sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Windows Server – co to jest?

Windows Serwer co to jest?

Windows Server jest produktem firmy Microsoft, inaczej mówiąc to grupa systemów operacyjnych Microsoft przeznaczona specjalnie dla serwerów. Microsoft Server po raz pierwszy na rynku pojawił się w 2003 roku jako Windows Server 2003. Zazwyczaj ten rodzaj systemu operacyjnego jest wykorzystywany głównie przez duże przedsiębiorstwa.

Windows Server nie jest produktem, który znajdziemy na półkach sklepowych tak jak standardowe licencje Microsoft Windows. Nie jest też produktem o którym nie mówi się wśród standardowych konsumentów prywatnych – zazwyczaj na co dzień spotykamy się głównie z usługami systemu Windows jako systemu operacyjnego przeznaczonego dla konsumentów domowych lub biznesowych, nie jako system operacyjny dla serwerów. Jakie są zatem różnice pomiędzy systemem Windows Server a standardowym systemem operacyjnym Windows? Czym wyróżnia się Windows Server i jakie wersje systemu Windows Server są dostępne w sprzedaży, czym się charakteryzują? Spróbujemy odpowiedzieć na podane pytania w poniższym artykule.

Windows Server trial

Windows Server jest systemem operacyjnym, który w pierwszym kroku ciężko odróżnić od standardowego systemu Windows. Podobny wygląd interfejsu, pasek zadań, pulpit, przycisk start, ikony pulpitu i każdorazowo nowa wersja Windows Server podobna do swojego odpowiednika w wersji konsumenckiej np. Windows Server 2019 wyglądem przypomina Windows 10, a Windows Server 2003 jest wersją odpowiadającą Windows XP. W Windows Server podobnie jak w Windowsie możesz instalować i pobierać nowe programy, dodatkowo w pakiecie instalacyjnym są dostępne również standardowe akcesoria systemu Windows.

Pomimo tych podobieństw należy pamiętać, że Windows Server, znacznie różni się od klasycznej wersji Windows kierowanej na rynek komercyjny, na standardowe komputery i laptopy. Windows Server to przede wszystkim większa wydajność, większa stabilność systemu. Serwerowy system operacyjny to również niezawodne zabezpieczenia, najwyższego poziomu, które wspomagają duże przedsiębiorstwa w ochronie danych firmowych.

Czym Windows Server różni się od klasycznego Windowsa?

Windows Server to przede wszystkim oprogramowanie, które wspomaga pracę dużych przedsiębiorstw. Jakimi narzędziami się charakteryzuje?

 • Active Directory – kontroler domeny, możliwość zalogowania do panelu obsługi zarządzania kontami użytkowników.
 • Usługi drukowania – zbiorowa konfiguracja urządzeń firmowych. Zamiast konfigurować każde urządzenie z osobna Windows Server daje możliwość odgórnej konfiguracji drukarek dla wszystkich stacji roboczych podłączonych do danej sieci lokalnej. Tak skonfigurowane ustawienia drukarek pozwalają na zaoszczędzenie czasu pracy zespołu IT i zapobiegają ewentualnym błędom w konfiguracji poszczególnych stacji roboczych.
 • Bezpieczne przechowywanie plików – serwer danych firmowych, do których możesz przypisywać określonych użytkowników, nadawać i odbierać uprawnienia.
 • DHCP – Dynamic Host Configuration Protocol – czyli protokół do automatycznego nadawania adresów IP wszystkim urządzeniom w określonej sieci.
 • Windows Update – możliwość konfiguracji i zarządzania poszczególnymi aktualizacjami systemu Windows. Często w przypadku klasycznego systemu Windows aktualizacje okazują się wprowadzać błędy, zamiast poprawek i przydatnych nowości. Windows Server umożliwia kontrolę Windows Update i konfigurację określonych działań dla poszczególnych aktualizacji.

Windows Server to również mniej ograniczeń sprzętowych:

 • możliwość instalacji nawet 24 TB pamięci RAM,
 • możliwość użycia aż 64 gniazd procesora

i wiele innych, dzięki którym system Windows Server jest w stanie obsługiwać setki stacji roboczych w jednym przedsiębiorstwie, przy jednoczesnym zachowaniu płynności, wydajności i bezpieczeństwie przechowywanych informacji na jak najwyższym poziomie.

Windows Server to również ograniczenie zbędnych funkcji

Windows Server to usługa dla dużych firm, dla biznesu, zatem zachowuje jedynie zaawansowane, najpotrzebniejsze ustawienia, a ogranicza występowanie aplikacji rozrywkowych, które nie wpływają na pracę przedsiębiorstwa, a jest ich dużo w klasycznym systemie Windows 10. Przykładowo Windows Server nie posiada takich aplikacji jak Microsoft Store, Microsoft Edge, nie możesz również na niego zalogować się za pośrednictwem konta Microsoft, zostały również ucięte wszystkie narzędzia, które są przeznaczone dla klientów serwerowych.

Dodatkowo Windows Server cechuje się o wiele bardziej zaawansowanymi zabezpieczeniami, wysokimi progami wejścia do systemu. Przykładowo Windows Server używa wbudowanej przeglądarki Internet Explorer, ale poziom jej zabezpieczeń jest na tyle restrykcyjny, ze zhakowanie go jest praktycznie nierealne.

Windows Server jest znacznie droższym odpowiednikiem klasycznego Windowsa, nic jednak dziwnego, w końcu to produkt dla biznesu, za którego profesjonalizm płacimy o wiele wyższą cenę. Licencje są zależne od ilości osób, które zyskają dostęp do określonego serwera. Windows Server może być również instalowany bezpośrednio na serwerze lokalnym z pominięciem jednostkowej stacji roboczej, co daje mu jeszcze większe możliwości wydajnościowe. Windows Server można również uruchomić bezpośrednio w chmurze i tam prowadzić działania zarządzające usługami, co skutecznie wpływa dodatkowo na zmniejszenie kosztów pracy: brak fizycznego serwera lokalnego do utrzymania, możliwość opłat subskrypcyjnych za wykorzystaną przestrzeń serwera.

Windows Server standard 2019

Windows Server, podobnie do klasycznego Windowsa jest wydawany w różnych wersjach i licencjach, które różnią się od siebie pod względem zaawansowania określonych funkcjonalności, rozbudowanych narzędzi. Do najnowszej wersji obecnie zaliczamy Windows Server 2019, a jakie wersje systemu Windows Server zostały dotychczas wydane (zaczynając od wersji najnowszej)?

 • Windows Server 2019,
 • Windows Server 2016
 • Windows Server 2012 R2
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2008 R2
 • Windows Server 2008
 • Windows Server 2003 R2
 • Windows Server 2003

i dodatkowe wersje specjalne, takie jak:

 • Windows HPC Server 2008 – wersja do pracy na bardzo wydajnych serwerach,
 • Windows Small Business Server – wersja dla małych firm,
 • Windows Essential Business Server – wersja dla średnich firm.
 • Windows Home Server – wersja dla serwerów domowych, które służy do realizacji podstawowych funkcji Windows Server: udostępnianie plików, dostęp zdalny, automatyczny backup danych, zarządzanie przepływem informacji.

Dodatkowo każda z licencji Windows Server jest dostępna w wybranych wersjach: Standard, Datacenter, Essentials i ew. Foundation. Do najbardziej rozbudowanej wersji należy Datacenter skierowana dla największych przedsiębiorstw.

Windows Server 2019 to wersja najnowsza słynnych systemów serwerowych Microsoft. Jest oparta na kodzie Windows 10, wyposażona w nowatorskie funkcjonalności i jeszcze bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Windows Server 2019 umożliwia opcje pracy w chmurze, jak również na maszynach wirtualnych.

Windows Server 2019 można zakupić w trzech wybranych wersjach licencyjnych:

 • Microsoft Windows Server 2019 Essentials to następnik Windows Server Essentials 2016. Skierowany tak jak Essentials 2016 do firm małych i średnich. Może stanowić pierwsze rozwiązanie serwerowe w firmie bądź służyć jako serwer główny dla serwerów już istniejących. Essentials 2019 łączy środowiska lokalne z platformą informatyczną Azure.
 • Microsoft Windows Server 2019 Standard to wersja podstawowa Windows Server 2019. Jest szczególnie zalecana do mikro przedsiębiorstw, które stawiają na nowoczesność i automatyzację usług. Łączone środowisko informatyczne z Microsoft Azure to dostęp do usług w chmurze, dodatkowe zabezpieczenia i łatwa konfiguracja urządzeń w sieci,
 • Microsoft Server 2019 Datacenter to najbardziej zaawansowana wersja Windows Server 2019, jest skierowana do dużych firm, które stawiają tylko na najnowocześniejszą technologię i najwyższy poziom zabezpieczeń. System łączy lokalną sieć z platformą chmurową Azure. Datacenter obsługuje zarówno operacje prowadzone w chmurze, jak również te w środowisku lokalnym.

Windows Server 2016

MS Windows Server 2016 to poprzednia edycja znanego nam Windows 2019. Oferuje wysoką wydajność i wysokie bezpieczeństwo, za pośrednictwem wbudowanych modułów ochrony i blokady niepowołanych dostępów do danych. Windows Server 2016, podobnie jak swój poprzednik występuje w wersjach: Datacenter, Essentials i Standard.

Czym charakteryzują się wybrane wersje?

 • Windows Server 2016 Standard – podstawowa wersje Windows Server 2016. Został stworzony z myślą o pracy w chmurze. System umożliwia tworzenie i administrowanie sieci komputerowych, przetwarzanie danych i korzystanie z Webhostingu. Z nowych funkcjonalności względem wersji poprzednich w Windows Server 2016 można znaleźć: usprawnienie infrastruktury informatycznej, przyśpieszenie działania aplikacji, zwiększenie zabezpieczeń,
 • Windows Server 2016 Essentials – to wersja optymalna dla małych i średnich firm, które nie korzystają ze środowiska wirtualnego. Może być używana jednocześnie do obsługi na 2 fizycznych procesorach, aż do 25 użytkowników lub 50 urządzeń. W porównaniu do swoich poprzedników, wersja Essentials ma poprawioną funkcjonalność – doskonale sprawdza się w pracy jako serwer podstawowy.
 • Windows Server 2016 Datacenter – najbardziej zaawansowana wersja serwerowa systemu Windows Server 2016. Wspomaga firmy najbardziej zaawansowane w wirtualizacji środowiska pracy. Czym Datacenter 2016 wyróżnia się od poprzedników? M.in. wbudowany system “zero trust”, czyli skuteczne zabezpieczenie blokujące wszelkie zagrożenie płynące z sieci.

Windows Server 2012 R2

Microsoft Windows Server R2 2012 to usprawniona wersja swojego poprzednika, czyli Server 2012. Względem wersji poprzedniej została poprawiona struktura zabezpieczeń, wydajność oprogramowania, jak również wdrożono nowe funkcjonalności. Tak, jak w przypadku nowszych wersji R2 2012 występuje w trzech wybranych licencjach: Standard, Essentials i Datacenter. Czym wyróżniają się poszczególne wersje?

 • Windows Server 2012 R2 Standard – system stworzony do pracy za pośrednictwem chmury. W porównaniu do poprzednika wprowadzono wiele ulepszeń w zakresie zabezpieczeń, zarządzania, wirtualizacji, ochrony danych, dostępu i zarządzania wybranymi licencjami.
 • Windows Server 2012 R2 Essentials – skierowany do firm małych i mikro przedsiębiorstw, umożliwia zarządzanie firmą z jednego poziomu za pomocą łatwego interfejsu. Tak jak wersja 2016 może obsługiwać do 25 użytkowników, czyli do 50 urządzeń. Brak wymaganych dodatkowo User CALs.
 • Windows Server 2012 R2 Datacenter – skierowany do większych firm, najbardziej zaawansowana wersja 2012 R2. W tej edycji system koncentruje się głównie na danych przechowywanych w chmurze i wirtualizacji. System jest wyposażony w interfejs znany z Windowsa 8. W porównaniu do wersji 2012 wprowadzono wiele zabezpieczeń i ulepszeń platform internetowych, ochrony informacji, przechowywania danych.

Windows Server 2012

Windows Server 2012 to wydanie szóste Windows Server, wzorowana jest na interfejsie Windowsa 8. Wersja została wprowadzona we wrześniu 2012 roku. Wersja ta jest jedną ze starszych, dostępnych w sprzedaży opcji Windows Server. Nie wspiera komputerów opartych o Itanium, za to ma wiele funkcji dodanych, bądź poprawionych względem wersji 2008 R2. Wśród nowości warto wspomnieć o aktualizacji Hyper-V, nowej wersji menedżera zadań i systemu plików ReFS. Dodatkowo Windows Server 2012 posiada Modern UI dostosowany do obsługi urządzeń dotykowych.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na wszystkie Twoje pytania w temacie – Windows Server. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie Teamnet Software.

Windows Server 2008 R2 – wersje najnowsze

Windows Server to specjalny produkt od firmy Microsoft, który został stworzony dla serwerów. Nie jest to popularne rozwiązanie dla przeciętnych osób. Na przykład Windows Server 2008 R2, wersje nowsze jak 2019 czy 2016, to wszystko jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które siedzą w głębokiej informatyce i potrzebują dobrych systemów operacyjnych. W przypadku przykładowego Windows Server 2008 R2, wersje ta i kolejne miały coraz to większą wydajność, więc potrafią udźwignąć znacznie więcej zadań do wykonania.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy