sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ranking programów antywirusowych 2021

Posiadanie niezawodnego programu antywirusowego na komputer PC, laptop, smartfon to w dzisiejszych czasach konieczność i już nikt nie zadaje sobie pytań dlaczego. Malware atakują zarówno komputery z systemem operacyjnym Windows, Mac, jak również smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS. Nic dziwnego, obecnie świat przestępczości internetowej rozwija się coraz bardziej, z roku na rok ataki są coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej naruszają naszą prywatność, a nawet wyczyszczają do zera konta bankowe. Nic więc dziwnego, dlaczego wybór najlepszego oprogramowania antywirusowego stanowi tak ważną kwestię. Jaki program antywirusowy jest najlepszy zarówno pod względem ochrony w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem, jak i oferowanych dodatków? W poniższym artykule przedstawimy Ci ranking najlepszych antywirusów w 2021 roku. Przyjrzymy się zarówno antywirusom darmowym, płatnym, programom antywirusowym na system operacyjny Windows 10, jak i na telefony z systemem Android.

Ranking antywirusów 2021

Wybór odpowiedniego programu antywirusowego przy ilości obecnie dostępnych na rynku rozwiązań to problem, który lepiej pozostawić profesjonalistom. Takie badania realizują dwie profesjonalne firmy – Av-Comparatives i AV-TEST. Firmy te przeprowadzają badania w trybie co dwa miesiące, w tym czasie sprawdzają antywirusy ponad 20 najbardziej znanych marek. Testy polegają m.in. na sprawdzaniu reakcji programu na najnowsze, nieznane malware typu “zero day”, badany jest również czas reakcji na ataki najbardziej zaawansowanych malware dostępnych na rynku. W raporcie można znaleźć również czas spowolnienia systemu, jaki obserwujemy w trakcie korzystania z danego programu antywirusowego, ilość generowanych “fałszywych błędów”, czyli poddaniu kwarantannie bądź usunięciu plików, które nie stwarzają rzeczywistego zagrożenia, a przez program zostały uznane za niebezpieczne. Dodatkowo raport przedstawia także specyfikacje zbadanych dodatków i ich rzeczywisty poziom ochrony i funkcjonalności. Zazwyczaj do takich dodatkowych narzędzi zaliczamy: kontrolę rodzicielską, ochronę anty SPAM-ową, VPN – wirtualną sieć prywatną, wsparcie techniczne, ochrona przed ransomware, blokada programów szpiegujących, możliwość tworzenia zapasowych kopii w chmurze, system ochrony anty kradzieżowej, z opcją wprowadzenia zdalnej blokady i zrobienia zdjęcia wewnętrzną kamerą, zabezpieczenie płatności online, pełna ochrona sieci, optymalizacja wydajności, blokada na oszustwa phishingowe itd.

W dzisiejszych czasach różnica, między antywirusami, to przede wszystkim porównanie oferowanych dodatków, oczywiście porównywany jest również poziom zabezpieczeń, ochrona w czasie rzeczywistym, ilość generowanych fałszywych błędów, jednakże wśród najlepszych antywirusów dane te są zazwyczaj są bardzo porównywalne. Z tego też względu takie laboratoria jak AV-TEST i AV-Comparatives stawiają głównie na badania ekstremalnych rozwiązań, czyli reakcja na najgroźniejsze programy śledzące i czas oraz jakość reakcji na malware, których nie ma w bazie. Sprawdzany jest również poziom szkód, jakie dany wirus zdążył wyrządzić, zanim został odkryty oraz sposób radzenia sobie z czyszczeniem systemu po ataku.

Osobną kwestią jest ochrona przed phishingiem, czyli metodą oszustwa, która polega na podszywaniu się pod inną osobę w celu wyłudzenia poufnych informacji. W ten sposób oszuści nakłaniają swoje ofiary do ujawnienia osobistych danych, takich jak karty kredytowe, hasła do kont bankowych itd. Problem phishingu jest na tyle powszechny i zagrażający, że AV-Comparatives organizuje w tym celu osobne badania, sprawdzające jakość anty phishingowej ochrony i zwycięzcom przyznaje specjalny certyfikat dla tych programów antywirusowych, które wykrywają ponad 85% szkodliwych programów, maili, linków.

Antywirus płatny ranking 2021

Kolejna ważną kwestią jest zbadanie, w jaki sposób program antywirusowy wpływa na spowolnienia działania systemu operacyjnego. Niezawodna ochrona wymaga użycia wielu zasobów pamięci systemowej, co często powoduje znaczne spowolnienie działania systemu. W testach AV-TEST i AV-Comparatives realizowane są profesjonalne badania również i w tym zakresie. Na komputerze instalowany jest badany program antywirusowy, a w trakcie jego użytkowania realizowanych jest wiele operacji na komputerze np. instalowanie i ściąganie aplikacji, uruchamianie stron internetowych, rozruch systemu operacyjnego, kopiowanie i pobieranie dużych i mniejszych plików. Na koniec porównywany jest czas spowolnienia z pozostałymi programami antywirusowymi dostępnymi obecnie na rynku, jak również czas przed i po instalacji antywirusa przy realizacji tych samych czynności.

Ranking darmowych antywirusów 2021

W dzisiejszych czasach darmowe programy antywirusowe mogą okazać się niewystarczające. Poziom cyberataków, jakości złośliwego oprogramowania rośnie z roku na rok, więc jeśli nie korzystasz z komputera tylko do zadań domowych, bez logowania się w banu to zdecydowanie lepszym wyborem będzie pakiet oprogramowania płatnego. Obecnie większość programów antywirusowych umożliwia skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego, gdzie możesz w pełni poznać funkcjonalności jakie oferuje wybrany program.

Ranking darmowych programów antywirusowych 2021

Płatny program antywirusowy to zdecydowana przewaga nad darmowymi rozwiązaniami, jeśli więc masz firmę lub pracujesz na komputerze, warto skorzystać z płatnej, profesjonalnej ochrony. Płatny program antywirusowy to ochrona, która powinna być zrealizowana na jak najwyższym poziomie, podstawą działania firewall jest zaawansowany filtr anty SPAM-owy, zabezpieczenie internetowych zakupów, bezpieczeństwo transakcji bankowych (pakiet bezpiecznej bankowości internetowej), blokada przed oprogramowaniem typu ransomware, system szyfrowania plików, blokada złośliwych witryn internetowych, ochrona kamery internetowej, VPN – pozwalający na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci, intuicyjny interfejs użytkownika i wiele innych. Przed zakupem płatnego oprogramowania antywirusowego warto zatem sprawdzić jakie dodatki oferuje program antywirusowy i czy te dodatki stanowią wartość dodaną dla oprogramowania, czy może tylko spowalniają jego działanie.

Ranking antywirusów 2021 Windows 10

W testach AV-TEST można było otrzymać 18 punktów łącznie po zbadaniu wszystkich segmentów.

Sprawdźmy, które programy antywirusowe zdobyły najlepsze wyniki:

 • Norton 360 Deluxe – program oferuje skuteczną ochronę 5 urządzeń, dodatkowo dostarczając pakiet tzw. opieki prywatnej w internecie. Norton 360 Deluxe zapewnia ochronę przed wirusami, oprogramowaniem złośliwym, programami wyłudzającymi informacje oraz innymi zagrożeniami, które czyhają w internecie. Norton zapewnia również dostęp do 50 GB przestrzeni dyskowej w chmurze, która umożliwia zapisywanie kopii zapasowych. Taka kopia umożliwia dodatkowe zabezpieczenie przed możliwymi awariami np. dysku twardego czy kradzieżą sprzętu. Dodatkowo Norton zapewnia takie dodatki jak SafeCam – program do zabezpieczenia kamery, Secure VPN, Password Manager oraz system Kontroli rodzicielskiej. Norton 360 Deluxe uzyskał maksymalną ilość punktów w takich kategoriach jak: wydajność, ochrona i użyteczność.
 • McAfee Total Protection – program umożliwia zaawansowaną ochronę aż do 10 urządzań w ramach zakupionej, jednej subskrypcji. Program zabezpiecza zarówno przed wirusami, jak również przed ransomware, nie wpływając tym samym na spowolnienie działania komputera. Dodatkowe funkcje, jakie zapewnia McAfee Total Protection to: menedżer haseł z opcją wieloskładnikowego uwierzytelniania. Program chroni również pocztę e-mail, blokuje dostęp do sieci urządzeń, które nie posiadają odpowiedniej autoryzacji, umożliwia szyfrowanie plików, kontrola rodzicielska. Program sprawdza się doskonale jako skuteczna ochrona przed wszelkimi malware. McAfee Total Protection jest produktem doskonałym do ochrony zarówno komputerów firmowych, jak i urządzeń rodzinnych. Program umożliwia skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego.
 • Bitdefender Total Security 2021 – program antywirusowy idealnie nadający się do ochrony systemu. W testach AV-Test wykrył, aż 100% ataków, dodatkowo wykazał idealne rezultaty w kategorii użyteczności i niezauważalnego działania w tle. Jak mówi producent, antywirus pracuje wydajnie i jest w ogóle nieodczuwalny. Program zawiera również sporo dodatków, m.in. menadżer haseł, VPN nawet do 200 MB dziennie, podstawowe funkcje kontroli rodzicielskiej. Program jest idealny zarówno dla urządzeń biznesowych, jak i do użytku domowego.
 • BullGuard Premium Protection – to dosyć nowy program, który zdobywa coraz większą popularność na rynku. Program wykorzystuje najnowocześniejszą technologie uczenia maszynowe, która umożliwia blokowanie nawet najbardziej zaawansowanych malware, dodatkowo zapewniając doskonałą ochronę przeglądarki – zakupów online i internetowej bankowości. Program zapewnia również doskonały mechanizm identyfikacji tożsamości, jak również monitoruje strefę tzw. czarnej sieci, czyli dark web. BullGuard to również zaawansowany tryb graczy, czyli tzw. Game Booster, który zapewnia dodatkowe zabezpieczenia anti-cheatowe.
 • Eset Smart Security Premium – prosty i kompleksowy program z intuicyjnym użytkownikiem. Program umożliwia wszystkie popularne funkcje, takie jak: kontrola rodzicielska, możliwość spersonalizowanej konfiguracji dodatkowego firewalla. Eset to również doskonała ochrona, nawet przed najnowszymi malware. Program nieco spowalnia działanie aplikacji w tle, dlatego zalecany jest mniej niż programy opisane wcześniej. Największe spowolnienie systemu można odczuć w trakcie instalowania aplikacji.
 • Kaspersky Security Cloud – program od ostatniej aktualizacji znaczni wzmocnił adaptacyjną ochronę, dodatkowo umożliwił zmianę ustawień aplikacji na odpowiednie w danej sytuacji. Program zapamiętuje funkcje najczęściej realizowane przez użytkownika i zatrzymuje w pamięci stałe schematy działania. Takie metody wspierają wykrywanie zachowań, które odbiegają od normy. Kaspersky zapewnia również możliwość tworzenia silnych haseł z opcją ich zarządzania. Program w testach AV-Test zyskał jedne z najwyższych punktów w każdej z możliwej kategorii.

Ranking antywirusów Android 2021

A jak wygląda sytuacja z Androidem? Sprawdźmy top 5 najlepszych antywirusów na Android, jakie rekomenduje AV-TEST:

 • Norton Mobile Security – wzorcowa ochrona i najlepsze funkcje ochrony danych prywatnych,
 • BitDefender Mobile Security – wzorowa ochrona, zabezpieczenie przed kradzieżą i ochrona prywatnych danych,
 • Kaspersky Mobile Security- wzorowa ochrona, ochrona prywatności do lekkiej poprawy,
 • McAfee Mobile Security – ochrona na poziomie średnim, słaba ochrona prywatności,
 • Avast Mobile Security (internet security – Avast AVG) – wzorowa ochrona, bardzo słaba polityka ochrony prywatności.

Jak widać powyżej, Norton wygrywa nie tylko ranking na komputery stacjonarne i laptopy z systemem Windows, ale również na telefony z systemem Android.

Ranking antywirusów 2021 benchmark

Więcej informacji na temat antywirusów znajdziesz w artykułach na naszym blogu Teamnet Software.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci podjąć decyzję w wyborze najlepszego programu antywirusowego 2021 roku. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie Teamnet Software. Jesteśmy wieloletnim sprzedawcą oprogramowania dla firm i użytkowników prywatnych.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19459 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy