sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Najlepszy program antywirusowy – jaki wybrać?

Dlaczego warto wyposażyć swój komputer lub smartfon w dobry program antywirusowy? Antywirus to w dzisiejszych czasach podstawowy program, jeśli chcemy bezpiecznie korzystać z sieci internetowej, podłączać zewnętrzne nośniki danych, ściągać pliki lub po prostu surfować po internecie. Bez najlepszego programu antywirusowego nasze dane są nieustannie narażone na ataki malware, które nie tylko mogą pozbawić nas cennych danych prywatnych, ale również spowodować ich wyciek na zewnątrz, a nawet pozbawić nas środków z kont bankowych czy w ogóle zablokować nasz komputer. Dobry antywirus przy dzisiejszym poziomie ataków to za mało, jak więc wybrać najlepszy program antywirusowy i czym powinien się charakteryzować? Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepszy program antywirusowy z dostępnych na rynku to dobrze trafiłeś.

W poniższym artykule opiszemy, czym charakteryzuje się najlepszy program antywirusowy, jaki jest najlepszy darmowy antywirus, a jaki płatny. Podpowiemy również jak wybrać najlepszy antywirus na telefon z systemem Android, a jaki na telefon z systemem iOS.

Najlepszy program antywirusowy

Podstawowa funkcja antywirusa to ochrona komputera czy smartfona, tabletu przed złośliwym oprogramowaniem. Do jego funkcji nie należy tylko wykrywanie, zwalczanie i usuwanie bądź poddawania kwarantannie wirusów, ale również ochrona przed kradzieżą, zapora ogniowa i wiele innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie decyzji. Najlepszy program antywirusowy to taki, którego działanie opiera się na szerokim spektrum ochrony, działaniu kilku modułów w czasie rzeczywistym, które chronią sprzęt całościowo.

Przyjrzyjmy się najpierw przed czym chronią nas programy antywirusowe.

Zwyczajowo programy chroniące nazywamy antywirusami, jednakże tak naprawdę wirusy to tylko jeden z rodzajów złośliwego oprogramowania, które całościowo są nazywane malware, czyli oprogramowanie złośliwe. Do malware należą m.in. wirusy, trojany, robaki, ransomware – programy używane do szantażu, których zadaniem jest blokowanie sprzętu w zamian za groźbę okupu, exploity – kody pozwalające na włamanie do komputera, spyware – programy szpiegujące aktywność użytkownika w sieci, adware – programy atakujące reklamami, keyloggery – programy przejmujące wpisywane na klawiaturze hasła, roothity – najgroźniejszy typ malware, które sprawiają, że cyberprzestępcy całkowicie przejmują kontrolę nad sprzętem.

W jaki sposób działa oprogramowanie szpiegujące?

Malware korzysta z wszelkich luk, które powstają w zabezpieczeniach zainstalowanego na naszym urządzeniu systemu operacyjnego. Zazwyczaj programy szpiegujące atakują nas przez strony internetowe, ściągane filmy, gry, programy, wszelkie załączniki do maili, jak również niestety przez niezabezpieczone aplikacje m.in. z Google Play, dlatego warto zawsze korzystać z tych zabezpieczonych specjalnym symbolem Google Play Protect.

Przyjrzyjmy się jeszcze głównym modułom na bazie których powinien działać najlepszy program antywirusowy:

 • monitorowanie ochrony w trybie czasu rzeczywistego – umożliwia bieżącą ochronę przeglądanych stron, pobieranych, instalowanych i uruchamianych plików, stron internetowych i złośliwych dodatków, które mogą wyrządzić na urządzeniu znaczące problemy,
 • skanowanie i jego wpływ na wydajność systemu – skaner antywirusowy i stałe skanowanie systemu operacyjnego w celu wykrycia i zablokowania lub usunięcia zainfekowanych plików. Programy, które oferują najbardziej zaawansowaną ochronę antywirusową są wyposażone w system uczenia maszynowego, który aktualizuje bazę malware w trybie czasu rzeczywistego i dodatkowo umożliwia przeskanowanie jedynie plików nowo wprowadzonych do komputera bez potrzeby ciągłego skanowania całego systemu na nowo.

Bardziej zaawansowane programy antywirusowe, oferują dodatkowo: blokadę oprogramowania szpiegującego, ochronę przed oprogramowaniem ransomware, kontrolę rodzicielską, możliwość tworzenia zabezpieczonych kopii w chmurze, kompleksową ochronę przed kradzieżą – wbudowany system ochrony przed kradzieżą (możliwość sprawdzenia lokalizacji skradzionego lub zagubionego telefonu, możliwość wprowadzenia zdalnej blokady, a nawet zrobienia zdjęcia kamerą wewnętrznego aparatu), zabezpieczenie płatności online, funkcja bezpieczne zakupy online, całodobowe wsparcie techniczne, pełną ochronę sieci, blokada na oszustwa phishingowe, optymalizacja wydajności, zaawansowany menadżer haseł, VPN (Virtual Prrivate Network) – wirtualna sieć prywatna, która szyfruje działanie w internecie – VPN jest szczególnie przydatne podczas korzystania z zagranicznych, publicznych sieci WiFi, skutecznie umożliwia ochronę przeglądanych stron internetowych i działanie w trybie incognito, ukrywając również adres IP.

Najlepszy antywirus

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego programu antywirusowego?

 • Najlepszy poziom ochrony komputera przed oprogramowaniem szpiegującym – wybieraj jedynie te programy, które mają potwierdzoną na najwyższym poziomie ochronę przed najbardziej złośliwym oprogramowaniem szpiegującym, nie tylko wliczając w to wirusy, ale również ransomware, rootkity i wszelkiego typu malware.
 • Wysoka jakość oferowanych usług – ochrona przed malware to nie jedyna funkcja, jaką obecnie pełnią programy antywirusowe. W obecnych czasach programy antywirusowe wykazują się działaniem antywirusowym na podobnym poziomie, a jedyne czym się prześcigają to jakość i ilość dodatków. Należy jednak pamiętać, że duża ilość dodatków to nie koniecznie dobry znak, często dodatki to ozdobniki, które nie odgrywają znaczącej roli, a obciążają jedynie system operacyjny i wpływają znacząco na wydajność obsługiwanego urządzenia, zarazem wpływając również na cenę oferowanego oprogramowana.
 • Szybkość reakcji i skuteczność ochrony – najlepsze programy antywirusowe charakteryzują się skutecznym, a zarazem płynnym działaniem, które sprawia, że działają praktycznie niezauważalnie w tle, nawet na starszym sprzęcie, bez względu na obsługiwany system operacyjny.
 • Intuicyjność użycia – program antywirusowy to narzędzie skierowane zarówno do użytkowników zaawansowanych, jak i do tych, które nie znają się na oprogramowaniu, dlatego przede wszystkim powinien charakteryzować się prostą, intuicyjną obsługą – intuicyjny interfejs użytkownika, tak by nawet starsza osoba, mogla sobie poradzić z jego użyciem bez odczuwania niepotrzebnej frustracji.
 • Cena współmierna do oferowanej jakości usług – oprogramowanie antywirusowe nie koniecznie musi być drogie, oczywiście im bardziej zaawansowane, tym droższe, szczególnie jeśli mówimy o zabezpieczeniu urządzeń firmowych. W trakcie wyboru oprogramowania warto sprawdzić jakie funkcje ochronne oferuje program antywirusowy, na jaką ilość urządzeń jest przeznaczony, czy oferuje bezpłatny okres próbny, a jeśli nie to czy oferuje gwarancje zwrotu pieniędzy.

Najlepszy darmowy antywirus

Jeśli nie wiesz jaki skuteczny antywirus wybrać, niezawodnym rozwiązaniem jest sprawdzenie wyników badań (ranking antywirusów) realizowanych przez laboratorium AV – TEST i AV-Comparatives . Laboratorium to jest jedną z najbardziej znanych jednostek, która realizuje najnowsze aktualizacje programów antywirusowych, biorąc pod lupę programy antywirusowe ponad 20 najsławniejszych marek, w tym również aktualizacje do wbudowanego w Windows programu Windows Defender. Programy antywirusowe są badane w szeroki spektrum, zarówno pod względem ochrony w czasie rzeczywistym, użyteczności, intuicyjności, ilości i jakości oferowanych dodatków, jak również generowanych fałszywych alarmów, które niepotrzebnie blokują niewykazujące zagrożenia strony, pliki i aplikacje.

Najlepszy darmowy program antywirusowy

Jeśli chcesz wybrać najlepszy i niezawodny program antywirusowy, najlepszym rozwiązaniem będzie antywirus płatny. Dlaczego nie darmowe programy antywirusowe?

Płatny program antywirusowy to większa skuteczność działania niż darmowe oprogramowanie, informacje o najnowszych zagrożeniach, aktualna baza malware, bieżące priorytetowe aktualizacje, możliwość korzystania z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych pozwalających na realizację kopii zapasowych bezpośrednio do chmury. Płatne programy antywirusowe to również większa możliwość korzystania z dodatkowo rozbudowanych funkcjonalności i dostęp do indywidualnego wsparcia technicznego w sytuacjach zaawansowanych ataków malware.

Najlepszy płatny antywirus

Wśród płatnych antywirusów w testach AV-TEST i AV-Comparatives góruje dwóch zwycięzców 2021 roku:

 • Kaspersky Internet Security – program wykorzystujący najbardziej zaawansowane metody uczenia maszynowego, które umożliwiają dopasowanie ustawień antywirusa do poziomu aktywności użytkownika. Kaspersky skutecznie również wykrywa fałszywe strony internetowe np. fałszywe strony bankowości internetowej, nieautoryzowane urządzenia, zagrażające linki. Program jest również wyposażony w system menadżera haseł, VPN, zaawansowane wsparcie techniczne. Program w zależności od oferowanego pakietu można zakupić w cenie 75 zł w wersji cyfrowej z wysyłką nawet do 15 minut na maila. Działa na takich platformach jak Windows/Android i Mac, licencja jest oferowana na 1 stanowisko na rok.
 • NortonLifeLock – Norton to drugi z najczęściej wymienianych programów wśród płatnych, niezawodnych antywirusów. Program działa nie tylko w czasie rzeczywistym, ale również zapewnia ochronę nawet w czarnej strefie sieci internetowej, dzięki oprogramowaniu Norton Twoje dane będą chronione nawet przed dark webem. Dodatkowo program osiąga doskonale wyniki przed wszelkimi malware, zabezpieczając również przed programami antyphishingowymi, oferując niezawodną usługę VPN, opcje zapisywania danych w chmurze, menedżer haseł, narzędzia wspierające działania optymalizacyjne systemu. NortonLifeLock kosztuje w wersji standardowej 99 zł, jest dostępny na platformy Windows, Android i Mac w opcji rocznej na 1 stanowisko.

Najlepszy antywirus na telefon

Sprawdźmy teraz co testy AV – TEST wskazują w rankingach jako najlepsze oprogramowanie antywirusowe na urządzenia mobilne na systemie Android.

W teście AV- test na najlepsze antywirusy, najlepsze oceny uzyskały programy antywirusowe (w najnowszych wersjach), takie jak:

 • Kaspersky Internet Security
 • Norton Mobile Security
 • Bitdefender Mobile Security Version
 • Trend Micro Mobile Security
 • Avira Antivirus Security
 • G Data Internet Security
 • McAfee Mobile Security Version

Najlepszy antywirus na Androida

A jak wygląda sytuacja z telefonami typu iOS? W testach AV-TEST najlepsze wyniki osiągają takie antywirusy jak: AVG Antivirus 19.4, Avast Security 14.2, Bitdefender Antivirus for Mac 8.1, Norton Security 8.5, Kaspersky Internet Security 20.0, TrendMicroAntivirus 10.0.

Najlepszy darmowy antywirus na Androida

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w wyborze najlepszego oprogramowania antywirusowego na komputer, jak również smartfon z systemem Android czy iOS. Wybór najlepszego programu antywirusowego to w dzisiejszych czasach priorytet, jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z nieograniczonych możliwości dostępu do internetu.

Zapraszamy do komentowania artykułu. Na naszym blogu znajdziesz również inne artykuły w temacie antywirusów.

W naszym sklepie zakupisz również dostęp do pełnych pakietów wybranych programów antywirusowych zarówno w wersji pudełkowej, jak również w wersji cyfrowej z możliwością odebrania kodu do ściągnięcia programu antywirusowego w 15 minut po dokonaniu zakupu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19590 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy