sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Zabezpiecz swoje pieniądze przed oszustami. Ochrona bankowości internetowej

Zabezpiecz swoje pieniądze. Ochrona bankowości

Instalacja dobrego antywirusa z aktywną ochroną bankowości internetowej pozwoli nam zabezpieczyć nasze pieniądze przed niepowołanym dostępem. Na rynku jest bardzo duży wybór producentów oprogramowania antywirusowego, ale który wybrać? Pomożemy Ci podjąć decyzję.

Jednym z najbardziej cenionych programów jest niewątpliwie Eset Internet Security, który posiada szereg dodatkowych zabezpieczeń pozwalających na ochronę naszej prywatności. Po przejściu na stronę banku, otwiera nam się dodatkowe zabezpieczone okno, w którym będziemy mogli wprowadzić bezpiecznie swoje dane do logowania. Proces logowania do banku pozostaje bez zmian, natomiast nasze dane są poddane szyfrowaniu, a wykonywanie transakcji przez Internet jest znacznie bezpieczniejsze. Poniżej przedstawiamy Ci listę pozostałych programów antywirusowych z aktywną ochroną bankowości internetowej:

Stwórz silne i długie hasło

Kolejnym krokiem po instalacji antywirusa jest ustawienie silnego hasła. Nie twórz prostego hasła. Częstym błędem, popełnianym przez klientów jest ustawienie Imienia lub daty urodzenia jako hasło. Niestety takie kombinacje są łatwe do złamania. Aby hasło było silne używaj dużych liter,cyfr oraz znaków specjalnych. Banki narzucają klientom stały monitoring swojej bankowości oraz zmianę hasła średnio co 3 miesiące.

Obrazek bezpieczeństwa – co to takiego?

Wiele instytucji finansowych ma możliwość ustawienia obrazka bezpieczeństwa, który w prosty sposób pozwoli nam zweryfikować czy strona za pomocą, której próbujemy zalogować się do swojego konta jest autentyczna. Obrazek pojawia się po podaniu loginu, a przed podaniem hasła lub PINu.

Uważaj na wiadomości email oraz SMSy

Nierzadko spotykamy sytuacje, kiedy odbieramy dziwne wiadomości e-mail rzekomo wysłane w imieniu  banku z linkiem i prośbą o zalogowanie się do swojego konta. Musisz być bardzo ostrożny i zweryfikować czy wiadomość, którą odebrałeś jest prawdziwa. Zwróć uwagę czy adres strony banku w przeglądarce jest zaszyfrowany  ‘https’; oraz pojawia się ikonka kłódki. Pamiętaj ! Bank nigdy nie prosi o podanie loginu lub hasła e-mailem lub przez SMSem

Hasło maskowane

Jeśli twój bank daje możliwość wyboru między hasłem zwykłym pisanym ciągiem znaków a hasłem maskowanym wybierz hasło maskowane. Taki sposób wprowadzania hasła różni się od zwykłego tym, że wpisujemy  tylko kilka znaków z hasła np. trzeci, piąty, ósmy znak z naszego hasła. Reszta jest zamaskowana przez bank. Każde logowanie będzie wymagało wprowadzania znaków w inne pola, które z góry narzuci nam system bankowy.  ten model wprowadzania hasła jest znacznie bezpieczniejszy i znacząco utrudnia oszustom odczytanie naszego hasła.

Potwierdzenia SMS

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bank wymaga podania jednorazowego hasła SMS przed zaakceptowaniem przelewu.  Jest to dobry sposób na dodatkowe zabezpieczenie przed utratą środków. Jeśli komuś uda się dostać do Twojego konta, nie wykona żadnych operacji bez potwierdzenia SMS. Nawet zmiana numeru w bankowości wymaga potwierdzenia kodem SMS.

W przypadku utraty telefonu musisz jak najszybciej skontaktować się z infolinią banku lub udać się do placówki, celem zmiany numeru do jednorazowych kodów SMS. Zawsze porównaj dane z SMSa autoryzującego na jaką kwotę jest przelew i do kogo został zlecony. W treści wiadomości będzie podany fragment numeru odbiorcy. Jeśli dane się nie zgadzają lub w ogóle nie Ty wykonywałeś tę operację natychmiast skontaktuj się z bankiem oraz przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu programów szpiegujących. Większość antywirusów posiada taką funkcję.

Publiczne sieci wifi i komputery

Musisz pamiętać, aby nie logować się do swojego banku z publicznej sieci wi-fi, przykładowo: w pociągu, komunikacji miejskiej, restauracji. Ciężko będzie Ci określić jaki jest poziom zabezpieczeń danej sieci. Najlepiej korzystać z sieci zabezpieczonej w domu lub swojego biura.

Unikaj publicznych komputerów w kawiarence internetowej, gdzie do komputera ma dostęp wiele osób. Nie wiadomo czy ktoś nie zainstalował oprogramowania szpiegującego, które w prosty sposób zapisze Twój login i hasło a następnie prześle do hakera.

Ochrona sieci wi-fi w domu

Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej w domu jest istotnym elementem, które pozwoli nam zablokować dostęp niepowołanym osobom. Sieć musi być chroniona hasłem za pomocą protokołu WPA2 (najlepiej szyfrowany). Hasło tak jak w przypadku bankowości internetowej musi być trudne i długie.

Dobrze jest gdy nasza sieć ma możliwość ustawienia filtrowania adresów MAC (z siecią mogą łączyć się tylko komputery, które są zapisane na liście zaufanych). Naszą sieć domową możemy ustawić jako niestandardową lub ją całkowicie ukryć.

Nie podawaj hasła do bankowości internetowej

Nie udostępniaj nikomu hasła do swojego konta osobom trzecim a nawet pracownikowi banku. Nie masz 100 procentowej pewności czy osoba, która się z Tobą kontaktuje jest faktycznie pracownikiem banku. Nierzadko tak działają specjalne grupy przestępcze wyłudzające wrażliwe dane.

Prawdziwi konsultanci nigdy nie poproszą Cię o podanie hasła do banku. Zazwyczaj jest to weryfikacja zaszyfrowana poprzez podanie takich danych jak: nazwisko panieńskie matki, data urodzenia lub miejsce urodzenia.  Po podaniu tych informacji automatyczna sekretarka zweryfikuje Twoją tożsamość, a konsultant będzie mógł udzielić odpowiedzi na zadana przez Ciebie pytania, w tym złożyć dyspozycję zmiany hasła do bankowości internetowej jeżeli istnieje podejrzenie dostępu do Twoich pieniędzy przez niepowołane osoby.

Weryfikuj historię przelewów

Sprawdzaj historię zrealizowanych przelewów, wypłat z bankomatów lub karty płatniczej. Takie działania pozwolą Ci zweryfikować czy na Twoim koncie nie ma podejrzanych operacji. Gdy zorientujesz się, że na liście przelewów są pozycje, których nie wykonywałeś skontaktuj się jak najszybciej z infolinią banku. Pracownik banku powinien udzielić Ci szczegółowych informacji na temat dalszego postępowania oraz zabezpieczenia Twoich pieniędzy.

Aplikacje mobilne banku a bezpieczeństwo

Można rzec, że prawie każdy bank udostępnia aplikację mobilną celem ułatwienia dostępu do pieniędzy, jednak takie aplikacje są bardziej podatne na zagrożenia niż standardowe logowanie za pomocą komputera. Podstawową metodą jest oszustwo na BLIKa. Polega ona na wyłudzeniu 6-cio cyfrowego kodu za pomocą, którego można zapłacić w sklepie lub wybrać pieniądze z bankomatu.

Biorąc pod uwagę skalę niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas w internecie musimy zastosować się do powyższych porad. Po wykonaniu opisanych czynności, środki na koncie będą bardziej bezpiecznie a ryzyko ich utraty zostanie zminimalizowane.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy