sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Office 2021 – jakie zmiany szykuje Microsoft

Zgodnie z informacjami, jakie prezentuje firma Microsoft, najnowszy pakiet biurowy Microsoft Office 2021 w Polsce ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w roku 2021 zarówno w opcji dla Windows, jak i dla użytkowników systemu Mac. Zaktualizowany Microsoft Office 2021 będzie zawierał m.in. działającą w trybie offline wersję komercyjnego sektora LTSC (Long-Term Servicing Channel), jak również unowocześnione rozwiązanie chmurowe.

Część z nowości wprowadzonych do pakietu Office 2021 mogli obserwować już użytkownicy Office 365.

W poniższym wpisie dowiesz się jakie nowości znajdziesz w najnowszym pakiecie Office 2021, jaka jest Polska data premiery Office 2021, jakie zmiany wprowadził Microsoft Office 2021, a jakie Office 365. Jakie wyróżniamy zmiany w popularnych wersjach Office home i student.

Office 2021

Przyjrzyjmy się najpierw zmianom w wersji LTSC. Czym jest LTSC? To rozwiązanie dla firm, które preferują rozwiązania dostępne lokalnie, nie za pomocą chmury. W Polsce nie zawsze jest wszędzie idealny internet, dlatego Microsoft postanowił pomyśleć również o tych użytkownikach, który chcą mieć dostęp do najnowszych rozwiązań Microsoft bez potrzeby łączenia się z internetem.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie wprowadzono jest wyposażenie Microsoft Office 2021 w tryb ciemnego interfejsu, model tablic dynamicznych, funkcje XLOOKUP dostępne w Microsoft Excel. Dodatkowo Microsoft Office zapewnia wprowadzenie wielu ulepszeń dotyczących internetowej dostępności, rozwiązań zintegrowanych. Microsoft 2021 zapewnił również wydłużoną gwarancję w porównaniu do poprzednich wersji, aż do siedmiu lat, przy czym poprzednie wersje były objęte gwarancją tylko do pięciu lat. Ważną informacją jest również to, że Microsoft nie chce podwyższyć cen za najnowsze wersje swojego produktu.

Na rynku globalnym wersja LTSC miała swoją premierę w kwietniu, pełna premiera odbyła się chwilę później. Niewątpliwie równie ważnym wydarzeniem 2021 roku jest najnowsza premiera Windows 11, który skupia się głównie na funkcjonalnościach Windows 10 udoskonalająć przy tym zmiany, które wyszły z zapotrzebowania ze strony użytkowników. W kontekście pakietu biurowego Office, Microsoft skupił się głównie na udoskonaleniu takich aplikacji jak Word, Excel, OneNote, Outlook i PowerPoint.

Microsoft jako jedna z przodujących firm na rynku programów komputerowych wyszła bezpośrednio do swoich użytkowników i wprowadziła zmiany zgodne z feedbackiem, jakie od nich uzyskała. Microsoft do zmian wykorzystał rozwiązanie Fluent Design. Czym jest Fluent Design System?

Microsoft Fluent Design System inaczej Microsoft Design Language (“Metro”) jest opracowanym w 2017 językiem programowania, stworzonym przez Microsoft. System ten to pakiet wytycznych interakcji i projektów stosowanych we wszystkich programach Windows 10 i programów z nim związanych. Metro opiera się na takich komponentach jak: Głębia, Materiał, Światło, Skala. Po raz pierwszy Fluent Design ujrzał światło dzienne w Windows 10, jak również aktualizacji Xbox One.

W pierwszym kroku zmiany dostępne były dla użytkowników Office Insider. Dodatkowo Microsoft, wykorzystując w pełni rozbudowane podejście User Experience, zainstalował dla wszystkich użytkowników możliwości sprawdzenia za pomocą dodatkowego panelu, jakie dokładnie zmiany zostały wprowadzone w najnowszym Office 2021. Microsoft pomyślał również o możliwości wyłączenia najnowszego wyglądu interfejsu 2021, jeśli ktoś w danej chwili nie chce korzystać z wprowadzonych udoskonaleń.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w najnowszej wersji Microsoft Office 2021?

Przede wszystkim użytkownicy mogą liczyć na bardziej płynną pracę aplikacji i współprace aplikacji pomiędzy sobą, dodatkowo wprowadzono neutralną paletę barw, nowo powstałe tryby, personalizowane wstążki, zaokrąglone rogi aplikacji. Wprowadzono również tryb ciemny, który wpływa na komfort siedzenia przy komputerze – zamienia nawet kartkę papieru na czarną, a uzupełniane napisy na biało.

Jakie dodatkowo funkcje możemy zauważyć w najnowszym Office 2021?

 • Wbudowany system komentarzy w programie Word 2021 – podobną funkcję użytkownicy kojarzą z dokumentów interaktywnych Google. Funkcje tą mogli już poznać w zeszłym roku użytkownicy Office 365, dla klientów Office klasycznego to zupełna nowość. Jak wygląda ta funkcja? Do każdego dokumentu można w wybranym miejscu dodawać komentarze, sugerując tym samym odpowiednie poprawki z opcją wprowadzania dodatkowego oznaczenia osoby do której są kierowane komentarze z użyciem imienia, nazwiska czy adresu email.
 • Połączenie funkcji Teams Planer i Do Zrobienia w jedną opcję- wcześniej Planer był zewnętrzną aplikacją, a To Do wbudowaną aplikacją mobilną. Fuzja To Do i Planera w aplikacji Teams ma znacząco wpłynąć na uproszenie pracy użytkowników. Popularność programu Teams skłoniła znacząco użytkowników do wyjścia naprzeciw użytkownikom i połączenia funkcji docelowo w jedną nowoczesną funkcjonalność – Tasks i Planner. Proces fuzji przebiegł w formie trzech etapów: pierwszy to Planner na wersji desktopowej i Tasks w wersji Mobile, drugi to Tasks by Planner and To Do na Desktop i Tasks na Mobile, etap trzeci, czyli połączenie Tasks i Planner w nazwie Tasks na Desktop i w nazwie Tasks na Mobile.
 • Nowa wersja trybu ciemnego w Microsoft Word – dodatkowa funkcja, która szczególnie zadowoli użytkowników, którzy spędzają długie godziny przy pracy w Microsoft Word. Wcześniej już użytkownicy Office Insider mogli testować wersję systemu beta w trybie ciemnym. Z tej nowej funkcjonalności skorzystają szczególnie użytkownicy monitorów z ekranem OLED. W Office 2021 funkcje tą znajdziesz w zakładce “Widok”.
 • Funkcja X.WYSZUKAJ w programie Microsoft Excel 2021 – użytkownicy Office 365 mogą testować tę funkcjonalność już od roku. Na czym polega? X.WYSZUKAJ to możliwość udoskonalonego przeszukiwania tablicy lub zakresu pod względem dopasowania, tym samym zwracając określony element z tablicy lub drugiego zakresu. Jeśli jesteś użytkownikiem Microsoft Excel, to zapewne znana Ci jest funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO/PIONOWO i kombinacja takich funkcji jak PODAJ.POZYCJĘ i INDEKS. Nowość X.WYSZUKAJ to właśnie zastąpienie tych funkcjonalności, ich usprawnienie.
 • Aktualizacja interfejsu Office 2021 – zmiany w interfejsie pakietu Office 2021 i Office 365 być może nie będą tak spektakularne jak przy Office 2019, jednak interfejs jak wspomina Microsoft Office będzie ulepszony, a określone funkcje będą bardziej dostępne na docelowych użytkowników. Aktualizacja będzie polegała na ulepszeniu pewnych funkcjonalności, takich jak hiperłącza, nowe skróty klawiszowe, sprawniejsza integracja narzędzi.

Jakie jeszcze funkcjonalności wprowadził Microsoft Office w nowej wersji 2021?

 • Line Focus – system zaprojektowany w celu zmniejszenia rozproszenia uwagi w trakcie pisania tekstu. Pozwala na lepsze skupienie na jednej linii na raz.
 • XLOOKUP w Excelu – jak wspomnieliśmy wcześniej – możliwość łatwiejszego wyszukiwania w dokumentach Excela.
 • Możliwość nagrywania slajdów z narracją w programie PowerPoint
 • i inne, takie jak: dynamiczne tablice, ogólne ulepszenia programów Word, Excel, PowerPoint i Outlook.

Office 2021 release date

W kwietniu 2021 Microsoft poinformował, że użytkownicy Mac mogą już ściągnąć z jego serwerów próbną wersję pakietu Office 2021, jak również Office Long Term Servicing Channel, inaczej zwane Office LTSC.

Microsoft Office 2021 for Windows będzie dostępny zdecydowanie później, również w wersji podglądowej, jednakże mamy na niego szanse jeszcze w tym roku. Finalne wersje produktu Office 2021 for Windows, jak i Office 2021 for Mac mają swoją premierę mieć jeszcze pod koniec 2021 roku.

Microsoft office 2021 release date

Office 2021 dla użytkowników komputerów z systemem Mac, może być uruchomiony na komputerach, które spełniają poniższe wymagania sprzętowe:

 • procesor Apple i Intel o minimalnej pamięci RAM 4GB,
 • minimum 10 GB wolnej przestrzeni na dysku.

Microsoft w ramach rozwiązania Office 2021 umożliwia udostępnianie comiesięcznych aktualizacji, w których skład wejdą zarówno nowe funkcjonalności, jak i poprawki. Jak oznajmił Microsoft, poszczególne rozwiązania będą udostępniane na bieżąco w kolejnych pakietach aktualizacji.

Office 2021 home and student

Dobrą informacją dla użytkowników Office 2021 jest fakt, że cenowo pakiet Office 2021 nie będzie różnił się od Microsoft Office 2019. Obecnie wersja Office for Mac w wersji Office Home & Student kosztuje około 149,99 USD, a w wersji Office Home & Business 2019 kosztuje około 249,99 USD.

Licencja wieczysta pakietu Office 2021 pozwala na możliwość wykupienia trwałej subskrypcji z dodatkowym siedmioletnim wsparciem Microsoft.

Licencję LTSC należy kupić dla każdego urządzenia z osobna, jednak licencji tej nie trzeba odnawiać po zakupie.

Na rynku widnieją informacje, że po premierze Microsoft podniesie ceny pakietów Office Professional Plus, Office Standard i aplikacji powiązanych o około dziesięć procent, nie ma na to jednak potwierdzenia. Microsoft zakomunikował również, że po premierze Office LTSC na rynku zostanie opublikowana kolejna wersja programu bez subskrypcji.

Office 2021 vs office 365

Jaką różnicę możemy zauważyć pomiędzy Microsoft Office 2021, a Microsoft 365?

Jedną z najbardziej zauważalnych i aktualnych różnić jest sposób, w jaki należy opłacać dane pakiety. Pakiet Office 2021 nadal można zakupić w sposób jednorazowy i zachować go bezterminowo, wersje Microsoft 365 wymaga regularnej opłaty abonamentowej w wysokości około 69,99 USD rocznie.

Microsoft 365 w najnowszych wersjach zawiera również dostęp do takich aplikacji jak Skype, 1 TB dodatkowej przestrzeni dyskowej OneDrive i dostęp do internetowej wersji subskrypcyjnej Microsoft Teams.

Microsoft 365 to również regularne aktualizacje, jak informuje Microsoft przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku pakietu klasycznego Office 2021 aktualizacje są również dostarczane po uruchomieniu, jednak będą to tylko poprawki zabezpieczeń.

Możliwość korzystania z pakietu biurowego Office 365 jest wygodną formą w ramach subskrypcji, jednak jak zapewnia Microsoft programy, takie jak LTSC i klasyczny Office 2021 nadal będę wprowadzane na rynek ze względu na wygodę odbiorców, niektóre firmy nie mogą lub nawet nie powinny ze względu na bezpieczeństwo być uruchamiane w połączeniu internetowym, lepiej, żeby sprawniej działały w opcji offline.

Office 2021 będzie uruchomiony zarówno dla klientów korporacyjnych, jak również klientów prywatnych. Oczywiście w pakiecie tym będą dostępne wszystkie nowe funkcje, jakie możemy zaobserwować w wersji Office 365, jednak produkt ten zdecydowanie nie będzie aktualizowany w tak szybkim tempie, jak Office 365.

Nie ulega wątpliwości, że produkty w opcji klasycznej, stacjonarnej, takie jak Office LTSC i Office 2021 są dobrą opcją w wielu sytuacjach, zarówno dla użytkowników komercyjnych, jak również użytkowników domowych, jednak zdecydowana większość klientów nadal wybiera głównie Microsoft Office 365.

Jak zaznacza Microsoft, jeśli Twoja firma nadal nie przeniosła się na usługi w chmurze, to Microsoft z zespołem Get Support może znacząco pomóc i przygotować Twoją firmę na wejście na nowy tryb, usług w chmurze.

Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomógł Ci uzyskać informacje na temat najnowszej wersji Office 2021. Zapraszamy do komentowania i zapoznania się z pozostałymi artykułami umieszczonymi na naszym blogu.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Bardzo dobry
100.0%
z 11868 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy