sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

MS Office – co to jest? Informacje ogólne. Libreoffice vs MS Office 2013

MS Office informacje podstawowe

Microsoft Office to pakiet aplikacji biurowych, który został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w sierpniu 1989 roku. Programy z pakietu Office działają zarówno na platformie Windows, również Microsoft, a także na Apple iOS, możliwe są również do uruchomienia na innych dostępnych systemach, takich jak: FreeBDS, Linux/GNU. Należy pamiętać, żeby Office 2019 mógł funkcjonować na innych systemach, takich jak np. Linux, potrzebny jest dodatkowy program typu Wine.

Do roku 2019 zostało wydanych 15 wersji tego znanego pakietu biurowego. Pierwsza edycja o nazwie Microsoft Office 92 została wydana 30 sierpnia 1992 roku.

Ostanie wersje pakietu były upublicznione w 2010 roku – Microsoft Office 2010, w 2011 – Microsoft 365 – pierwsza innowacyjna wersja pakietu biurowego dostępna w opcji całkowicie online, w “chmurze” – płatność subskrypcyjna (roczna lub miesięczna), zamiast jednorazowej opłaty. Kolejne wersje miały edycję w 2013 roku – Microsoft Office 2013 z interfejsem obsługiwanym w opcji dotykowej, w roku 2015 – Microsoft Office 2016 z bezpośrednim dostępem do OneDrive i najnowsza wersja wydana 24 września 2018 – Microsoft Office 2019 – jedna z bardziej innowacyjnych wersji od początku istnienia Microsoft Office. W tej klasycznej wersji pojawiły się funkcje, które od dawna były dostępne w opcji subskrypcyjnej Office 365, wprowadzono zupełnie nowy interfejs dostosowany pod najnowszy system operacyjny Windows 10.

Pakiety na platformę Mac i Mac OS zostały wydane w 14 wersjach, pierwsza w 1989 roku, kolejne w podobnych odstępach czasu co Microsoft Office w wersji pod Windows. Najnowsza wersja została opublikowana tak samo 24 września 2018 roku.

Microsoft Office od 2014 roku działa również w wersji mobilnej, pod platformy systemowe Windows Phone, Android i iOS. Pierwsze wersje w 2014 roku były dostępne w darmowej opcji dla użytkowników smartfonów z iOS i Androidem.

W poniższym artykule dowiesz się, co składa się na pakiet MS Office, jakie są inne podobne programy dostępne na rynku, czym różni się MS Office od znanych odpowiedników – Libre Office i OpenOffice oraz jakie programy wchodzą w skład najnowszej wersji MS Office 2019 i czym dana wersja wyróżnia się od swoich poprzedników.

Jeśli zastanawiasz się, który pakiet usług będzie dla ciebie korzystniejszy, to artykuł ten jest z pewnością dla Ciebie.

Programy wchodzące w skład pakietu MS Office 

W skład pakietu MS Office wchodzą aplikacje podstawowe oraz programy dodatkowe. Programy podstawowe to Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OneNote. Wśród programów dodatkowych można wymienić: Microsoft Access, Entourage, czyli odpowiednich Microsoft Outlook dla systemów macOS, Project, Publisher, SharePoint Server lub Sharepoint Services 3, Project Server, Visio, klient Skype for Business. Są to program wchodzące w skład pakietu MS Office dla użytkowników prywatnych oraz firm.

MS Office, a inne programy

Jednym z głównych i największych konkurentów pakietu Microsoft Office są darmowe pakiety biurowe, takie jak Libre Office, OpenOffice, jak również Corel Word Perfect Office, Dokumenty Google, a także Apple iWork i kilka innych programów. Czym się charakteryzują i co różni je od znanego od 1989 roku Microsoft Office?

Poniżej przedstawimy krótką charakterystykę dostępnych na rynku darmowych odpowiedników Microsoft Office i obiektywnie przedstawiamy najlepszą z możliwych opcji obecnie dostępnych na rynku.

MS Office vs LibreOffice

LibreOffice tak samo, jak Microsoft Office jest jednym z najbardziej znanych dostępnych na rynku programów biurowych. Program LibreOffice jest dostępny zarówna na Windows Linux, jak i na Mac PC. Poniżej znajdziesz porównanie podstawowych programów dostępnych w obu pakietach.

 • Microsoft Word vs LibreOffice Writer – to programy służące do tworzenia dokumentów tekstowych. LibreOffice Writer jest programem bardzo zbliżonym pod względem zarówno interfejsu, jak również funkcjonalności do Microsoft Word. Oba programy dysponują narzędziami do sprawdzania gramatyki, systemem do automatycznego zapisu, obsługą szerokiego zakresu dokumentów. Programy te mogą również działać wymiennie, pliki utworzone w doc. mogą być edytowane w LibreOffice i odwrotnie.
 • LibreOffice Calc vs Microsoft Excel – te dwa programy działają w dosyć podobny sposób, a użytkownicy niezbyt doświadczeni z pewnością nie zauważą znaczącej różnicy pomiędzy nimi. Program Microsoft Excel jednak znacząco wygrywa to starcie, ze względu na rozbudowaną ilość oferowanych funkcjonalności, szczególnie istotne to będzie dla użytkowników makr. Program LibreOffice Calc ma swój indywidualny język makr, niekompatybilny z formatem VBA programu Microsoft Excel. Jeśli, więc chcesz przejść z Microsoft Excel do LibreOffice Calc, wówczas być może konieczne będzie wykonanie większości makr na nowo. Jeśli jednak wykonywanie makr nie jest Ci niezbędne, wówczas LibreOffice Calc może być dobrym zastępnikiem.
 • LibreOffice Printing vs Microsoft PowerPoint – program LibreOffice Printig zwany również Impress jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego PowerPoint, jednak z pewnością go nie zastąpi. Użytkownicy, którzy na co dzień korzystają z programu PowerPoint z pewnością odczują znaczną różnicę. Największym problemem programu Impress jest zdecydowanie czasochłonny import prezentacji pomiędzy programami. Jeśli jednak zdecydujesz się, żeby stworzyć prezentację od początku, wówczas impress może być dobrą alternatywą. Impress jest łatwy w użyciu, intuicyjny, dodatkowo dostępna jest darmowa aplikacja na Androida o nawie Impress Remote, która umożliwia zdalną obsługę prezentacji za pomocą smartfona. LibreOffice Printing jest dobrą alternatywą dla PowePoint, jednak nigdy go nie zastąpi. Brak nowoczesności, ograniczone możliwości graficzne, brak możliwości pracy grupowej. W tym starciu zdecydowanie ponownie wygrywa Microsoft PowerPoint.
 • LibreOffice Base vs Microsoft Access – to domyślne programy do zarządzania bazami danych. W tej sytuacji Libre Base można uznać za godnego konkurenta. Różnica, jaka występuje pomiędzy programami to dostępność: Access jest dostępny tylko dla systemu operacyjnego Windows, natomiast Base można zainstalować zarówno na Windows, jak i Mac czy Linux. Ponadto programy te są bardzo zbliżone do siebie, mogą tworzyć maski, tabele, raporty SQL oraz być dołączone do baz danych z zewnętrznych źródeł.

W większości starć zdecydowanie wygrywają programy pakietu Microsoft Office, głównie ze względu na rozszerzoną funkcjonalność i bieżące aktualizacje z wprowadzanymi udogodnieniami. Jeśli szukasz prostej, darmowej opcji wówczas LibreOffice może być dobrą alternatywą, jednak ciągle pozostanie tylko i wyłącznie bardziej ubogą alternatywą.

LibreOffice vs MS Office 2013

Libre Office jako darmowy pakiet biurowy ma dość podobne funkcje co MS Office. Wiele programów w tym pakiecie oferuje funkcjonalności zbliżone do pakietu Microsoft Office. LibreOffice vs Microsoft Office 2013 – co wybrać? To zależy od tego, co będziemy robić. Na podstawowe działania Libre będzie w porządku, jednak do pracy profesjonalnej, zadań zaawansowanych nie do końca i w zestawieniu LibreOffice vs MS Office 2013 przegra.

LibreOffice vs MS Office 2010

LibreOffice vs MS Office 2010? MS Office 2010 to jeden z popularniejszych I chętniej wybieranych pakietów programów biurowych. Wersja ta wciąż cieszy się popularnością i można bez problemu przygotować za jej pomocą dokumenty, wykonać obliczenia czy stworzyć estetyczne prezentacje. Wersja ta co prawda nie obsługuje chmury, jednak nie jest to dużą przeszkodą. Libreoffice pod pewnymi względami dorównuje MS Office i jest jednym z lepszych darmowych pakietów, jednak wciąż jest tworzony z myślą o użytkownikach domowych.

Microsoft Office vs Libreoffice

Libre Office, darmowa alternatywa dla Microsoft Office, jest jak najbardziej ciekawą opcją do działań podstawowych. Warto jednak pamiętać, że wielu bardziej zaawansowanych operacji możemy nie wykonać w programach Libre Office tak bezproblemowo i wygodnie jak w MS Office. Dotyczy to głównie działań bardziej profesjonalnych, jeśli na co dzień pracujemy z tekstem, liczbami czy prezentacjami na poziomie zaawansowanym. Microsoft Office vs Libreoffice – dla profesjonalistów, firm, biur lepiej wybrać MS Office.

LibreOffice vs Microsoft Office – co wybrać?

Stając przed wyborem LibreOffice vs Microsoft Office, zwykle bierze się pod uwagę funkcjonalność oprogramowania oraz ich cenę. W starciu cenowym LibreOffice wygrywa z programami od Microsofta, ponieważ jest on całkowicie darmowy. Mimo to, Microsoft Office posiada ogromną ilość zwolenników dzięki swojej funkcjonalności. Jeśli nie potrzebujesz zbyt dużej funkcjonalności, ponieważ tylko czasem coś zapisujesz, to w starciu LibreOffice vs Microsoft Office, możesz wybrać LibreOffice. Pamiętaj, że jest to jedynie uboga i często wadliwa alternatywa.

MS Office vs OpenOffice 

Jeśli chodzi o porównanie MS Office vs Openoffice, pakiet Office nie ma sobie równych. Ogrom funkcji, regularne aktualizacje oraz wciąć dodawane nowe opcje sprawiają, że oprogramowanie MS Office vs Openoffice zdecydowanie wygrywa funkcjonalnością. OpenOffice jest dobrą alternatywą tylko w przypadku potrzeby wykonania podstawowych zadań, takich jak stworzenie na szybko niezbyt skomplikowanego dokumentu czy innego pliku, np. z wykorzystaniem formuł matematycznych. Dla użytkowników bardziej zaawansowanych lepszym wyborem jest MS Office.

Niekwestionowanym zwycięzca wśród pakietów biurowych jest z pewnością Microsoft Office, jednak jak już wcześniej wspomnieliśmy, LibreOffice jest godnym zastępnikiem, jednak czy jedynym? Spora ilość użytkowników wybiera równie darmowy pakiet OpenOffice. Czym się on różni od przedstawionej wcześniej wersji LibreOffice?

OpenOffice był pierwszym dostępnym na rynku darmowym pakietem biurowym, swoje początki miał w 2002 roku. Krótko po zmianie w zarządzie duża część twórców opuściła projekt i zaangażowała się w nową firmę – LibreOffice. W obecnej chwili OpenOffice, jest projektem, który jest tak naprawdę już na wymarciu, co nie jest zaskakujące, ponieważ zarządza nim niewielka ilość pracowników, która nie jest w stanie zapewnić użytkownikom regularnych aktualizacji tak jak Microsoft Office czy LibreOffice. W takiej sytuacji nic więc dziwnego, że LibreOffice wyprzedził swojego poprzednika pod względem rozwoju, funkcjonalności, dostępnych rozwiązań.

Jesli chodzi o dostępne w Open Office programy składowe to są one bardzo zbliżone do tych z LibreOffice:

 • Writer – edytor tekstu,
 • Calc – arkusz kalkulacyjny,
 • Impress – program, który służy do tworzenia prezentacji,
 • Draw – edytor grafiki wektorowej do tworzenia diagramów,
 • Math – służy do obsługi formuł matematycznych,
 • Base- służy do zarządzania bazami danych.

Pakiet OpenOffice nadal może pochwalić się ogromną liczbą odbiorców i regularnymi pobraniami, a to wszystko za sprawą renomy marki, jaką z pewnością jest OpenOffice. To właśnie za jego sprawą wielu użytkowników dowiedziało się o istnieniu darmowej alternatywy pakietu biurowego Microsoft Office.

Jeśli chodzi o porównanie OpenOffice z Microsoft Office to oczywiscie nie ma tu mowy o jakiejkolwiek konkurencji. Jest to pakiet, który oczywiście nadal ma swoich wiernych odbiorców, ale jego poziom funkcjonalności nie dorównuje nawet LibreOffice, a co dopiero Microsoft Office.

Microsoft Office 2010 vs OpenOffice

Zastanawiasz się, który pakiet biurowy wybrać – MS Office 2010 vs OpenOffice? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Jak już zostało wspomniane wcześniej, Office oferuje więcej zaawansowanych funkcji, jest więc lepszym wyborem dla osób, które zajmują się dokumentami profesjonalnie, dla firm czy freelancerów. Openoffice vs MS Office 2010 – to porównanie wypada korzystniej dla MS Office, choć Openoffice jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników domowych, do niezbyt skomplikowanych dokumentów.

MS Office vs OpenOffice – który wybrać do pracy?

W zależności od potrzeb, możesz stanąć przed wyborem MS Office vs OpenOffice. Różnica między nimi leży nie tylko w cenie, ale także w funkcjonalności oraz wydajności. Choć OpenOffice jest darmowy, to MS Office oferuje naprawdę dużo bardzo przydatnych funkcji, a przy tym jest niezwykle intuicyjny i bezproblemowy. Nie ma też porównania jeśli chodzi o przyjazny dla oka interfejs. Jednakże, jeśli nie pracujesz z tekstem, a musisz jedynie raz na jakiś czas coś napisać, to możesz swobodnie skorzystać z OpenOffice. Dla nas jednak starcie MS Office vs OpenOffice, zdecydowanie wygrywa MS Office.

MS Office jakie programy

Zastanawiasz się jakie programy wchodzą w skład pakietu Microsoft Office?

W Pakiecie Office rozróżniamy programy podstawowe, dostępne w każdej z licencji i programy dodatkowe obecne w licencjach zaawansowanych.

Do programów podstawowych zaliczamy:

 • Microsoft Word — edytor tekstowy,
 • Microsoft Excel — arkusz kalkulacyjny,
 • Microsoft OneNote — program umożliwiający sporządzanie notatek,
 • Microsoft PowerPoint — program pozwalający na tworzenie prezentacji.

W licencjach bardziej zaawansowanych Microsoft Office udostępnia, takie programy jak:

 • Microsoft Entourage – dla systemu Mac OS, działa jak odpowiednik Outlook’a
 • Microsoft Access – baza front-end, wyposażony we wbudowany silnik plikowych baz danych – Microsoft Jet
 • Microsoft SharePoint Server – zestaw serwerów, służy do zarządzania informacjami
 • Microsoft Outlook – PIM – prywatny menadżer informacji
 • Microsoft Publisher – umożliwia tworzenie prasowych publikacji
 • Microsoft Project Server – pozwala na sprawniejsze zarządzanie projektami w organizacji
 • Microsoft Skype for Business – internetowy komunikator.
 • Microsoft Project – wspiera zarządzaniem projektami, umożliwia tworzenie harmonogramów, przydzielanie projektów do konkretnych osób w zespole itd.
 • Microsoft Visio – służy edytowaniu schematów

Microsoft Office udostępnia jeszcze dwa dodatkowe pakiety:

 • Microsoft Office Mobile -pakiet office dostosowany pod urządzenia mobilne. W skład pakietu wchodzą programy w okrojonej wersji, takie jak: Word, Excel PowerPoint. Jeśli chcesz zakupić dodatkowe aplikacje, takie jak Outlook, wówczas możesz je znaleźć jako oddzielne aplikacje na GooglePlay – Android i App Store.
 • Microsoft Office Live – w obecnej chwili to część pakietu SkyDrive. Zadaniem pakietu jest możliwość założenia, konfiguracji strony internetowej czy domeny wraz ze skrzynkami e-mail. W pakiecie jest dostępna również aplikacja do zarządzania projektami w firmie.

MS Office co wchodzi w skład

Co wchodzi w skład najnowszego pakietu Office 2019 i czym wyróżnia się od swoich poprzedników? Jedne z najciekawszych zmian zostały wprowadzone w aplikacjach podstawowych tzn. Word, Excel, Outlook i PowerPoint. Niektóre z nowości dostępnych w pakiecie Office 2019 mogli wcześniej testować użytkownicy Office 365, czyli pakietu w wersji zdalnej.

Przyjrzyjmy się wprowadzonym zmianom:

 • Word – ten znany edytor tekstu dostał nowy, czarny motyw, który obecnie można zauważyć w wielu innych aplikacjach, jak również w systemie operacyjnym Windows 10. Dodatkowo wprowadzono funkcję tzw. uczenia się – mozesz dostosować pod swoje indywidualne preferencje szerokość kolumn, zmienić kolor strony, powiększyć odstęp pomiędzy słowami. W najnowszym pakiecie Microsoft Office 2019 postawiono przede wszystkim na usprawnienie funkcjonalności dla osób niedosłyszących i niedowidzących – dodano usprawnienia dźwiękowe – podpowiedzi audio podczas pracy, udoskonalono opcję pisania piórem, dodano narratora i stabilizację,
 • Excel – usprawniono proces analizy danych, poprawiono działanie Power Bi, PowerApps, jak również dodatków takich jak PowerQuery, PowerPivot(usprawnione zarządzanie danymi) i tabele przestawne. Rozbudowano Excel o nowe formuły i wykresy,
 • PowerPoint – tworzenie prezentacji w wersji 2019 stało się o wiele bardziej intuicyjną opcją. Możliwość dodawania do prezentacji płynnych przejść – dodanie ruchu z użyciem płynnej zmiany: animacje, przenoszenie obiektów. Dodano również funkcję tzw. powiększenia – przejście pomiędzy slajdami w dowolnej kolejności, jak również wsparcie dla plików graficznych – dodanie możliwości edycji SVG i modeli 3D.
 • Outlook – usprawniono proces sprawdzania danych osobowych, wprowadzono nową kartę kontaktów. Nowy kontakt możliwy jest do dodania z poziomu okna edycji wiadomości. Skrzynka zostało podzielona na maile priorytetowe (ważne wiadomości) i inne (powiadomienia i wiadomości mniej istotne). W pakiecie subskrypcyjnym Office 365 Outlook otrzymał dodatkowe wsparcie przy pracy zespołowej.

Jakie dodatkowe nowości udostępnił pakiet Office 2019?

Przede wszystkim Microsoft zrezygnował z aplikacji notes OneNote, a postawił na OneNote jako domyślnej aplikacji systemu Windows 10. W kwestii nowości w aplikacji mobilnej w wersji Office 2019 nie można zauważyć znaczących zmian. Office 2019 w opcji mobilnej jest pakietem bardzo okrojonym, jeśli szukasz opcji rozszerzonej, wówczas lepszym odpowiednikiem będzie z pewnością Microsoft Office 365.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie! Znajdziesz u nas wszystkie dostępne opcje programu Microsoft Office 2019 i 2016 w opcji wieczystej licencji, jak również Office 365 do użytku w wersji zarówno zdalnej, jak i stacjonarnej w bardziej zaawansowanych pakietach.

Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do skorzystania z opcji komentowania.

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię kwestie dotyczące tematu: „ MS Office – co to jest? Informacje ogólne”.

Pakiet Office – dobre programy. Czy warto?

Na wstępie musimy napisać, że jeśli chodzi o pakiet Office, dobre programy nie są najlepszą stroną do pobierania takich programów. Dlaczego? Może być to dobra strona, jeśli chodzi o darmowe programy oraz zestawy demo, jednak nie sprawdzają się w przypadku oficjalnych programów, które wymagają klucza zabezpieczającego i pełnych szyfrowań. Dlatego właśnie do programów typu pakiet Office, dobre programy kompletnie nie pasują. Zdecydowanie lepiej kupić program u oficjalnych i legalnych dystrybutorów.

LibreOffice vs MS Office

Potrzebujesz stworzyć ważny dokument lub serię i zastanawiasz się nad dwiema opcjami, LibreOffice vs MS Office? Warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Oba pakiety służą do tworzenia różnej maści dokumentów, jednak MS Office jest bardziej zaawansowany, a dzięki wprowadzonej płatności można spodziewać się znacznie wyższej jakości i płynnego działania. W starciu LibreOffice vs MS Office LibreOffice wygrywa jedynie wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu kilku zdań oraz gdy nie korzystamy z komputera tak często, by zakup MS Office miał sens.

OpenOffice vs Microsoft Office

Nawet jeśli większość użytkowników przyjmuje Microsoft Office jako rzecz oczywistą – na rynku dostępne są również bezpłatne alternatywy, na przykład pakiet OpenOffice. Pojawia się więc problem: OpenOffice vs Microsoft Office. Który wybrać? To zależy tylko od Ciebie Microsoft Office jest płatny, jednak bardziej stabilny oraz oferuje więcej funkcji, jeśli jednak oczekujesz tylko możliwości napisania kilku zdań, to w starciu OpenOffice vs Microsoft Office wygra to pierwsze. My zalecamy korzystanie z produktów Microsoft głównie dlatego, że dają one dużo większe możliwości.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13046 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy