sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Windows 10 Home – ile kosztuje?

Windows 10 Home ile kosztuje?

System operacyjny Windows 10 jest systemem najczęściej wybieranym spośród wszystkich dotychczas opublikowanych systemów operacyjnych przez Microsoft Windows. Windows 10 powstał w 2015 roku, jednak ciągłe udoskonalenia z użyciem miesięcznych i większych, półrocznych aktualizacji sprawiły, że system ten stał się jednym z najbardziej innowacyjnych, stabilnych i bezpiecznych systemów operacyjnych dostępnych do zakupu. System operacyjny Windows 10 możesz zakupić w wersji Home, Professional, Enterprise, Education i Pro for Workstation. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej dostępnych wersjom Windows 10, a szczególnie wersji Home, sprawdzimy czym charakteryzuje się ta wersja systemu Windows 10, czym jest Windows 10 Home w wersji OEM, czym w wersji ESD i BOX. Odpowiemy również na pytania, jaki system Windows 10 wybrać – 32 czy 64 – bitowy i w jaki sposób z upgrade’ować wersję systemu Windows 10 Home do wersji Pro.

Windows Home cena

Przyjrzyjmy się bliżej oferowany wersjom systemu Windows 10:

 • Windows 10 Home – to wersja dostępna dla użytkowników domowych, zawiera jedynie podstawowe funkcjonalności,
 • Windows 10 Professional – to wersja systemu operacyjnego, która jest szczególnie często kupowana przez użytkowników zaawansowanych i firmy,
 • Windows 10 Enterprise – to wersja dla większych przedsiębiorstw z dodatkowymi funkcjonalnościami, jest dostępna w dodatkowych wersjach LTSC i LTSB,
 • Windows 10 Education – to inaczej Windows 10 Enterprise, czyli wersja poświęcona dla placówek oświatowych i szkół,
 • Windows 10 Pro for Workstation – to wersja stworzona specjalnie dla użytkowników wymagających np. klientów stacji roboczych o dużych zasobach procesorów i operacyjnej pamięci.
 • Windows 10 w wersji S – to tak naprawdę dosyć często spotykana wersja systemu Windows 10. Wersja mocno ograniczona, stworzona głównie dla rynku edukacyjnego, placówek oświatowych. Wersja S przez swoje mocne ograniczenia nie pozwala też na instalację żadnych aplikacji spoza Microsoft Store. Można, więc zapomnieć o instalacji dodatkowego oprogramowania, takiego jak Steam, Orgin itd. System operacyjny w wersji S jest na tyle ograniczony, że nie można nawet zmienić wbudowanej przeglądarki internetowej Microsoft Edge, brak jest również możliwości korzystania z panelu administracyjnego i Edytora Rejestru. Windows 10 w wersji S to po prostu opcja dla słabszych i mniej wydajnych komputerów. Jest również bezpieczną formą użytkowania dla dzieci, osób starszych, które dzięki ograniczonej funkcjonalności systemu, nie będą w stanie ściągnąć na komputer szkodliwego oprogramowania. Przez swoje ograniczenia systemowe, Windows S jest tak naprawdę jedną z najbardziej bezpiecznych wersji systemowych.

Cena Windowsa 10 nie jest uzależniona jedynie od wybranej wersji systemu operacyjnego, jest zależna również od liczby stanowisk, architektury procesowej, jak również wersji licencyjnej OEM, ESD, box.

Windows 10 Home edition cena

Windows Home, podobnie do Windows Professional jest jedną z najczęściej kupowanych wersji systemu Windows 10. Czym te wersje różnią się pomiędzy sobą?

Zazwyczaj wersja Home jest kupowana przez użytkowników domowych i małe firmy, które nie poszukują bardziej zaawansowanych rozwiązań. W praktyce więc wybór pomiędzy Windows 10 Home a Windows 10 Pro – Professional jest zależny od środowiska, w jakim system operacyjny będzie używany. Jeśli w Twojej firmie jest używany Active Directory to warto zdecydować się do razu na zakup Windowsa w wersji Pro.

Windows 10 Pro to również dodatkowe, zaawansowane funkcje, takie jak BitLocker, który skutecznie pozwala na zabezpieczenie informacji firmowych w przypadku cyber ataku czy zagubienia/ kradzieży danego urządzenia.

Kiedy wersja Home wystarczy? Jeśli wykorzystujesz system Windows 10 w małej firmie i nie potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności, wówczas wystarczająca zazwyczaj okazuje się wersja Home. Z jej pomocą ściągniesz i uruchomisz wszelkie aplikacje, również te spoza Microsoft Store, możesz surfować po internecie, współdzielić pliki, korzystać z pakietu Office, synchronizacji ustawień, synchronizacji aktualizacji, skorzystać z chmury OneDrive.

Przed przejściem do cen wybranych wersji, przyjrzyjmy się jeszcze, jakie nowości w swoich funkcjonalnościach wprowadził Windows 10 w porównaniu do wersji poprzednich:

 • menu Start i łatwiejszy w obsłudze i zarządzaniu pasek ze skrótami,
 • bardziej intuicyjny interfejs, możliwość dopasowania paska ze skrótami pod względem wysokości i szerokości,
 • dodatkowy podział paska ze skrótami, prawa część przeznaczona na kafelki z przypisanymi skrótami, lewa to kafelki aplikacji najczęściej używanych,
 • dynamiczne i animowane kafelki w pasku menu, pozwalające na przypięcie widgetów z wiadomościami, pogodą, rozrywką,
 • rozbudowana systemowa wyszukiwarka,
 • płynniejsze działanie segregowania okien,
 • dodatkowo: panel powiadomień umieszczony w prawym dolnym rogu, który pozwala na bezpośrednie przejście do takich funkcjonalności jak: ustawienia, lokalizacja, tryb wyświetlania nocnego czy połączenia bezprzewodowe,
 • z nowości Microsoft Windows 10 wprowadził w wersji Home: bardziej rozbudowaną i sprawniejszą przeglądarkę Microsoft Edge, która zastępuje swojego poprzednika Explorera; wbudowaną możliwość rozpoznawania twarzy i odcisków palca; Cortana, czyli osobista asystentka, pomagająca w obsłudze systemu Windows; Continum – skuteczny tryb tabletu, dzięki którym urządzenia z panelem dotykowym działają jeszcze płynniej; Windows Holographic, inaczej HoloLens – platforma umożliwiająca obsługę okularów holograficznych.

Windows 10 Home i Pro to również różnica w cenie, jaką oferuje producent. Użytkownicy, którzy kupują wersję Home, muszą liczyć się z wydatkiem od 229 zł za system Windows 10 Home OEM na jedno stanowisko w licencji wieczystej. Klienci, którzy zdecydowali się na zakup wersji Pro w najprostszej opcji Windows 10 Pro ESD, powinni przygotować się na wydatek od 189 zł za zakup licencji na 1 stanowisko w opcji licencjonowania wieczystej. Jak widzimy, różnica w cenie jest również zależna, od wyboru określonej wersji zakupu – OEM, ESD, BOX. Przyjrzyjmy się bliżej, czym te wersje róznią się między sobą.

Windows 10 Home OEM cena

Wersja system operacyjnego Windows 10 w opcji OEM to Original Equipment Manufacturer. Jest to wersja, która jest znacznie tańsza niż tradycyjny Windows 10 w opcji z płytą instalacyjną i pudełkiem. Wersja OEM to zakup specjalnego kodu bez płyty instalacyjnej. Zazwyczaj ten rodzaj systemu operacyjnego otrzymujemy wraz z zakupem wybranego urządzenia, które ma już zainstalowane system Windows 10 w opcji OEM.

Wersja OEM jest przypisywana bezpośrednio do urządzenia, do jego technicznej specyfikacji, dlatego jego wykorzystanie jest możliwe tylko na jednym urządzeniu, z tego też względu licencja ta jest o wiele tańsza niż inne wersje, takie jak ESD czy standardowa wersja pudełkowa BOX.

Jeśli po zakupie laptopa chcesz sprzedać licencję, możesz to zrobić jedynie wraz ze sprzedażą laptopa czy komputera stacjonarnego. Ze względu na specyfikację systemu Windows 10, system nie musi być restartowany, jeśli chcesz, w każdym momencie możesz wrócić do ustawień fabrycznych lub cofnąć wybraną aktualizację łatkową, czy większą półroczną z nowościami systemowymi. Windows 10 może być instalowany wielokrotnie na tym samym urządzeniu np. w przypadku wymiany takich komponentów jak płyta główna, dysk systemowy Windows.

Windows 10 Home ESD cena

Czym jest wersja Windows 10 Home w wersji ESD? To elektroniczna wersja systemu operacyjnego Windows 10, użytkownik po zakupie systemu (zazwyczaj za pośrednictwem sklepu internetowego), otrzymuje link na zarejestrowanego w czasie zakupu maila z system Windows 10 do pobrania. Tak zakupiony produkt to oryginalny system operacyjny, tak samo, jak Windows 10 zakupiony w wersji pudełkowej, tylko w wersji cyfrowej, tańszej od standardowego BOXa. W mailu wraz z linkiem, otrzymujesz również kod aktywacyjny, który jest generowany automatycznie dla każdego użytkownika. Takie rozwiązania sprawia również, że zakupiony produkt otrzymujesz w przeciągu zaledwie kilku minut na adres email.

Wersja ESD, w przeciwieństwie do wersji OEM, nie jest przypisana do konkretnego urządzenia, dlatego też w przypadku wymiany komputera, nie musisz go koniecznie kupować z nowym systemem Windows, wystarczy zainstalować obecny system Windows 10 na nowym komputerze. Licencja ESD to wiele zalet, a główną z nich jest przede wszystkim cena, która jest o wiele niższa niż wersja pudełkowa, ale droższa od wersji przypisanej na jedno urządzenie OEM.

Windows 10 Home cena BOX

Wersja BOX to zakup najdroższej opcji, wersji pudełkowej systemu operacyjnego. Wersja ta zawiera pudełko z nośnikiem instalacyjnym w postaci płyty i z kluczem aktywacyjnym przypisanym indywidualnie do danej wersji pudełkowej. Wersje BOX można przenosić pomiędzy kolejnymi urządzeniami, dowolnie ją odsprzedawać (po wcześniejszej dezaktywacji na poprzednim urządzeniu) i ponownie instalować na kolejnym urządzeniu. Wersja BOX jest zdecydowanie wersją najdroższą, która w obecnych czasach jest też wersją najmniej kupowaną. Najczęściej klienci wybierają cyfrowe wersje ESD, które można dowolnie wykorzystać i instalować na nowych urządzeniach. Wersja ta nie jest przypisana do konkretnego urządzenia, dzięki czemu można ją dowolnie przenosić i w przypadku braku potrzeby wykorzystania odsprzedać.

Windows 10 Home 32 bit cena

System Windows 10 występuje w dwóch wersjach systemu operacyjnego – wersji 32 i 64 – bitowej, która przekłada się na sposób i wydajność funkcjonowania systemu. Jakie są różnice pomiędzy tymi wersjami?

System 32 – bitowy:

 • obsługuje pamięć do 4 GB,
 • wydajnościowo obsługuje mniej skomplikowane zadania,
 • pamięć wirtualna do 2GB,
 • generuje mniejsze zabezpieczenia systemu,
 • mniejsza ilość dostępnych komponentów dla wersji 32-bitowej,
 • w 32 – bitowej architekturze żaden proces nie może zajmować więcej niż 2 GB.

System Windows 32 sprawdza się szczególnie tam, gdzie wymagana jest realizacja systemowa mało skomplikowanych procesów. Wybierając ten rodzaj systemu należy pamiętać, że wiele programów i gier w dzisiejszych czasach ogórnie w wymaganiach podaje strukturę na poziomie wersji 64-bitowej.

System 64-bitowy:

 • obsługa pamięci do 192 GB,
 • wydajnościowo obsługa aplikacji, które wymagają dużego zasobu pamięci,
 • pamięć wirtualna do 8 TB,
 • dużo więcej usprawnień zabezpieczających system operacyjny,
 • parametry umożliwiające korzystanie z szerokiego zasobu gier i aplikacji.

System 64-bitowy to w dzisiejszych czasach jeden z najpopularniejszych systemów. Wydajniejsza praca systemu, obsługa wielowątkowych programów, realizacja zaawansowanych zadań, działanie na kilku procesach jednocześnie. Wersja 64-bitowa sprawdza się również przy obsłudze programów graficznych, audio, video. Należy pamiętać oczywiście również o bardzo popularnych grach komputerowych, które w dzisiejszych czasach w większości odgórnie wymagają użycia systemu 64-bitowego.

Windows 10 Home do Pro upgrade cena

Chcesz zaktualizować wersję Windows Home do wersji Pro? Nic prostszego. Wystarczy, że zakupisz wersję Pro w sklepie internetowym. Jeśli masz już kod aktywacyjny Pro, teraz wystarczy, że wybierzesz przycisk Start, następnie Ustawienia -> Aktualizowanie & zabezpieczenia -> Aktywacja. Następnie wybierz opcję – Zmień klucz produktu. Teraz wystarczy, że wprowadzisz 25 znakowy klucz produktu i zaznaczysz opcję Dalej. Wersja systemu Windows 10 Pro jest już aktywna i gotowa do użytku.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na wszystkie Twoje pytania w temacie wybranych wersji systemu Windows 10 Home, które są obecnie w sprzedaży. Zapraszamy do komentowania i do zakupów w sklepie internetowym.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy