sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Oryginalny klucz Windows 10 – nie daj się oszukać!

Oryginalny klucz Windows 10 - nie daj się oszukać!

Tanie klucze do Windows 10 kuszą swoją niską ceną. Pojawiają się wszędzie: na aukcjach w popularnych serwisach ogłoszeniowych, a także nierzadko w e-sklepach, które nie mają opinii w internecie. Dzisiaj poruszymy temat, który jest na topie od wielu lat – czyli o tanich, nielegalnych kluczach do Windows 10, których zakup i instalacja nie są potwierdzeniem legalności oprogramowania. Zapraszamy!

Klucz do Windows 10 w bardzo niskiej cenie

Nawet najtańsze klucze do Windows 10 pochodzą od Microsoftu. W innym przypadku nie byłaby możliwa ich aktywacja. Dlaczego więc przestrzegamy przed zakupem cyfrowych kluczy do tego systemu w cenach, które wydają się śmiesznie niskie?

Legalność

Jest wiele sposobów na to, by pozyskać tanie klucze do Windows 10. I są one nielegalne. Przykładowo – przestępcy (nie bójmy się używać tego słowa!) wykradają klucze do systemu z firm, a następnie sprzedają je użytkownikom po zaniżonej cenie
Niektórzy także kupują – legalnie – pojedynczy klucz, a następnie tworzą jego kopie. Jest to nielegalne, ponieważ licencja klucza nie pozwala na odsprzedaż, a także na jego powielanie.

Sposoby licencjonowania

Od lat nowe komputery (głównie laptopy), sprzedawane są z systemem operacyjnym i kluczem wbudowanym, przypisanym do danego urządzenia. Klucz do Windows 10 jest zapisywany w BIOSie urządzenia (lub w rejestrze systemowym na etapie preinstalacji).
Dzięki tej metodzie system w momencie podłączenia do internetu bądź uruchomienia urządzenia jest aktywowany automatycznie i przypisywany do urządzenia. To właśnie dlatego gdy kupujesz nowy laptop nie dostajesz płyty z systemem, jak wiele lat temu. Jest to rodzaj licencji OEM (detaliczny).
Jest także druga metoda sprzedawania licencji przez Microsoft – BOX. Umożliwia ona przeniesienia licencji na inny komputer. Gdy wykupisz licencję BOX, otrzymasz nośnik, specjalną naklejkę z kluczem (COA), a także instrukcję oraz potwierdzenie zakupu. Do tej właśnie grupy licencyjnej należą licencje firmowe.

Jak przestępcy oszukują swoich klientów?

Nowe urządzenia nie mają certyfikatu z kluczem produktu. Mają wbudowany klucz w BIOSie. Wyjątkiem jest system Windows 10 dla firm, który jest sprzedawany na licencji BOX – ta licencja jednak nie zezwala na kopiowanie i rozpowszechnianie kluczy. W jaki więc sposób przestępcy nabierają użytkowników?
Najczęściej naklejają na laptopy specjalne nalepki, które do złudzenia przypominają oryginalne COA. Na nich są klucze, które zostały pozyskane nielegalnie (najczęściej zostały rozpowszechnione i są to kopie lub też zostały wykradzione z firm).

U mnie działa – więc w czym problem?

Takie tanie klucze działają i będą działać, jednak “problemem” jest prawo, według którego możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zakup i użytkowanie nielegalnej licencji. Niedozwolone są wszelkie działania, które zmierzają zarówno do obejścia, jak i pominięcia aktywacji. W skrócie – masz obowiązek upewnić się, że kupowany przez Ciebie klucz jest legalny, jeżeli nie chcesz mieć później problemów. Oprócz tego legalne antywirusy mogą pokazywać Ci komunikaty o nielegalności oprogramowania.

Najczęściej ścigane na wniosek Microsoftu są firmy, jednak zdarza się, że również osoby fizyczne są pociągane do odpowiedzialności. W przypadku firm nie tylko nakłada się kary finansowe, ale także rekwiruje sprzęt jako dowód. Nie musimy chyba mówić, jak bardzo dezorganizujące dla przedsiębiorstwa jest skonfiskowanie całego sprzętu. Często w takich wypadkach firma musi wyłożyć poważne pieniądze, żeby zakupić nowe komputery (często policja przetrzymuje je nie tylko tygodniami, ale i miesiącami – wszystko zależy od postępowania i czasu jego trwania). Windows nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych systemów – wielu użytkowników jest po prostu do niego przyzwyczajonych. Właśnie z tego powodu nie warto próbować oszukać tego przedsiębiorstwa: nie warto robić sobie wroga u firmy, która przyzwyczaiła do swojego systemu tak wiele osób na całym świecie. Pamiętaj, że Microsoft ma zarówno pieniądze, jak i czas, żeby kontrolować nielegalne użytkowanie ich licencji!
Oprócz tego po aktywacji takiego klucza może się okazać, że Microsoft wykrył, że dany klucz został aktywowany wiele razy w różnych krajach, i go po prostu zablokował. Wtedy Ty kupiłeś klucz, wydałeś pieniądze, a system nie zadziała. Dodatkowo musisz mieć świadomość tego, że Microsoft zgłasza takie kradzieże. Czasem jednak Microsoft zbiera dane o użytkownikach danego klucza, by zebrać materiał dowodowy. Może się więc okazać, że mimo tego, że “u Ciebie działa”, to do Twoich drzwi zapuka policja.

Co dostanę po zakupie legalnego klucza?

Po zakupie legalnego klucza dostaniesz nie tylko zbiór cyfr, ale także:

  • dowód zakupu,
  • Numer ewidencyjny licencji składający się z kilku zaszyfrowanych znaków lub liczb.

Tani klucz do Windows 10 a legalność

Jeżeli masz podejrzenie, że klucz, który kupiłeś, pochodzi z nielegalnego źródła, zgłoś to odpowiednim służbom. I pamiętaj – to, że kupiłeś tani klucz do Windows 10 i nie zainteresowałeś się tematem jego legalności wcale nie oznacza, że tylko sprzedawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności! Więcej na ten temat możesz poczytać również w artykule Legalny Windows za 50 zł to więcej kłopotów niż pożytku. Zachęcamy także do przeczytania artykułu na Bezprawnik, który opisuje podobną sytuację. Sprawdź: Legalność Windowsa za 50 zł z Allegro. Pracownik Microsoft twierdzi, że lepiej ściągnąć z Torrentów. Czy namawia do piractwa?

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


×

Bardzo dobry
99.9%
z 2796 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy