sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Korzyści z legalnego oprogramowania w firmie

Korzyści z legalnego oprogramowania w firmie

Pirackie systemy komputerowe i programy wciąż stanowią w Polsce większość, mimo że korzyści z legalnego oprogramowania zdecydowanie przewyższają te wynikające ze stosowania programów nielegalnych. Co to jest legalne oprogramowanie, jak je rozpoznać i jak nie dać się oszukać oraz jakie zalety wiążą się z jego wyborem? Zapoznaj się z poradnikiem Teamnet Software i wybierz legalne programy biurowe, antywirusy i systemy operacyjne do zastosowania w Twojej firmie.

Co to jest legalne oprogramowanie?

Czym jest legalne oprogramowanie? To oprogramowanie, które kupujemy z odpowiednią licencją i kluczem aktywacyjnym pochodzącym od producenta. Niestety, często trudno rozpoznać legalność oprogramowania. Pewność co do legalności produktu możemy mieć tylko wówczas, gdy Windows 10 czy inny system operacyjny lub program biurowy kupujemy bezpośrednio u producenta, lub jego dużego i znanego dystrybutora o dużej renomie. Legalne oprogramowanie w firmie kupujemy w różnorodnych wersjach:

 • BOX – otrzymujemy nośnik z oprogramowaniem oraz pudełko, taki zestaw można następnie odsprzedać niezależnie od urządzenia, na którym było ono zainstalowane;
 • OEM – system operacyjny otrzymujemy wraz z kupionym komputerem stacjonarnym lub laptopem i tylko z tym urządzeniem możemy je sprzedać;
 • ESD – to oprogramowanie w postaci elektronicznej, klucz aktywacyjnych otrzymujemy po zakupie za pośrednictwem poczty e-mail, a system pobieramy ze strony producenta.

Korzyści z zastosowania legalnego oprogramowania

Legalne oprogramowanie w firmie wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich warto wyróżnić:

 • poczucie bezpieczeństwa – wybierając legalne oprogramowanie Windows 10 ProOffice 365 czy Office 2019, masz pewność, że Twojej pracy nie utrudni kontrola Policji lub innych organów – działasz zgodnie z prawem i nie musisz obawiać się kar finansowych czy konsekwencji prawnych jeśli chodzi o legalność oprogramowania;
 • pomoc producentów – jedną z korzyści z zastosowania legalnego oprogramowania w firmie jest także możliwość skorzystania z pomocy producenta, która obejmuje darmowe aktualizacje (w tym poprawę funkcjonalności oprogramowania oraz eliminowanie ewentualnych błędów), wdrażanie nowych rozszerzeń i dodatków oraz pomoc serwisową w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych;
 • pewność bezproblemowej instalacji – w przypadku wyboru legalnego oprogramowania dla firmy masz gwarancję, że bez problemu zainstalujesz je na każdym komputerze czy laptopie; tego samego nie można powiedzieć o wersjach pirackich, które mogą generować problemy już przy instalacji;
 • możliwość korzystania ze zniżek na zakup kolejnych produktów – producenci często oferują zniżki w przypadku, gdy klient do nich wraca i kupuje kolejną wersję oprogramowania;
 • ochrona przed wirusami – niestety pirackie oprogramowania nie tylko są bardziej narażone na działanie wirusów, ale często zdarza się, że osoba, która je rozprowadza, samodzielnie wprowadza do niego wirusa, żeby śledzić aktywność użytkownika, wykraść dane lub tożsamość; darmowe aktualizacje legalnego oprogramowania na bieżąco naprawiają ewentualne luki bezpieczeństwa zgłaszane przez użytkowników, co zwiększa ochronę w trakcie użytkowania sprzętu i zabezpiecza dane osobowe klientów czy kontrahentów;
 • ochrona przed atakami hakerów – hakerzy są w stanie przechwycić obraz z kamery Twojego urządzenia, a także wykraść zdjęcia (na przykład Twoich dzieci) dane lub tożsamość; zdarza się także, że dane Twoich klientów mogą zostać sprzedane; nielegalne oprogramowanie sprawia, że jesteś bardziej narażony na takie działania;
 • wsparcie w skali makroekonomicznej – badania wykazują, że legalne oprogramowanie przynosi budżetowi Państwa znacznie wyższe dochody niż zakup nielegalnych wersji – tym samym wspierasz producentów działających uczciwie.

Kontrola legalności oprogramowania w firmie

Badania BSA Global Software Survey, przeprowadzone w 2016 roku, wykazały, że aż 48% licencji wykorzystywanych w Polsce pochodzi z legalnego źródła. To znacznie więcej niż na świecie (39%) i w Unii Europejskiej (29%). Niestety posiadanie nielegalnego oprogramowania naraża nas na kontrolę legalności oprogramowania w firmie – zazwyczaj następuje ona na skutek zgłoszenia pracownika lub specjalnych jednostek zajmujących się wykrywaniem nielegalnych systemów i programów. Kto może ją przeprowadzać?

 • Policja,
 • prokuratura,
 • inspektorzy Urzędów Skarbowych,
 • na upoważnienie: biegli sądowi, specjaliści z zakresu informatyki.

Legalność oprogramowania w firmie

Jak wygląda przebieg kontroli legalności oprogramowania? Jako właściciel firmy masz obowiązek udostępnić upoważnionym organom wszystkie komputery, faktury oraz rachunki za zakup urządzeń i licencji na oprogramowania, a także książeczki licencyjne i nośniki danych (dyski twarde, płyty CD, DVD i inne). W razie stwierdzenia braku legalności właścicielowi firmy grozi szereg konsekwencji o charakterze:

 • prawnym,
 • finansowym,
 • organizacyjnym,
 • wizerunkowym.

Nielegalne oprogramowanie w firmie

Nielegalne oprogramowanie używane w firmie to czyn zabroniony, za który grożą konsekwencje na podstawie Kodeksu Karnego oraz Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych. W przypadku wykrycia nielegalnych programów w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara grzywny lub nawet nastąpi konfiskata sprzętu. Jakie konkretnie konsekwencje grożą za posiadanie nielegalnych programów?

Nielegalne oprogramowanie w firmie – kara

Za posiadanie nielegalnych programów dla firm grozi prawna odpowiedzialność karna na podstawie Kodeksu Karnego oraz Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych (grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat) i cywilna (majątkowa). Producent oprogramowania biurowego, graficznego czy systemu operacyjnego może się domagać zapłaty odszkodowania w wysokości dwukrotności lub trzykrotności wartości legalnego oprogramowania za każdą nielegalną licencją. Co więcej, Policja ma prawo zająć sprzęt – komputery i dyski – w trakcie postępowania, a firma nie może z nich korzystać. Konieczność zakupu kilkudziesięciu nowych komputerów w tym samym czasie może doprowadzić nie tylko do braku możliwości funkcjonowania, ale także do utraty płynności finansowej, a w ostateczności nawet do upadłości. Nielegalne oprogramowanie dla firm naraża nas też na utratę dobrego wizerunku wśród klientów, którzy będą obawiali się naruszenia ich danych osobowych i w konsekwencji podejmą współpracę z konkurencją.

Jak rozpoznać legalne oprogramowanie?

Niestety nawet otrzymanie paragonu, rachunku czy faktury nie stanowi potwierdzenie, że oprogramowanie dla firm jest legalne. Firma BSA kupiła na polskim portalu aukcyjnym 100 licencji i okazało się, że 100% pochodziło z pirackiego źródła. Dlatego też warto kupować licencję bezpośrednio u producenta lub u jego partnerów. W przypadku zakupu legalnej licencji:

 • system będzie mógł być aktywowany wyłącznie online lub telefonicznie,
 • otrzymasz rachunek, fakturę lub paragon,
 • otrzymasz licencję zapisaną w BIOS, jeśli kupisz komputer z systemem lub oprogramowaniem biurowym.

Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim niska cena, przypadkowy sprzedawca, zwłaszcza na portalu aukcyjnym.

Legalne oprogramowanie – zalety legalnych rozwiązań

Stosowanie legalnych i oryginalnych programów w firmie to praktyka zgodna z prawem i polecana każdemu przedsiębiorcy. Dzięki temu można przede wszystkim uniknąć problemów prawnych oraz rys na wizerunki firmy. Co również ważne, jedynie legalne oprogramowanie jest aktualizowane, co daje pewność, że w przypadku odkrycia luki w zabezpieczeniach zostanie ona szybko rozwiązana. Dodatkowo dostęp do wsparcia technicznego to bardzo przydatna kwestia. Legalne programy są mniej narażone na ataki hakerów czy złośliwe oprogramowanie.

Legalność oprogramowania Windows

System operacyjny to jeden z podstawowych programów w każdej firmie, bez niego nie da się wykonywać zadań, obsługiwać komputera. Najpopularniejszym systemem obecnie jest Windows. Firma Microsoft wdrożyła zabezpieczenia przed “piratami” i stosowaniem nielegalnych rozwiązań. Warto kupować system operacyjny jedynie od sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują oryginalne produkty.

Nielegalne oprogramowanie w firmie gdzie zgłosić?

Jeśli jesteś pracownikiem firmy i masz podejrzenie lub pewność, że wykorzystuje ona nielegalne oprogramowanie, możesz zgłosić ten fakt do odpowiednich organów. Pierwszym krokiem może być organizacja BSA | The Software Alliance zajmująca się sprawami legalności oprogramowania. Działą w 30 krajach na świecie – również w Polsce istnieje możliwość zgłoszenia podejrzenia o korzystaniu z nieoryginalnych programów.

Kup legalne oprogramowanie dla firmy w Teamnet Software i poznaj jego korzyści!

Chcesz postawić na legalne oprogramowanie w firmie, które zapewni bezpieczeństwo i ochroni dane Twoich klientów i kontrahentów przed atakami hakerskimi oraz wirusami? Postaw na współpracę z Teamnet Software. Klientom oferujemy w pełni legalne programy biurowe, antywirusy i systemy operacyjne do zastosowania na wielu komputerach w wersjach pudełkowych i elektronicznych, a także pełne wsparcie. Zapraszamy!

Kontrola legalności oprogramowania – na czym polega?

Audyt, czyli kontrola legalności oprogramowania jest elementem procesu zarządzania zasobami IT, który jest oparty na analizie stanu oprogramowania zainstalowanego w organizacji oraz zamawianiu i uzupełnianiu braków licencji. Taki audyt skierowany jest do przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Warto zaznaczyć, że kontrola legalności oprogramowania nie pociąga za sobą konsekwencji prawnych, a jedynie chroni Twoją firmę przed karami nakładanymi przez władze. Jak jednak wiadomo – nielegalne oprogramowanie w firmie, niesie za sobą ryzyko dużych kar.

Kontrole legalności oprogramowania – czy jest się czego obawiać?

Kontrole legalności oprogramowania są przeprowadzane są zarówno prewencyjnie, na własny użytek, jak i w sytuacjach, gdy podejrzewa się, że oprogramowanie może pochodzić z nielegalnego źródła lub zostać ukradzione. Kontrole legalności oprogramowania przeprowadzają firmy świadczące tego typu usługi, a także policja, prokuratura oraz inni funkcjonariusze posiadający specjalny nakaz. Oczywiście, warto upewniać się, że źródło, z którego kupujemy oprogramowanie jest legalne, jednak nie zawsze jest to możliwe do wykonania, jeśli jest się laikiem.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy