sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Antywirus dla firm – ranking

Program antywirusowy to w dzisiejszych czasach podstawa bezpieczeństwa zarówno dla komputera domowego, jak i tym bardziej urządzeń firmowych. Antywirus jest niezbędny na komputer, smartfon czy tablet, bez względu na system operacyjny. W dzisiejszych czasach wirusy atakują również oprogramowanie Mac i iOS. Utrata danych domowych bywa niebezpieczna dla naszego komfortu psychicznego, szczególnie jeśli urządzenia śledzące przejmą dane do logowania w internetowej bankowości, jednak utrata danych firmowych może rodzić jeszcze poważniejsze konsekwencje, gdzie oprócz ukradzionych plików, możemy zostać oskarżeni o złamanie umowy poufności i obarczeni dodatkowymi kosztami od firm i klientów z którymi współpracujemy. Sprawdźmy zatem jakie są najlepsze zabezpieczenia dla firm z obecnie dostępnych na rynku i jak można się zabezpieczyć na każdej możliwej płaszczyźnie.

W poniższym artykule przyjrzymy się zarówno płatnym, jak i darmowym opcjom antywirusów dla firm. Sprawdzimy, które antywirusy są najlepsze na rynku dla dużych przedsiębiorstw oraz na co zwracać uwagę przy wyborze programu antywirusowego.

Antywirus dla firm

Utrata cennych firmowych informacji, szczególnie przy przejściu większości firm w tryb pracy zdalnej to dla przedsiębiorców najgorszy z możliwych scenariuszy, który może się wydarzyć. Wystarczy jednak wybrać dobre rozwiązanie, które uchroni Cię przed niepotrzebnym stresem. Do wyboru obecnie jest wiele programów informatycznych, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

Przyjrzyjmy się najpierw, na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania oprogramowania antywirusowego dla firmy.

Głównym zadaniem programu antywirusowego jest skanowanie plików znajdujących się na nośniku stacjonarnym i nośnikach zewnętrznych, jak również ochrona w czasie rzeczywistym, czyli zablokowanie (poddanie kwarantannie) lub usunięcie (w zależności od decyzji użytkownika) złośliwego oprogramowania, zanim te zdąży wyrządzić szkody na danym urządzeniu.

Programy antywirusowe różnią się między sobą skutecznością reakcji w czasie rzeczywistym, możliwością rozpoznania realnych zagrożeń, brakiem generowania fałszywych alarmów i określonymi dodatkami np. kontrola rodzicielska, funkcja ochrony przed kradzieżą, VPN – wirtualna sieć prywatna, funkcją antyphishingu i wieloma innymi.

Każdy z programów dysponuje dostępem do określonej bazy wirusów, która jest aktualizowana na bieżąco przez twórców programów antywirusowych. Porównując programy antywirusowe, warto sprawdzić najnowsze testy realizowane przez profesjonalne firmy specjalizujące się w sprawdzaniu skuteczności antywirusów np. Austriacka firma AV-Comparatives i Niemiecka placówka AV-TEST.

Obie z firm realizują najbardziej profesjonalne testy programów antywirusowych realizowane na rynku. Co miesiąc każdorazowo badanych jest ponad 20 najlepszych firm, które produkują najbardziej znane programy antywirusowe. W trakcie testów sprawdzany jest m.in. czas reakcji na ataki najbardziej złośliwych programów antywirusowych, najnowszych malware.

W czasie testów laboratoria realizują takie testy porównawcze jak np. atak specjalnie spreparowanych programów złośliwych, typu “zero day”, do którego wykrycia niezbędne jest zaawansowane oprogramowanie antywirusowe.

System oceniania AV-TEST i AV-Comparatives trwa dwa miesiące, po tym czasie laboratoria upubliczniają wyniki najnowszych wersji antywirusów obecnie dostępnych na rynku.

Program antywirusowy dla firm

Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy?

Przede wszystkim podczas zakupu odpowiedniego programu antywirusowego warto skupić się na takich kwestiach jak:

  • skuteczność działania – sprawdzaj aktualne testy i kieruj się profesjonalnymi danymi np. z testów AV-Comparatives i AV-TEST,
  • odpowiedni poziom ochrony – ochrona przed oprogramowaniem ransomware, blokada oprogramowania szpiegującego, zaawansowany skaner antywirusowy, funkcja eliminowania złośliwego oprogramowania, ochrona kamery internetowej, możliwość tworzenia zabezpieczających kopii zapasowych, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i wszelkimi malware, zapora sieciowa systemu operacyjnego, minimalny wpływ na wydajność urządzenia – jego spowolnienie, aktualna baza wirusów – szybka odpowiedź na nowe zagrożenia,
  • kompatybilność zgodna z Twoim oprogramowaniem i określonym systemem operacyjnym – nie wszystkie programy antywirusowe działają na wszystkich systemach operacyjnych np. program program kompatybilny z systemem Windows, jest niekoniecznie odpowiednim antywirusem dla urządzenia Mac lub Linuks, ta sama kwestia dotyczy urządzeń mobilnych i systemów operacyjnych Android, iOS, Windows mobile,
  • dodatkowe funkcje, takie jak: możliwość blokowania uciążliwych reklam, zaawansowany firewall, blokowanie dostępu do urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, ochrona komunikacji peer-to-peer i poczty e-mail, funkcje zabezpieczające klawiaturę i ochrona kamery, ochrona przed kradzieżą tożsamości i danych, komputera, zabezpieczenie zakupów online, przeglądarki internetowej, blokowanie funkcji śledzenia, ochrona płatności online. Im więcej funkcji tym oprogramowanie oczywiście kosztuje więcej, jak również zużywa więcej pamięci operacyjnej komputera.

Antywirus dla firm darmowy

Czy dobrym zabezpieczeniem dla firmy jest darmowy program antywirusowy czy lepiej zdecydować się jednak na płatny antywirus? Na rynku można znaleźć antywirusy każdej marki zarówno w formie darmowej, jak i płatnej, z podziałem na antywirusy dla użytku domowego, antywirusy dla firm, po rozbudowane zabezpieczenia dla korporacyjnych przedsiębiorstw. Darmowe oprogramowanie chroni czasami podobnie do oprogramowania płatnego, jednak nie daje gwarancji ochrony i dodatkowych funkcjonalności, jakie umożliwiają płatne pakiety np. dostęp do wirtualnej sieci prywatnej VPN.

Czy warto wybrać darmowy antywirus do firmy? To zależy, jakie masz wymagania, dla niektórych wystarczającą opcją jest wbudowany w Windows 10 program Windows Defender, dla innych wystarczająca jest wersja darmowa, a dla bardziej wymagających użytkowników niezastąpiony okaże się antywirus płatny.

Jak zatem wybrać antywirus odpowiedni do Twoich potrzeb? Po pierwsze sprawdzaj wyniki profesjonalnych testów, a po drugie – skorzystaj z darmowych pakietów próbnych programów antywirusów, które zazwyczaj umożliwiają 30-dniowe korzystanie z pełnego zasobu funkcjonalności. W ten sposób zapoznasz się z zaawansowanym potencjałem danego programu i wybierzesz rodzaj ochrony odpowiedni dla Twojej firmy.

Darmowy program antywirusowy dla firm

Zazwyczaj podstawowa ochrona wystarczy firmom, które nie przechowują istotnych danych, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić firmie np. wypływ danych wrażliwych klientów, dokumentacja poufna, dostęp do bankowości internetowej.

Płatne wersje programów antywirusowych to w dzisiejszych czasach koszt rzędu od kilkunastu do kilkuset złotych miesięcznie na użytkownika, warto więc przeanalizować co jest bardziej opłacalne – utrata danych i zapłata odszkodowania czy płatne oprogramowanie z odpowiednim poziomem zabezpieczeń. Wybór oczywiście zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli w firmie pracownicy jedynie korzystają w pracy z przeglądarki internetowe, tworzą powszechnie udostępniane prezentacje i multimedia, wówczas darmowa wersja programu antywirusowego może okazać się wystarczająca.

Program antywirusowy dla firm cena

Jaki jest najlepszy program antywirusowy według badań AV-TEST? Przyjrzymy się badaniom, jakie przeprowadził AV-TEST w luty 2021 roku:

  • F-Secure Protection Service Business 21 Internet Security – program osiągnął 100% wynik w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 9% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 4% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa, 6% spowolnienie kopiowania plików lokalnych. Program oferuje: wsparcie F-Secure dla biznesu, zarządzanie usługami technicznymi F-Secure, doradztwo i szkolenia z produktów F-Secure,
  • Oprogramowanie antywirusowe Eset Endpoint Internet Security 8.0 – program osiągnął 100% wynik w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 16% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 5% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa i tylko 1% spowolnienie kopiowania plików lokalnych. Program ten to kompleksowa ochrona przed atakami zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych, program pozwala na zarządzanie centralną ochroną z wykorzystaniem webowej konsoli. Eset w określonych pakietach to rozwiązanie zarówno dla użytkowników domowych, jak i dla instytucji biznesowych. Będzie idealnym rozwiązaniem zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. W opcji najtańszej Eset Endpoint Antivirus 2021 wersja cyfrowa na Windows obejmująca 5 stanowisk z możliwością wykorzystania komercyjnego to koszt 295 zł w licencji na 1 rok.
  • Bitdefender Endpoint Security 6.6 – program osiągnął wynik 99,2% w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 14% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 37% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa i tylko 2% spowolnienie kopiowania plików lokalnych. Bitdefender w najtańszej opcji Internet Security 2021 zakupisz w cenie już od 69 zł z opcją instalacji na 1 stanowisko, roczną licencja, zastosowaniem w formie domowe i komercyjnej.
  • Kaspersky Endpoint Security 11.5 – program osiągnął wynik 100% w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 14% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 10% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa i tylko 2% spowolnienie kopiowania plików lokalnych. Kaspersky w opcji dla firm Kaspersky Total Internet Security w najtańszym pakiecie zakupisz już w cenie już od 99 zł z opcją instalacji na 2 stanowiska, roczną licencją, do zastosowania zarówno w formie domowej, jak i komercyjnej.
  • Comodo Client Security 12 – program osiągnął wynik 99,9% w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 11% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 8% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa i 8% spowolnienie kopiowania plików lokalnych.
  • Windows Defender Antivirus 4.18 – znany wszystkim darmowy program antywirusowy dostępny wraz z instalacją Windows 10. Program osiągnął wynik 100% w testach ochrona przed atakami 0 -day/ wykrywanie wirusów, 6% wynik w kategorii spowolnienia działania stron internetowych, 7% spowolnienie uruchamiania programów w trakcie używania działania antywirusa i tylko 1% spowolnienie kopiowania plików lokalnych.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci podjąć decyzję, który program antywirusowy będzie najlepszy dla Twojej firmy.

Ranking płatnych programów antywirusowych 2013

Prezentujemy ranking płatnych programów antywirusowych 2013. Powstał on w celu przyrównania pojawiających się i znikających z podium programów na przestrzeni lat. Dlaczego warto kupować oprogramowanie antywirusowe? W miarę jak podziemie organizuje się, aby skuteczniej atakować komputer, najlepsi producenci oprogramowania antywirusowego nadal ulepszają dostępne dla Ciebie zabezpieczenia. Wyścig zbrojeń między złodziejami tożsamości a ich śladami nigdy nie zostanie rozwiązany. Jeśli zdecydujesz się nie angażować w wyścig, źli hakerzy Cię dopadną. Dlatego prezentujemy ranking płatnych programów antywirusowych 2013: Bitdefender Antivirus Plus, Kaspersky Antivirus, Norton Antivirus.

Zapraszamy do komentowania artykułu i do zapoznania się z resztą dostępnych treści na naszym blogu Teamnet-software oraz do zakupów w naszym sklepie internetowym. Jesteśmy oficjalnym partnerem Microsoft, zapewniamy gwarancję pewnego zakupu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19590 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy