sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Windows 11, kiedy premiera?

Testowałeś już próbną wersję Windows 11? Zastanawiasz się, kiedy jest oficjalna premiera pełnej wersji Windows 11?

W obecnej chwili Windows 11 można pobrać bezpłatnie w ramach Windows Insider, jednak to nadal tylko wersja próbna. Kiedy będzie można zakupić pełną wersję Windows 11? Jakie nowości prezentuje najnowszy produkt giganta z Redmond? W poniższym artykule dowiesz się na kiedy zapowiedziana jest oficjalna premiera Windows 11 na świecie, a kiedy odbędzie się oficjalna premiera Windows w PL oraz gdzie będzie można pobrać Windows 11, jak również kto będzie mógł skorzystać z pełnej wersji za darmo.

Windows 11 kiedy

Debiut rynkowy Microsoft Windows 11 jak zapowiedział Microsoft, jest planowany na jesień 2021 roku, a dokładniej datę premiery wyznaczono na 5 października. Wcześniej poinformowano, że premiera Windows 11 będzie miała miejsce tylko na nowych komputerach, jednak ostatnio Microsoft poinformował, że w październiku jednocześnie wystartuje możliwość aktualizacji Windows 10, do najnowszego Windows 11.

Premiera Windows 11 nie nastąpi w ciągu jednego dnia, wszystko odbędzie się etapowo, przez co większość użytkowników Windows 10 rzeczywiście będzie musiała poczekać na aktualizację aż do początku przyszłego roku, jednak niektórzy nowy system operacyjny będą mogli zainstalować już w październiku.

Ponadto warto wspomnieć, że data publikacji Windows 11 zbiegła się z premiera nowego promo wideo systemu Windows 11, w którym Microsoft skierował swoje usługi szczególnie do graczy i ich potrzeb.

https://www.youtube.com/watch?v=fKjd_pmQpQM Windows 11 | The best Windows ever for gaming, czy rzeczywiście jego pełna wersja będzie tak zachwycająca dla graczy? O tym przekonamy się dopiero na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy.

Kiedy wyjdzie Windows 11

Skoro na wersję pełną musimy jeszcze trochę poczekać, przyjrzyjmy się jakie funkcjonalne nowości zaprezentował Microsoft w wersji próbnej najnowszego systemu operacyjnego Windows 11:

 • nowy, odświeżony interfejs – to główna zmiana, jaką możemy zaobserwować, przycisk startu z lewego rogu ekranu przeniesiono na środek, dodatkowo warto wspomnieć, że przycisk ten nie jest w stałym miejscu, przesuwa się w zależności od ilości okienek, jakie otworzysz. Samo menu natomiast kojarzy się z funkcjonalnością Androida,
 • menu kontekstowe, czyli to, które wyświetla się po wciśnięciu prawego przycisku myszki, zostało zaprojektowane tak, by było wygodniejsze w użyciu,
 • wprowadzono dwie nowe funkcjonalności w interfejsie – przycisk do wywołania menu widżetów i menu powiadomień za ikoną zegara,
 • zmiana rozmieszczenia ustawień konfiguracyjnych, które czasami ciężko znaleźć w pierwszej chwili,
 • możliwość grupowania okien – funkcja, która pozwala na ułatwienie pracy, kiedy pracujesz na wielu aplikacjach,
 • możliwość tworzenia dodatkowych pulpitów dla użytkowników,
 • możliwość indywidualnego spersonalizowania wyglądu Windowsa – w Windows 11 możesz nie tylko zmienić tapetę, kolor menu, wielkość ikon i tekstu, ale możesz tworzyć całe kompozycje z dopasowanymi motywami kolorów,
 • wprowadzenie trybu nocnego dark mode, który w ograniczonej formie jest już dostępny na Windows 10,
 • Teams połączony z Windows 11, którego ikonę wprowadzono na pasku zadań, umożliwia m.in. przesyłanie wiadomości SMS,
 • Nowa wersja sklepu Microsoft – prostsze w obsłudze oprogramowanie ze zmienionym interfejsem. Teraz z użyciem MS Store użytkownicy mogą korzystać również z subskrypcji np. Adobe Creative Cloud,
 • Nowa technologia, umożliwiająca płynne przejście między pulpitami – powrót Microsoftu do starszego rozwiązania, które ułatwia oddzielenie aplikacji do pracy od aplikacji do zabaw,
 • Udoskonalony tryb dotykowy – poprawiony tryb lepszego wykrywania urządzeń, poprawiona obsługa trybu dotykowego, możliwość łatwiejszego dopasowania interfejsu, wyglądu funkcji i zastosowań,
 • Zintegrowanie działania Androidem z desktopem, czyli zmiana wyczekiwana przez wielu użytkowników. Możliwość uruchomienia aplikacji z Androida na Windows 11 i możliwość swobodnego ich obsługiwania.

Wersja testowa programu Windows 11 została wydana z myślą o takich testerach jak deweloperzy, jednak w rzeczywistości mogą ją przetestować wszyscy zainteresowani. Jak to zrobić?

Najpierw sprawdź, jakie są wymagania najnowszego systemu operacyjnego Windows 11, do testów nie potrzeba szczególnie zaawansowanego sprzętu, ale niezbędna jest funkcja TPM.

Jakie wymagania sprzętowe trzeba spełniać?

 • Procesor 64-bitowy z co najmniej 2 rdzeniami i zegarem 1 GHz (zgodnie ze standardem SoC), pamięć RAM min. 4 GB, wolne miejsce na dysku min. 64 GB, karta graficzna zgodna z DirectX 12 lub nowszą biblioteką ze sterownikami WDDM 2.0, TPM 2.0 i wyświetlaczem większym niż 9 cali z rozdzielczością 720p.

To oczywiście minimalna konfiguracja, niektóre z funkcji będą potrzebowały bardziej zaawansowanego oprogramowania np. dysk SSD o minimalnej pojemności 1 TB.

Jak przetestować Windows 11? Insider Preview jest dostępny dla osób, które należą do programu Windows Insider jako aktualizacja do systemu Windows 10. Oczywiście, żeby zyskać do niej dostęp należy zapisać się do programu Windows Insider i należeć do grupy testerów, czyli do osób, które mają dostęp do najnowszych buildów – aktualizacji Windows 11.

W jaki sposób dołączyć do grona zespołu Windows Insider?

Przejdź do Ustawień, następnie otwórz sekcje Aktualizacja i zabezpieczenia, w kolejnym kroku wybierz Niejawny program testów systemu Windows, następnie wybierz Rozpocznij-Zarejestruj się i Prześlij,a na koniec zaznacz Kanał deweloperow i zakończ przyciskiem Potwierdź.

Jeśli już należysz do grupy testerów, wystarczy, że wybierzesz aktualizację z Windowsa 10 na Windows 11 i system automatycznie po kilku minutach przeniesie Cię do testowej aktualizacji systemu operacyjnego Windows 11. Warto wiedzieć, że wszystkie pliki i aktualizacje zostaną zachowane. Chyba że zaktualizujesz Windows 10 do pełnej wersji Windows 11, wówczas niektóre z aplikacji znikną. Które? O tym napiszemy poniżej.

Oczywiście należy pamiętać, że jest to tylko wersja próbna, Microsoft nie daje gwarancji, że w podanym buildzie nie będzie błędów, tak naprawdę właśnie z tego względu wypuszczane są wersje testowe, żeby docelowi użytkownicy mogli przetestować czy w najnowszym systemie operacyjnym nie ma błędów.

Windows 11 premiera

Jeśli masz na swoim komputerze zainstalowaną najnowszą wersję systemu Windows 10 i spełniasz minimalne wymagania sprzętowe, wówczas po opublikowaniu pełnej wersji będziesz mieć możliwość zaktualizowania Windowsa 10 (Windows update) w opcji darmowej do najnowszej wersji systemu operacyjnego nowego Windowsa.

Warto wspomnieć, że upgrade systemu spowoduje zmianę wersji systemu i wycofanie określonych funkcji. O których funkcjach mowa?

 • Cortana – wycofana z paska zadań od pierwszego uruchomienia,
 • Aktualizacja widgetów wiadomości i zainteresowań – teraz można znaleźć nową ikonę widgetów na pasku zadań,
 • Microsoft Explorer – przeglądarka została całkowicie usunięta i zastąpiona przez Microsoft Edge z dodatkową opcją trybu IE,
 • Panel z matematycznym zapisem – całkowicie wycofany z Windows 11, teraz rozpoznanie jest wprowadzane na żądanie z modułem kontrolki i rozpoznawania wyrażeń matematycznych. Zmiana ta jednak nie wpływa na pisanie odręczne wzorów matematycznych i na OneNote,
 • QuickStatus – wycofany z ekranu blokady, tak samo, jak powiązane z QuickStatus aplikacje,
 • S Mode Tryb wprowadzono jedynie w wersji Windows 11 Home,
 • Tryb tabletu został wycofany, a wprowadzono nowe funkcje odłączania klawiatury, obsługi dołączania,
 • Narzędzie wycinania (wcześniej Wycinek i szkic) zmieniło się pod względem wyglądu jak i działania,
 • Zmiana funkcjonalności paska zadań – brak możliwości dostosowania paska zadań w aplikacjach, możliwość wyrównania paska zadań tylko na dole ekranu, brak pola Osoby na pasku zadań, brak wybranych ikon na systemowym zasobniku,
 • Wycofanie opcji Oś czasu, wybrane funkcje są nadal dostępne w przeglądarce,
 • Wycofanie funkcji portfela,
 • Brak funkcji dokowania klawiatury dotykowej, oddokowania na urządzeniach o przekątnej ekranu większej niż 18 cali,
 • Po zainstalowaniu Windows 11 brak dostępu do aplikacji wbudowanych, można je pobrać na nowo ze sklepu. Te aplikacje to OneNote, przeglądarka 3D, Skype i Paint 3D,
 • Zablokowanie określonych zmian w Menu Start: brak obsługi nazwanych folderów i grup, brak możliwości zmiany rozmiaru układu, brak obsługi dynamicznych kafelków, brak migracji przypiętych witryn i aplikacji Windows 10. Możliwość znalezienia niektórych dynamicznych funkcji w menu Widżetów.

Windows 11 kiedy w Polsce

Do tej pory zarówno testerzy, jak i deweloperzy aktualizacji Windows 10 nie zgłaszają znaczących błędów, aktualizacje systemu przebiegają bez znaczących komplikacji, a system uruchamia się bardzo szybko, nawet w kilka sekund. Aplikacje działają bez zastrzeżeń, jak również samo surfowanie po sieci, pisanie dokumentów, granie w gry.

Jak z sama wydajnością Windows 11? Microsoft informował o znaczącej poprawie wydajności nowego systemu. Jak wygląda to w praktyce? Niestety w rzeczywistości według przeprowadzonych przez deweloperów testów nie widać znaczących różnic w wydajności systemu operacyjnego Windows 10, a Windows 11. Jednak nic nie jest przesądzone, dopóki Windows 11 nie wypuści na rynek pełnej wersji. Miejmy nadzieję, że nowy Windows zaskoczy np. przyśpieszeniem ładowani gier. To, co jednak zdziwiło testerów Windows 11 to brak znaczących błędów w działaniu Windows 11, szczególnie że to tylko wersja testowa, a przy poprzednich wersjach systemów operacyjnych nawet już w pełnym wydaniu, można było obserwować ciągle powtarzające się błędy.

Windows 11 PL

Microsoft postawił na zupełnie nowy, odważny wygląd interfejsu, który ma sprawić, że korzystanie z najnowszego systemu operacyjnego będzie tak intuicyjne, jak na komputerach z systemem macOS. Dodatkowo Microsoft postanowił zintegrować działanie aplikacji na Windowsie z Androidem, czyli podobnie jak obecnie zintegrowany jest macOS.

Premiera Windowsa w Polsce, tak jak premiera światowa ma mieć miejsce na jesień 2021 roku. Czy warto ściągnąć najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows 11?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie po wersji próbnej, jak zaznaczyła większość testerów Insider Preview, lepiej poczekać na finalną wersję oprogramowania giganta i dopiero wówczas podjąć finalną decyzję.

Windows 11 do pobrania

Gdzie znajdziesz Windows 11 do pobrania? W wersji dla użytkowników najnowszego Windows 10, Windows 11 będzie możliwy do pobrania w formie dobrowolnej aktualizacji do Windowsa 10.

Dla użytkowników starszych wersji Windows 10, Windows 11 będzie możliwy do zakup w wybranych sklepach internetowych oficjalnych przedstawicieli Microsoft Windows np. w Teamnet Software.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie, kiedy odbędzie się premiera Windows 11 oraz jakie nowości szykuje dla nas Microsoft.

Zapraszamy do komentowania artykułu i do zapoznania się z resztą dostępnych treści na naszym blogu Teamnet-software.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy