podsumowanie

Czy już wiesz, jaki system Windows 10 wybierzesz? Jeśli poza podstawowymi funkcjonalnościami zależy ci również na korzystaniu z systemu Windows 10 w pracy, wówczas lepiej skorzystaj z udogodnień i zabezpieczeń, jakie oferuje Windows 10 Pro. Różnica w cenie nie jest duża, a wersja Pro charakteryzuje się dużo bardziej rozbudowanymi zabezpieczeniami i dodatkowymi funkcjonalności, które z pewnością pomogą ci w codziennej pracy w firmie. Przed zakupem systemu pamiętaj również o sprawdzeniu, którą wersję systemu obsługuje Twój procesor – 32 czy 64-bity. Obecnie większość komputerów PC i laptopów jest wytwarzana w wersji 64-bitowej.

Kolejna kwestia – jeśli kupisz tani laptop z marketu, wówczas należy mieć na uwadze fakt, że w marketach często możesz się spotkać z Microsoft Windows 10 w typie licencji S i dodatkowo słabą kartą pamięci MMC – 32 GB, zamiast standardowego już w dzisiejszych czasach dysku SSD lub HDD. Komputer w takiej formie i z takimi parametrami być może będzie zachęcał do zakupu atrakcyjną ceną. Niestety już po zakupie istnieje duże prawdopodobieństwo, że laptop będzie miał problem z wykonaniem podstawowych aktualizacji.

A jak sytuacja wygląda z laptopami poleasingowymi?

Laptopy poleasingowe to laptopy, które firmy po zakończeniu leasingu, zamiast wykupić po prostu oddają firmie leasingowej. Często są to laptopy znanych marek, takich jak np. Acer, HP, Toshiba, Dell czy Lenovo. Ze względu na fakt, że laptopy te były używane w firmach, mają dosyć wysokie parametry, system 64-bitowy plus dodatkowo system operacyjny zazwyczaj w wersji Microsoft Pro – Microsoft Professional. Jest to znacząco lepsza opcja niż zakup laptopa z marketu i o wiele tańsza niż kupno nowego sprzętu.

Microsoft Windows 10-ile kosztuje? Przed zakupem spróbuj przeanalizować wszystkie możliwe ewentualności, jakie wymieniliśmy w tym artykule. Jeśli chcesz kupić laptop z systemem operacyjnym – porównaj ceny nowych laptopów i sprzętów poleasingowych. Jeśli natomiast chcesz zakupić sam system operacyjny Microsoft Windows 10, sprawdź opcje licencji i zastanów się jakie funkcjonalności będą ci potrzebne, czy wystarczający będzie Windows 10 Home, czy może lepiej zakupić bardziej zaawansowaną wersję – Windows 10 Pro.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13033 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy