sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Windows 11 vs Windows 10

W czerwcu 2021 Windows 11 został oficjalnie zaprezentowany dla publiczności, co prawda wersja pełna jeszcze nie jest dostępna, ale wybrani chętni mogą przetestować próbną wersję Windows 11 już teraz. Oficjalna premiera pełnej wersji została zapowiedziana na jesień 2021 roku. Czy warto czekać na najnowszą wersję Windows 11? Jakie nowości prezentuje Windows 11 w testowanej wersji próbnej? W poniższym artykule spróbujemy porównać aktualny Windows 10 z Windowsem 11, dowiesz się, jak wypada wersja próbna Windows 11 na tle aktualnego Windows 10, jakie zmiany zapowiada Windows 11 w wersji pełnej, jaka jest różnica pomiędzy Windowsami z perspektywy graczy i jak można darmowo zaktualizować Windows 10 do najnowszego Windows 11. Przekonajmy się!

Windows 11 vs 10

Jak prezentuje się Windows 11 na tle Windowsa 10? Wielu testerów nie spodziewało się, że Windows 11 okaże się tak znaczącym krokiem na przód, jaki wykonał gigant z Redmond.

Jeśli zacząłeś już pracować na próbnej wersji Windows 11, z pewnością odczujesz dużą boleść wracając chociaż na chwilę z powrotem do Windows 10. Większość testerów czeka na pełną wersję systemu z dużym zaciekawieniem uważając, że Windows 11 to ogromna rewolucja, inni przechodzą obok tej zmiany obojętnie, a jeszcze inni pozostają zupełnie obojętni, w końcu są już od dawna użytkownikiem intuicyjnych rozwiązań, takich jak iOS i macOS.

Najbardziej zauważalną zmianą jest wzrost wydajności obserwowany w Windows 11, o ponad 20% w porównaniu do Windows 10. Pozornie 20% to niedużo, jednak już pierwsze chwile spędzone z Windows 11 pokazują jak bardzo praca na Windows 11, budzi uczucie miłego odświeżenia. Windows 11 sprawia, że programy uruchamiają się zdecydowanie szybciej, tak samo, jak system operacyjny. Ponadto system mocniej znosi systemowe obciążenia, takie jak wiele otwartych kart przeglądarki, uruchomione komunikatory i programy graficzne. Dodatkowo warto wspomnieć, że wszystkie zmiany były testowane na wersji próbnej, co jeszcze bardziej nakłania do oczekiwania na wersję testową.

Dodatkowo za wzrostem wydajności świadczy fakt wzrostu wymagań systemowych, wymóg posiadania na sprzęcie modułu TPM 2.0 i co za tym idzie kompatybilnych komponentów. Wiadomo, że Microsoft pod względem wydajności nigdy nie dorówna systemom Apple, jednak skutecznie poprawia swoje działanie z roku na rok.

Wraz z Windowsem 11, Microsoft powrócił również do kształtowania designu zgodnie z zasadami zapomnianego Material Designu, który możemy obserwować w Windows 11 w pełnym zakresie jego zasad. Dodatkowo najnowszy system operacyjny umożliwia zapamiętanie układu przestrzeni roboczej, co znacząco oszczędza czas użytkownika.

Jakie największe zmiany możemy zaobserwować w Windows 11 w porównaniu do Windows 10?

Przycisk Start i pasek zadań

 • Windows 11 – na pierwszy rzut oka największą zmianę stanowi interfejs z paskiem zadań i przyciskiem “Start”, który został przeniesiony na środek ekranu w myśl przewodniej Apple.
 • Windows 10 – pasek zadań i wyszukiwanie – dostęp do ostatnio otwieranych aplikacji i wyszukiwania w Windows 10 odbywał się z poziomu paska narzędzi z boxem do wpisywania. tak samo jak przycisk Start.

News feed

 • Windows 11 – wprowadził rozszerzone narzędzia do przedstawienia najistotniejszych informacji ze świata za pomocą intuicyjnych widgetów. Dzięki systemowi widgetów sprawdzimy prognozę pogody, zadania z kalendarza i wyniki wydarzeń sportowych.
 • Windows 10 – widgety w systemie Windows 10 pojawiły się po prawej stronie na pasku zadań w jednej z najnowszych aktualizacji systemu. W porównaniu do Windows 10 jest to jednak dużo skromniejsze narzędzie, dodatkowo dostęp do niego bywa mało wygodny i czasami wręcz widget wyskakuje w niechcianych momentach i jest ciężki do zamknięcia.

Nowy wygląd Microsoft Store

 • Windows 11 – według twórców Microsoft, nowy wygląd ma być intuicyjny, a wyszukiwanie aplikacji bardziej uproszczone. Dodatkowo Microsoft usprawnił funkcje polecania aplikacji, które mogą Cię zainteresować, a o których można nie wiedzieć. Microsoft wbudował również po lewej stronie wygodne, intuicyjne menu, które umożliwia wygodne przełączanie się między katalogami z wyszukiwaną treścią.
 • Windows 10 – jak Microsoft Store wygląda obecnie? W czasie aktualizacji Microsoft zmieniał się wiele razy, najczęściej jednak były to bardzo drobne zmiany, nieporównywalne do innowacji, jaką wprowadził Windows 11. Obecnie kategorię wybieramy z użyciem tekstowego menu na górnym pasku zadań.

Microsoft Edge i sposób dopasowania okien

 • Windows 11 – w najnowszym Windowsie Microsoft stworzył intuicyjne narzędzie do zmiany rozłożenia okien na pulpicie. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć możesz ułożyć okna w odpowiedni dla Ciebie sposób, obok siebie, w układzie mieszanym czy też jedno okno na drugim.
 • Windows 10 – aktualny model zmiany ułożenia okien jest nieintuicyjny i ociężały, zdecydowanie różni się od intuicyjnej funkcjonalności, jaką prezentuje Windows 11.

Okno ustawień

 • Windows 11 – zupełnie nowa prezentacja wyglądu i układu panelu ustawień. Okna są półprzezroczyste, bez ramek do sprawia, że szybciej można uzyskać z ich użyciem dostęp do wyszukiwanych ustawień.
 • Windows 10 – w obecnym Windows 10 okna ustawień nie pozwalają na dostęp bezpośredni do żadnego z okna ustawień. Okna ustawień są jedynie menu wyboru kategorii, które umożliwiają zmianę ustawień dopiero po wejściu w konkretną opcję.

Zmiana kompozycji

 • Windows 11 – Microsoft w najnowszej wersji systemu operacyjnego udostępnia wiele nowych kompozycji, które można zmienić z użyciem prostego menu. Kompozycje te różnią się kolorystyką i przewodnim motywem. Każda osoba znajdzie coś dla siebie.
 • Windows 10 – obecny wygląd Windows 10 nie wzbudza zachwytu. Menu wyboru zazwyczaj służy użytkownikom jedynie do skorzystania z Microsoft Store i pobrania określonych motywów.

Windows 11 vs Windows 10 performance

Warto również wspomnieć o tym, że nowy Windows 11 można uruchomić na komputerze z zaledwie 2 GB RAMu, przy czym Windows 10 wymaga aż 4 GB RAMu. Dodatkowo Windows umożliwia wydłużenie czasu działania notebooków o prawie godzinę. Windows 11 nawet w wersji próbnej jest określany jako optymalizacyjne arcydzieło, ISO obrazu Windows 11 wynosi raptem 4,5 GB, przy czym w aktualnej wersji Windows 10 ISO to aż 5,3 GB, a jeszcze nie poznaliśmy pełnej wersji tego systemu.

Windows 11 vs Windows 10 gaming

Przyjrzyjmy się jeszcze testom, jakie w chwili premiery wersji testowej Windows 11, przeprowadził znany Youtuber Ben Annonymous, postanawiając przetestować osiągi Windows 10 z Windowsem 11. Najpierw Ben porównał czas uruchomienia systemu, Windows 11 Pro Build wystartował w 13 sekund, co dało wynik lepszy o prawie 19% w porównaniu z Windowsem 10 (rozruch dłuższy o 3 sekundy). Podobne wyniki Windows 11 wykazał również w kontekście odczytu i zapisu danych dysku SSD z użyciem programu CrystalDiskMArk. W Windows 11 ponownie zaobserwowano lepsze wyniki – odczytu o 15% i zapisu o 4,4%. Nie wiadomo jakie przełożenie, będą miały te wyniki na autentyczne doznania,

Warto wspomnieć również, że Windows 11 zyskał także lepszy wynik od Windows 10 w testach programu 3D Mark. System Microsoft uzyskał wynik 7613, przy czym Windows 10 w tym samym teście zyskał wartość 6872 punty przy wykorzystaniu procesora na poziomie 4,8 GHz i temperaturze mniejszej o siedem stopni, co daje wynik gorszy od Windows 10 o praktycznie 9,74%.

Jak Windows 11 sprawdza się z pozycji fana gier? Czy dla graczy warto uaktualnić Windows 10 do systemu operacyjnego Windows 11? Sprawdźmy porównanie, biorąc pod uwagę szybkość działania, wydajność, obserwowane na podstawie kilku topowych gier m.in. Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077, Battlefield 5, Forzy Horizon 4 na systemie Windows 10, jak i Windows 11.

Czy powyższe gry będą działać lepiej na systemie operacyjnym Windows 11? Testy przeprowadzili Youtuberzy z kanału Testing Games. W teście zostało porównanych 11 tytułów najbardziej wymagających gier i niestety jak zaobserwowali Testing Games, nie widać widocznych różnic między produkcjami odpalanymi na Windowsie 10 i Windowsie 11. Warto wspomnieć, że do testów został użyty dosyć mocny sprzęt o procesorze Intel i9 10900K, o taktowaniu 3,7 GHx i karcie graficznej GeForce RTX 2080 z pamięcią VRAM 8GB i 32 GB pamięci RAM oraz dwoma dyskami SSD.

Być może wydajność to nie wszystko, gry to również w głównej mierze aspekt wizualny, w Windows 11 powinny się one prezentować znacząco lepiej niż w starszej wersji systemu operacyjnego, a to wszystko za sprawną funkcji Auto HDR, która znacząco poprawia głębię obrazu. Jak zapowiada Microsoft w pełnej wersji gry, mają ładować się znacznie szybciej za sprawą znanej z Xbox Series X technologi DirectStorage, czyli uploadowania treści z twardego dysku bezpośrednio do karty graficznej, bez potrzeby używania procesora.

Warto pamiętać, że to, co obecnie pokazuje Windows 11 to jedynie nieukończona wersja testowa, być może do czasu publikacji pełnej wersji Microsoft wprowadzi jeszcze zmiany, które znacząco wpłyną na zróżnicowanie jakości odtwarzania gier na najnowszym systemie operacyjnym, w porównaniu do poprzednika.

Windows 11 free upgrade from 10

Sprawdźmy jeszcze jakie wymagania sprzętowe trzeba spełnić, by zainstalować nowy system Microsoftu Windows 11:

 • 64 -bitowy procesor z 2 rdzeniami i zegarem 1 GHz (zgodnie ze standardem SoC), pamięć RAM min. 4 GB, wolna przestrzeń dyskowa min. 64 GB, karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 i nowszą ze sterownikami WDDM 2.0, TPM 2.0 i wyświetlaczem o rozdzielczości 720p i wyświetlaczem większym niż 9 cali.

Jest to oczywiście konfiguracja minimalna, a niektóre z wprowadzonych funkcjonalności będą wymagały o wiele bardziej zaawansowanego oprogramowania np. o minimalnej pojemności 1 TB z dyskiem SSD.

Windows 11 upgrade from Windows 10 home

Jeśli jesteś w posiadaniu najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 10, wówczas upgrade na swoim komputerze możesz wykonać zupełnie za darmo, jeśli oczywiście spełniasz opisane wcześniej wymagania sprzętowe. Możliwość przeprowadzenia darmowej aktualizacji pojawi się wraz z opublikowaniem pełnej wersji systemowej.

Jeśli jesteś w posiadaniu starszej wersji systemu operacyjnego, wówczas po udostępnieniu do sprzedaży pełnej wersji systemu Windows 11, będziesz mógł skorzystać z zakupu w jednym ze sklepów internetowych przedstawicieli Microsoft.

Windows 11 Windows 10

Klucz do zainstalowania nowego systemu operacyjnego będzie dostępny już z początkiem roku 2022 w każdym z autoryzowanych sklepów i salonów Microsoft, m.in. zakupisz go w internetowym sklepie teamnet-software.pl

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy