sluchawka-logo-001

Zadzwoń do nas:

81 866 66 66
mail-logo-001

Wyślij wiadomość email:

[email protected]
zegarek-logo-001

Jesteśmy dostępni: Pn.-Pt.: 9.00 - 17.00

Jak dbać o bezpieczeństwo komputera w firmie?

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera w swojej firmie?

Bezpieczeństwo w sieci to tak zwany temat-rzeka. Mało kto jednak zaprząta obie nim głowę, szczególnie gdy na komputerze zainstalowany jest program antywirusowy. Niestety – nawet najlepszy antywirus nie uchroni Cię w 100% przed działaniem szkodliwego oprogramowania, gdy nie zadbasz o odpowiednie zachowanie w internecie. Jak wygląda bezpieczne korzystanie z komputera? Odpowiadamy!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa komputera w firmie

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy: ignorując zasady bezpieczeństwa w internecie narażasz komputer na działanie szkodliwego oprogramowania. Możesz nie tylko stracić dane wrażliwe (jak dane firmowe czy wręcz dane klientów), ale także takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu (np. podzespołów). Bezpieczny komputer firmowy to obecnie wymóg w każdym przedsiębiorstwie – niezależnie od jego wielkości. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?

Rób częste aktualizacje systemu

Aktualizacje systemu są wypuszczane po to, by łatać luki w systemie operacyjnym. Nieważne czy korzystasz z Windowsa, Linuxa czy Mac IOS – zadbaj o to, by aktualizować komputer jak najczęściej.

Zadbaj o aktualizację oprogramowania

Nie zaniedbuj również aktualizacji programów. Podobnie jak w przypadku aktualizacji systemu, aktualizacje programów i aplikacji łatają luki oraz naprawiają wykryte błędy, które mogłyby dać furtkę hakerom lub programom szpiegowskim. Częste aktualizacje oprogramowania zmniejszają ryzyko kradzieży danych.

Zainstaluj program antywirusowy

Bezpieczeństwo sieciowe obejmuje oczywiście zainstalowanie odpowiedniego programu antywirusowego, który będzie monitorował cały system w czasie rzeczywistym. Niektóre wersje antywirusów pomogą Ci także oczyścić komputer z niechcianych, podejrzanych lub nieaktualnych aplikacji. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule “Jaki antywirus na Windows 10 wybrać”.

Zadbaj o firewall

Firewall to specjalny program, który może ale nie musi być częścią antywirusa. Firewall to inaczej zapora, która chroni komputer przed różnymi atakami sieciowymi. Informuje także użytkowników, które strony WWW są bezpieczne, a także filtruje je pod kątem bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo Wi-Fi 

Co mamy na myśli pisząc bezpieczeństwo Wi-Fi? Przede wszystkim zadbaj o mocne hasło do swojego internetu. Im trudniejsze do złamania hasło, tym Twoja sieć domowa lub firmowa będzie bezpieczniejsza. Obecnie coraz częściej zdarza się, że hakerzy do ataków na komputer wykorzystują właśnie sieć Wi-Fi. Zabezpieczenia sieciowe tego typu są więc niezwykle ważne.

Uważaj na podejrzane maile

Bezpieczne korzystanie z komputera to także nieotwieranie maili, które wyglądają podejrzanie. Większość z nich to nieszkodliwy spam, ale bardzo często zdarza się, że w linkach czy załącznikach kryją się niezwykle niebezpieczne programy. Nigdy nie klikaj w załącznik i linki w mailach, co do których masz jakiekolwiek podejrzenia, że mogą być oszustwem! Oprócz tego zwróć szczególną uwagę na wiadomości e-mail od firm kurierskich oraz od banków – hakerzy coraz częściej podszywają się właśnie pod nich.

Instalowanie programów z sieci i pobieranie plików z internetu

Twoje bezpieczeństwo w internecie zależy także także od tego, skąd ściągasz programy i pliki, a także od tego jakiego typu są to pliki. Korzystaj zawsze ze stron producenta, jeżeli chodzi o darmowe programy (inaczej możesz zainstalować sobie wirusa!), a na wszelki wypadek w przypadku darmowych rzeczy zawsze je skanuj antywirusem.

Rób kopie zapasowe

Bezpieczne korzystanie z komputera to także regularne wykonywanie kopii zapasowych systemu. Kopie zapasowe pozwalają na szybkie przywrócenie systemu do momentu, w którym działał sprawnie. Są także nieocenione w przypadkach, gdy jednak nasze urządzenie padnie ofiarą ataku hakerów – czasem wystarczy zrobić formatowanie systemu i przywrócić go z kopii zapasowej.

Ustaw mocne hasła do systemu

Antywirusy to jedno, ale podstawą jest oczywiście silne hasło do komputera. W tej kwestii prostota jest jednak naszym wrogiem – im bardziej skomplikowane hasło do komputera, tym trudniej je złamać. Pamiętaj także, by nie ustawiać za prostej podpowiedzi dla siebie, w razie gdybyś zapomniał swojego hasła. Oprócz tego absolutnie nie powinno się ustawiać wciąż popularnych – niestety – haseł typu hasło1234 czy Hasło 4321.

Bezpieczeństwo w internecie

Do przydadzą Ci się różne programy biurowe, takie jak na przykład dedykowane firmom oprogramowania antywirusowe. Są one dużo bardziej zaawansowane, niż wersje darmowe lub podstawowe. Jeżeli zastanawiasz się jak zabezpieczyć komputer w firmie niskim kosztem (istnieją przecież darmowe antywirusy), to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem “Czy instalować antywirusa na Windows 10”, w którym bardziej szczegółowo opisujemy, czy w dobie darmowego Defendera warto inwestować w płatne klucze. Zadbaj także o odpowiednie zabezpieczenia komputera i zabezpieczenia sieciowe – dzięki temu będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, by zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w sieci.

Autor: Marcin Nawrath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


×

Dlaczego Teamnet Software?
Bardzo dobry
100.0%
z 13081 opinii wystawionych w ciągu 24 miesięcy