sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Windows 10 Home vs PRO

Windows 10 Home vs PRO

Windows 10 to system operacyjny, który swoją premierę na rynku miał w lipcu 2015 roku. Do 2016 był oferowany jako darmowa aktualizacja dla osób, które korzystały z systemu Windows 7 i Windows 8. Takie rozwiązanie spowodowało, że w krótkim czasie Windows 10 był użytkowany przez ponad 75 mln użytkowników, a chwilę później zyskał ponad 100 mln instalacji. System dostępny jest na rynku w dwóch głównych wersjach. Poniżej spróbujemy przedstawić przeznaczenie każdych z poszczególnych licencji oraz różnice w ich funkcjonalności.

Spis treści:

 1. Windows 10 professional vs home
 2. Windows 10 porównanie wersji
 3. Różnica między Windows 10 home a pro
 4. Windows 10 home czy professional – który jest idealny dla Ciebie
 5. Doradzamy który Windows najlepszy

W poniższym artykule przeczytasz o różnicach, jakie istnieją pomiędzy wersjami systemu Windows 10 home i professional, zobaczysz porównanie wybranych wersji, pomożemy Ci zdecydować, która z nich będzie idealna dla Ciebie i doradzimy, z której wersji będziesz najbardziej zadowolony.

Windows 10 professional vs home

Win 10 home vs pro? Windows 10 został stworzony w celu zlikwidowania niedoskonałości w interfejsie użytkownika wersji Windows 8. Z tego względu użytkownicy systemu operacyjnego Windows 7 i 8.1 mieli możliwość przez okres 1 roku od premiery (do lipca 2016 roku) ściągnięcia darmowej aktualizacji swojego systemu operacyjnego do wersji Windows 10.

Windows 10 może być używany zarówno na komputerach stacjonarnych, na laptopach, smartfonach, jak i na tabletach i innych produktach Windows, takich jak np. konsole Xbox One.

System operacyjny Windows 10 ma ograniczoną dostępność wersji w porównaniu do swoich poprzedników.

W standardowej opcji system Microsoft Windows jest dostępny w dwóch licencjach: Home i Professional. Dodatkowo do tego systemu opublikowano również wersje przeznaczone do użytku dla dużych organizacji: Windows 10 Enterprise, Education, Pro Education, Remote Server, Professional Workstation.

Jednak najpopularniejsze z dostępnych licencji są niezmiennie Windows 10 Home i Windows 10 Professional.

Warto również wspomnieć o istnieniu dodatkowego typu licencji w wersji standardowej – Windows 10S. To wersja stworzona do użytku edukacyjnego – dla nauczycieli, uczniów i studentów. Ten system operacyjny zawiera jednak dużo ograniczeń, np. nie pozwala na zmianę przeglądarki czy wgrywanie aplikacji spoza Microsoft Store. Również dostęp do narzędzi administracyjnych w tej wersji jest mocno ograniczony, nie można np. dostać się do Edytora Rejestru. Jeśli, więc masz możliwość wyboru pomiędzy Windows 10 w wersji Home a Windows 10 S to zdecydowanie lepszym wyborem będzie licencja Home. Wersja S jest przydatna, kiedy system operacyjny należy wgrać na komputer o słabszej mocy, kiedy kupiliśmy komputer dla mniejszych dzieci lub z komputera będą korzystać osoby, które nie potrzebują bardziej zaawansowanego systemu operacyjnego. Jednak wersja S, czyli uboższy Home z pewnością nie posłuży graczom i osobom, które potrzebują systemu do bardziej zaawansowanej funkcjonalności. Taki system z pewnością wyróżnia się ceną, ale jeśli masz wybór, zdecydowanie warto wybrać droższą i bardziej opłacalną opcję licencji np. Microsoft Windows Home lub Pro.

Windows 10 porównanie wersji

Windows 10 home vs pro, czyli porównanie dostępnym wersji standardowych – czym się różni Windows 10 home od professional?

System operacyjny Windows w wersji Home można używać zarówno na komputerze domowym, jak i na służbowym. Nie ma ograniczeń w kwestii używania wybranych typów licencji. Ograniczenia licencyjne dotyczą jedynie aplikacji biurowych z pakietu Office i Microsoft 365.

Zarówno wersja Microsoft Windows 10 w licencji Home, jak i Windows Pro (Home i PRO) to wydajny i wizualnie przyjazny system operacyjny, który zawiera takie funkcjonalności jak np.:

 • Windows Hello – kamera rozpoznawania twarzy i czytnik linii papilarnych, które zwiększają wygodę logowania do komputera, dzięki tak rozwiniętym funkcjom Windows Hello już nie musisz martwić się zapamiętywaniem haseł,
 • Wirtualny pulpit – to kolejna z nowości, jaką przedstawił Microsoft w Windows 10. Więcej miejsca na dysku i większa pamięć z użyciem wirtualnego pulpitu, na którym możesz umieszczać potrzebne dokumenty i foldery, a następnie swobodnie przemieszczać się między pulpitem lokalnym a wirtualnym,
 • Windows Defender – oprogramowanie antywirusowe wbudowane w system Windows 10, dzięki niemu nie musisz się już martwić o cyberzagrożenia,
 • Kontrola rodzicielska – możliwość stworzenia konta przypisanego dziecku, którym możesz swobodnie zarządzać z pozycji administratora, kontrolować odwiedzane strony, blokować dostęp do wybranych aplikacji, ustawiać limit czasu grania w gry, korzystania z internetu,
 • Microsoft Edge: przeglądarka internetowa, która zastępuje Explorera,
 • Cortana: osobista asystentka sterowana głosem, która pomaga w obsłudze systemu,
 • Windows Holographic: HoloLens – platforma używana do obsługi holograficznych okularów,
 • Continuum: tryb tabletu, który służy urządzeniom z panelem dotykowym.

Różnica między windows 10 home a pro

Jaka jest różnica pomiędzy wybranymi wersjami w opcji standardowej?

Główną różnicą, która odróżnia te dwa typy licencji (wersji systemu) to sposób zarządzania w sieci firmowej. Użytkownicy Windows 10 Home (wersji home) nie mają dostępu do zaawansowanych ustawień, które są bardzo przydatne w większych firmach.

Wersja systemu Windows 10 Pro wyróżnia się takimi funkcjonalnościami, jak:

 • Oprogramowanie BitLocker – poufne dokumenty, dane osobowe chronione RODO to informacje, które powinny być szczególnie zabezpieczone, w takiej sytuacji niezbędnym okazuje się narzędzie do szyfrowania danych BitLocker, które udostępnia Microsoft w wersji Pro. Program ten umożliwia dostęp do wybranych danych jedynie osobom te tego upoważnionym, dzięki czemu w przypadku cyberataków, kradzieży, utraty sprzętu zamieszczone na nim zaszyfrowane dane pozostaną nadal bezpieczne,
 • Usługi azure active directory – ułatwia zarządzanie siecią komputerów w organizacji, szczególnie dla pracowników działu IT stanowi przydatne i wygodne narzędzie, które znacząco ułatwią pracę. Usługi azure active directory usprawniają proces zarządzania kontami i przypisanymi do danych grup urządzeniami, a także ułatwiają zarządzanie dostępem do sieci firmowej, urządzeń w sieci np. drukarek,
 • Zarządzanie kontami użytkowników – możliwość tworzenia kont dla określonych użytkowników, przypisywania im dostępów do wybranych funkcjonalności, aplikacji i danych. Taka funkcjonalność umożliwia wielu użytkownikom korzystanie z jednego komputera lub laptopa bez wzajemnego naruszania znajdujących się tam prywatnych danych. Administrator zyskuje dostęp do zarządzania użytkownikami, a w razie potrzeby do zawieszania możliwości logowania, usuwania kont, które są już niepotrzebne. Taki system sprawnie porządkuje trzymane na komputerze dane i rozgranicza uprawnienia pomiędzy poszczególnymi pracownikami firmy.

Windows 10 home czy professional – który jest idealny dla Ciebie

Windows Home czy PRO? Wszystko zależy od przeznaczenia danego systemu operacyjnego.

Jeśli laptop czy komputer PC ma być używany w firmie, wówczas bez względu na wielkość firmy lepiej zainwestować w niewiele droższą licencję Windows 10 Pro, czyli Pro. Ten typ licencji zapewnia zabezpieczenie firmowych danych, co jest niezbędne w kwestii obecnego RODO. Chodzi oczywiście o BitLocker, który umożliwia nie tylko szyfrowanie danych, jak wcześniej wspomnieliśmy, ale pozwala na zaplanowanie aktualizacji systemowych w dowolnie wybranym dla Ciebie czasie, nawet wtedy, kiedy znajdujesz się poza firmą. Dodatkowo jak już wcześniej wspomnieliśmy, Windows 10 w wersji PRO umożliwia tworzenie wirtualnych pulpitów, zarządzanie kilkoma zadaniami jednocześnie, co znacznie wpływa na oszczędność czasu, jakość pracy w firmie.

Jeśli natomiast potrzebujesz systemu Windows 10 do grania w wymagające gry online czy stacjonarne, w których jak wiemy, liczy się zdobycie przewagi nad przeciwnikiem, jakość grafiki i możliwość osiągnięcia jak najlepszych wyników, wówczas jak się okazuje, typ licencji nie ma większego znaczenia. Zarówno Home i PRO w temacie gamingu to wersje systemu operacyjnego, które zapewniają najwyższą jakość grafiki i dźwięku, jedyną różnicą okazuje się w tym przypadku cena zakupu wybranej licencji.

Należy wspomnieć, że Windows 10 jako pierwszy system operacyjny Microsoft wspiera pakiet Direct 12, który odpowiada za jakość dźwięku i grafiki w grach. Dodatkowo umożliwia granie w wyższej, dotąd niedostępnej rozdzielczości 4K oraz posiada dodatkowy tryb tzw. gry, który zwiększa wydajność komputera na czas grania. Ważną kwestią jest również dostęp do Xbox Game Pass, który jest możliwy tylko za sprawą Windows 10.

Doradzamy który windows najlepszy

10 Home czy Pro? Windows 10 to system operacyjny, który jest najbardziej innowacyjnym jak do tej pory systemem stworzonym przez Microsoft. Został opublikowany w odpowiedzi na zapotrzebowania nowoczesnego użytkownika, z myślą o ułatwieniu pracy, wydajności, polepszeniu dotychczasowych doświadczeń. Nowe funkcjonalności zamieszczone w systemie operacyjnym Windows 10 pozwalają na lepsze zabezpieczenie danych, które znajdują się na Twoim komputerze czy to domowym, czy firmowym.

Odpowiadając zatem na pytanie 10 Home czy Pro – zdecydowanie większe możliwości wykazuje Windows 10 Pro, jeśli jednak nie potrzebujesz tak zaawansowanych funkcjonalności i nie jesteś właścicielem średniej lub dużej firmy, wówczas z pewnością wystarczy Ci Windows 10 Home. Typ licencji Windows 10 PRO odpowiada przede wszystkim na zapotrzebowanie firm, zarówno dla graczy, jak i dla użytkowników prywatnych wystarczającą wersją jest Home, licencja ta zapewnia zbliżoną do PRO jakość i wydajność systemu, różnią się głównie dostępnym oprogramowaniem.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił Ci podjąć decyzję, który z wybranych typów licencji będzie dla Ciebie idealny. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno Windows 10 w wersji Home, jak i Windows 10 w wersji PRO.

Windows 10 home vs pro – który wybrać?

Windows 10 to dominujący system wśród polskich użytkowników. Za jakiś czas czeka nas przesiadka na Windows 11, ale póki co – warto zastanowić się nad zagadnieniem Windows 10 home vs pro. Jak sama nazwa wskazuje, Windows 10 home służy raczej do użytku domowego i choć nie ma tylu funkcji co Windows 10 pro, to warto się nim zainteresować, jeśli Twoje wymagania nie są aż tak wygórowane. Różnica Windows 10 home vs pro opiera się także na cenie. Zdecyduj co dla Ciebie najlepsze i z czego najlepiej będzie Ci się korzystać.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13080 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy