sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 8.00 - 16.00

Który antywirus najmniej obciąża system?

Dobry program antywirusowy to przede wszystkim ochrona dla naszego komputera, smartfona czy tabletu, jednak nie tylko jakość tej ochrony jest istotna. Ważne jest również, jak dany program wpływa na obciążenie systemu operacyjnego, czyli na szybkość działania urządzenia. Niezależny ośrodek AV-Comparatives, który na co dzień bada skuteczność działania programów antywirusowych, tym razem skupił się na badaniach obciążenia systemów operacyjnych. Który antywirus najmniej obciąża system? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej darmowym i płatnym antywirusom, które przebadał AV-Comparatives.

Antywirus obciążenie systemu

AV-Comparatives przeprowadził swoje testy na firmach, które dostarczają na rynek programy antywirusowe i pakiety bezpieczeństwa. W trakcie badania pod uwagę wzięto przede wszystkim wpływ programów antywirusowych na obciążenie systemu operacyjnego. Wykorzystano takie kryteria jak m.in. archiwizacja plików, szybkość kopiowania danych, instalacja i dezinstalacja aplikacji i programów, szybkość uruchamiania aplikacji, szybkość pobierania plików, prędkość ładowania stron. Przebadano m.in. programy antywirusowe takich firm, jak AVG, Avast, McAfee, Symantec, ESET, spośród których najlepsze z płatnych okazały się programy chroniące firmy Kaspersky.

Dlaczego wyniki tego testu są tak istotne dla użytkowników, którzy korzystają z programów antywirusowych? Antywirus, który obciąża zbyt mocno działanie systemu operacyjnego, docelowo może mieć negatywny wpływ na wydajność chronionego urządzenia i na samo działanie systemu operacyjnego, tym samym, zamiast generować ochronę, wywołuje większe szkody. Dobry antywirus powinien pracować niezauważalnie w tle, dzięki czemu użytkownik nadal może korzystać z w pełni sprawnego komputera, laptopa czy tabletu zarówno podczas pracy, jak i korzystania z programów rozrywkowych. Z wykorzystaniem takiego programu antywirusowego system operacyjny działa zdecydowanie sprawniej, strony internetowe ładują się szybciej, szybciej również pobierane są pliki, a instalacja i kopiowanie programów odbywa się w trybie błyskawicznym.

Antywirus najmniej obciążający system

Bez względu na to, czy wybierzemy antywirus darmowy, czy płatny, powinien on spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli ochronę. Najpopularniejsze, dostępne obecnie na rynku programy antywirusowe sprawdzają się pod tym względem, a różnice w jakości zabezpieczeń są nieznaczne, dlatego warto skupić się na dodatkowych parametrach np. na wpływie antywirusa na wydajność komputera. W trakcie testu AV-Comparatives przetestowano 16 programów do ochrony antywirusowej w podanych wersjach:

 • Avast Free Antivirus 21.3
 • AVG Free Antivirus 21.3
 • Avira Antivirus Pro 15.0
 • Bitdefender Internet Security 25.0
 • ESET Internet Security 14.0
 • G Data Total Security 25.5
 • K7 Total Security 16.0
 • Kaspersky Internet Security 21.3
 • Malwarebytes Premium 4.3
 • McAfee Total Protection 24.1
 • Microsoft Windows Defender 4.18
 • NortonLifeLock Norton 360 22.21
 • Panda Free Antivirus 20.02
 • Total AV Total Security 5.14
 • Total Defense Essential Antivirus 13.0
 • Trend Micro Internet Security 17.0
 • VIPRE Advanced Security 11.0

Wszystkie programy antywirusowe zostały sprawdzone na urządzeniach z zainstalowanym procesorem Intel Core i3 szóstej generacji, wyposażonym w 4GB pamięci RAM.

W trakcie badania na systemie Windows 10 RS5 64-bit wykonano następujące czynności/testy:

 • kopiowanie plików – skopiowano zestaw różnych popularnych plików z jednego dysku twardego na inny. Niektóre programy antywirusowe ignorowały domyślnie określone pliki, bazując na ich typie lub bazując na technologii odcisków palców, która pozwala pomijać już wcześniej zeskanowane pliki, co znacząco wpływa na zwiększenie szybkości i jednocześnie wydajności systemu,
 • archiwizacja/cofanie archiwizacji – zbadano wpływ programów antywirusowych na czas potrzebny do utworzenia nowych i przywrócenia już istniejących archiwów. Zarchiwizowano zestaw różnych typów plików, które są często używane na domowych i biurowych urządzeniach,
 • instalowanie / odinstalowywanie aplikacji – zainstalowano kilka dosyć popularnych aplikacji, a w następnej kolejności odinstalowano je, w celu sprawdzenia jak długo to trwało,
 • uruchamianie aplikacji – uruchamiano tak popularne aplikacje, jak: Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) i dosyć powszechne dokumenty PDF. Otwierano je, a następnie zamykano, mierząc tym samym czas potrzebny do uruchomienia aplikacji, edytora lub przeglądarki. W wynikach porównano dane dotyczące otwarcia dla pierwszego i kolejnych otwarć, chociaż kolejne otwarcia są ważniejsze, ponieważ użytkownik zazwyczaj otwiera aplikacje wielokrotnie, a pierwsze uruchomienie zazwyczaj zajmuje więcej czasu,
 • pobieranie plików – pobrano zawartość kilku popularnych stron internetowych, jak również dane z serwera publicznego i lokalnego WWW,
 • przeglądanie stron internetowych – zmierzono otwieranie popularnych stron internetowych z użyciem przeglądarki Google Chrome. Czas był mierzony już po otwarciu przeglądarki.

W trakcie badań wykorzystano również profesjonalny pakiet testowy PC Mark 10 .

W wynikach testów najgorsze wyniki osiągnął Microsoft Windows Defender 4.18 i Total Defense Essential Antivirus 13.0.

Jakie problemy zaobserwowano podczas testów?

 • Stary sprzęt: jeśli użytkownik jest w posiadaniu przestarzałego sprzętu, wówczas wyniki testów nie będą miały odzwierciedlenia na tego typu urządzeniach. Jeśli to możliwe, użytkownik powinien zakupić nowe urządzenie, które przynajmniej w minimalnym zakresie będzie odpowiadać zaleceniom używania danego oprogramowania. Preferowane jest użycie procesorów wielordzeniowych, zwiększenie pamięci RAM, zmianę wersji Windows na najnowszą wersję systemu 64-Bit-owego.
 • Brak aktualizacji oprogramowania – brak aktualnej wersji systemu antywirusowego może spowodować, że system operacyjny działa znacznie wolniej. Każdy program antywirusowy ma pewne luki i błędy, które na bieżąco są naprawiane przez aktualizacje – ulepszenia.
 • Pełny dysk twardy – pełny dysk to znacznie zmniejszona wydajność. Najlepiej jest pozostawić co najmniej 20% wolnej przestrzeni dyskowej. Warto również rozważyć zakup dysku półprzewodnikowego typu SSD, odinstalować zbędne oprogramowanie, które tylko niepotrzebnie zajmuje przestrzeń dyskową, dodatkowo generując konflikty oprogramowania. Usunąć zbędne skróty i wpisy z autostart, ponownie zainstalować system operacyjny – wrócić do ustawień fabrycznych.
 • Brak zastosowania technologii odcisku palca – Fingerprinting to technologia, która znacznie usprawnia działanie systemu antywirusowego. Zeskanowane wcześniej pliki są pomijane, dzięki czemu każde kolejne skanowanie przebiega szybciej i mniej obciąża system operacyjny.
 • Pofragmentowany dysk twardy – regularna defragmentacja dysków wpływa znacząco na zwiększenie wydajności systemu. Warto używać dysków SSD, wówczas defragmentacja i komplikacje z nią związane nie mają miejsca.

Darmowy antywirus najmniej obciążający system

 1. Panda Free Antivirus 20.02 – 3.0
 2. Kaspersky Internet Security 21.3 – 3.4
 3. ESET Internet Security 14.0 – 4.6
 4. McAfee Total Protection 24.1 – 7.4
 5. NortonLifeLock Norton 360 22.21 – 8.7
 6. K7 Total Security 16.0 – 9.5
 7. Bitdefender Internet Security 25.0 – 9.7
 8. Avast Free Antivirus 21.3 – 9.8
 9. AVG Free Antivirus 21.3 – 9.9
 10. Total AV Total Security 5.14 – 11.1
 11. Avira Antivirus Pro 15.0 – 14.2
 12. Trend Micro Internet Security 17.0 – 15.5
 13. VIPRE Advanced Security 11.0 -15.6
 14. Malwarebytes Premium 4.3 – 24.3
 15. G Data Total Security 25.5 – 25.9
 16. Total Defense Essential Antivirus 13.0 – 26.6
 17. Microsoft Windows Defender 4.18 – 28.4

Najlepsze wyniki osiągnęły, takie antywirusy, jak: Panda Free Antivirus 20.02 – punkty wpływu na wydajność 3.0, Kaspersky Internet Security 21.3 – 3.4, ESET Internet Security 14.0 – 4.6.

Na ostatnich miejscach znalazły się: Total Defense Essential Antivirus 13.0 z punktacją, aż 26.6 i Microsoft Windows Defender 4.18 z punktacją 28.4.

Panda Free Antivirus 20.02 wg. testów AV-Comparatives okazał się najmniej obciążającym, darmowym programem antywirusowym. Został stworzony jako następca Panda Cloud Antivirus, czyli jednego z pierwszych antywirusów, który wykorzystywał do działania chmurę obliczeniową. Tak samo, jak poprzednik, tak i Panda 20.02 korzysta z zewnętrznych zasobów serwera firmy Panda. Program zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, zabezpieczenie przed zewnętrznymi infekcjami. Oferuje takie funkcje jak: skanowanie za żądanie, wykrywanie potencjalnie niebezpiecznych plików, skanowanie w tle zgodnie z synchronizacją cache’u, blokowanie zachowawcze, analizę behawioralną, blokadę plików z malware, aż do momentu otrzymania wyników z zewnętrznej chmury. Panda Dome zapewnia również monitor procesów, ratunkowy napęd USB, który umożliwia uruchomienie zainfekowanego systemu operacyjnego.

Avast Free Antivirus 21.3 to kolejny z darmowych programów antywirusowych, pozwala na zabezpieczenie komputera podczas codziennej pracy. Pozwala na bezpieczne skanowanie, odbieranie i wysyłanie wiadomości e-mail i przeglądanych stron internetowych. Avast standardowo oferuje ochronę urządzenia w czasie rzeczywistym i możliwość automatycznego pobierania aktualnej bazy definicji wirusów przez tzw. strumieniowy mechanizm wysyłania, co jest szczególnie ważne w ochronie, ponieważ jedynie aktualna baza zapewnia zabezpieczenie przed wszelkimi malware. Avast zawiera dodatkowy moduł odpowiedzialny za bezpieczeństwo domowej sieci. Avast umożliwia skanowanie komputera w czasie rzeczywistym, ochronę przed szkodliwymi skryptami, analizę stron WWW, monitorowanie zachowań. Avast to również przydatne dodatki, takie jak: Smart Scan – uruchamia moduły i określa zbiorcze rezultaty z propozycją rozwiązania problemów. Avast skanuje również ruch z użyciem protokołu HTTPS. Dodatkowo wyposażony jest w wewnętrzną pomoc techniczną. Pogram jest darmowy w wersji niekomercyjnej.

Płatny antywirus najmniej obciążający system

Kaspersky Internet Security 21.3 to płatny antywirus najmniej obciążający system operacyjny. Kaspersky zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym i kompleksowy system zabezpieczeń przed hakerami, phishingiem, wszelkimi malware, oprogramowaniem reklamowym i spamem. Kaspersky zapewnia również zabezpieczenie przed wyłudzeniem informacji, kradzieżą tożsamości, zabezpieczenie transakcji finansowych online. Do kluczowych funkcji programu należą: zapora ogniowa, funkcje kontroli rodzicielskiej, monitorowanie zagrożeń, ochrona przed trojanami, robakami, programami szpiegującymi, wsparcie techniczne, automatyczne aktualizacje baz danych.

Kolejnym płatnym antywirusem, który pojawił się na liście AV-Comparative jest ESET NOD 32 w wersji ESET Internet Security 14.0. To następca Smart Security, czyli programu antywirusowego integrującego najnowszą wersję ESET-a z antyspyware EST NOD32, filtrem antyspamowym, firewallem, kontrolą rodzicielską i dodatkową funkcją ochrony danych personalnych w przypadku kradzieży urządzenia. ESET NOD 32 to ochrona o szerokim zakresie działania. W najnowszej wersji program rozbudowano o najnowsze komponenty sztucznej inteligencji, co znacznie zwiększyło szybkość wykrywania zagrożeń i wzmocnienie wydajności urządzenia na którym program jest zainstalowany.

Do nowości w aktualnej wersji, należą: skaner WMI i skaner rejestru systemowego – przeszukuje wewnętrzną bazę Windows Management Instrumentation do znalezienia zainfekowanych plików, hierarchiczna baza danych. Przez 30 dni Kaspersky jest dostępny w wersji darmowej.

Najmniej obciążający antywirus 2021

W powyższym artykule użyte zostały dane z raportu AV-Comparatives https://www.av-comparatives.org/tests/performance-test-april-2021/

Mamy nadzieję, pomogliśmy Ci odpowiedzieć na pytanie – który antywirus najmniej obciąża system. Zapraszamy do komentowania artykułu i do zakupów w naszym sklepie internetowym.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 19460 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy